Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Akdeniz
 3. Mersin

Bolkar Dağları, Mersin

Alp dağlarının Türkiye'deki kanadını oluşturan Bolkar dağları, güneybatıda Reşadiye'den başlayıp Anadolu'nun güney kıyılarına paralel olarak uzandıktan sonra, doğuda İran'ın Zağanos Dağları’na bağlanıyor.

Bolkar dağlarında 3000 metreyi aşan birçok zirve bulunuyor. Bunlardan Medetsiz (3524 m.) aralarında en yüksek olanı. Meydan ise Bolkar dağlarını görmek isteyenler için çok iyi bir kamp noktası. Meydan'a yaklaşık 45 dakika uzaklıkta, güney batıda bulunan Karagöl (2650 m.) çok güzel bir kamp noktası ve buraya Haziran ayında gidilirse gölü sarı ağırlıklı çiçeklerin kuşattığı görülür. Ayrıca kökleri Orta Asya'ya uzanan Yörüklerin arasında, binlerce yıldır bozulmamış geçmişe de yolculuk yapmanız mümkün.

Yüksekliği 3524 m. olan parkura yaz tırmanışları için en uygun zaman 15 Mayıs-15 Ağustos tarihleri arası, Kış tırmanışları için en uygun zaman Aralık sonu, Ocak başı ile Şubat sonu, Mart başı. Kalker kayalardan oluşan kıvrımlardan yaz mevsiminde yer yer kalıcı karlarla kaplı. Değişik türde orman örtüleri, dağ çayırları ve bitki topluluklarına sahip. En yüksek doruk olan Medeksiz doruğuna ulaşmak için Ankara-Adana karayolundan Ulukışla-Çiftehan ve Pozantı-Çamalan alınıyor. Medeksiz doruğuna tırmanış için Çiftehan üzerinden Maden köyüne gidiliyor. Yaz aylarında Maden köyünden sonra Meydan Yaylasına kadar arazili arabalarla gidilebilir. Burası aynı zamanda kamp yeri. Çamalan üzerinden hareket edilmesi halinde Elmalıpınarı'na otomobil ile ulaşılıyor. Buradan başlatılacak gezi ve tırmanışlar için her dağcı kendine göre bir çıkış yolu seçebilir.

 

 


  Adrenalin, Mersin
 • Rafting, Mersin, Anamur

  Anamur (Dragon) Çayı yaklaşık 35 km. uzunluğu ile Toroslar'ın eteklerinden Çatalyatak, Yellice ve Kızcağız tepelerinden bir yeraltı nehri olarak doğar.
  15.07.2015
 • Dalış, Mersin, Silifke

  Silifke'den 35 km uzakta bulunan Yeşilovacık Koyu'na kurulu Dalış Merkezi’nde, dalış sporuna gönül verenleri fazlasıyla memnun edecek imkanlara sahip.
  13.07.2015
Popüler Yerler