Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. Edirne

Batık Cenneti Saros

Batık Cenneti Saros

İstanbul’a yakınlığı dolayısıyla dalış meraklılarının favori yerlerinden biri olan Saros’ta tüpleri yükleyip bir saat içinde boğazın derinliklerine dalabilirsiniz.

Ne yazık ki suyun korozyon etkisi ve bilinçsiz dalışlar bazı batıkların dağılmasına yol açıyor. Bu yüzden bir an önce gidip görmekte fayda var. Çanakkale Boğazı’nın çıkışındaki Kaptan Franko, Kemikli’nin açığında 30 metrede yatan Lundy batık dalışı için öncelikli öneriler.

Boğaz’da 30 metre derinde her türlü kalıntıyla karşılaşabilirsiniz. Batıklar kadar siyah mercanlar ve bebek taşları da deniz altının sunduğu nimetler. Akıntının pek eksik olmadığı bebek taşlarının güney batı derinlikleri çok zengin, mevsiminde böcek kaynıyor. 15 metre derinlikte ise inanılmaz güzellikte bir sualtı faunası sizleri bekliyor. Burada bol bol gelincik balıkları ile karşılaşabilirsiniz. Dalış yapabileceğiniz yerlere yakın motel ve pansiyon bulmanız da zor değil.

Lundy batığı: 1. Dünya Savaşı sırasındaki Çanakkale Savaşları’nda batırılan bir İngiliz mayın gemisi olan Lundy, 1908 yapımı. 188 tonluk batık, Kemikli Burnu açıklarında yer alıyor. Gemi dipte tüm heybetiyle yatıyor ve pervanesi hala üstünde. Bombardıman sırasında kaptan köşkü hasar görmüş. Dalış esnasında Akya sürüleri ile karşılaşma ihtimali yüksek. 18 metrede kaptan köşküne ulaşılan batığın maksimum derinliği 30 metre. Yüzey akıntısına sıkça rastlanıyor ama merak etmeyin, dip akıntısı yok.

Arıtma gemisi: Suvla koyunda kıyıya oldukça yakın bir batık olan Arıtma Gemisi’nin görevi savaş sırasında deniz suyundan içme suyu arıtmakmış. Maksimum 18 metre derinlikteki gemi, her seviyedeki dalgıcın dalabileceği bir batık. Teknenin büyük bir bölümü kum altında kalmış, ancak arıtma bölümlerini görmek ve güvertede dolaşmak mümkün. Dalıcı olmayanlar bile yüzeyden maske ile batığı görebilir. 


Batık Cenneti Saros Nerede, Harita

Batık Cenneti Saros nasıl gidilir

Popüler Yerler