Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Antalya
  4. Kaş

Doğa sporlarının her türlüsü: Kaş

Doğa sporlarının her türlüsü: Kaş

 

Kaş, Türkiye'nin en önemli doğa sporları merkezlerinden biri. Özellikle sualtı dalışı alanında çok iddialı bir tatil yöresi.Yat limanında bulunan dalış kulüpleri, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste, Akdeniz'in en eski batıklarından bazılarını göstermek için yarışıyor.

 

Uluburun antik batığı

Kaş ilçesinin 8.5 kilometre güney doğusunda uzanmakta olan Uluburun'un doğu kıyısından 60 metre açıkta yatan batık, M.Ö. 14. yüzyıla ait bir yük gemisinin kalıntıları. 1984 yılında başlanan dalışlar sonucunda geminin 61 metre derinliğe kadar yuvalanmış yükü gün yüzüne çıkartılmış. Çıkarılan eserler, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Uçak batığı

İkinci Dünya Savaşı sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı Meis adası yakınlarında batan üç pervaneli İtalyan savaş uçağı 57 metreden itibaren görülüyor ve kuyrukla diğer metal parçaları meyil nedeniyle 70 metre derinliğe kadar uzanıyor. Enkazın etrafında patlamamış ve hala aktif olduğu tahmin edilen cephaneler mevcut.

Mağaralar

Kaş ve civarında Kekova Adası Deniz Mağarası, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, Güvercin İni Deniz Mağarası ve Mavi Mağara gibi birbirinden etkileyici mağaralar bulunuyor. Bu mağaralara teknik donanımlı dalışlar yapmak ve bazılarında yüzmek mümkün.  

Yamaç paraşütü

Son dönemlerde yapılan araştırmalar Kaş'ın yamaç paraşütü için yeryüzü şekilleri ve iklim açısından Türkiye'nin en uygun yerlerinden biri olduğunu gösteriyor. Uçuşlar donanımlı malzemelerle, uzman kişilerin kontrolünde gerçekleştiriliyor.

Kano

Kaş'a 45 km. mesafede bulunan Eşen Çayı kano sporu için çok uygun. Bölgede faaliyette bulunan seyahat acentaları turistler için kano turları düzenliyor. Tur, Kınık Beldesi'nde başlıyor ve yaklaşık 15 km.lik mesafe kanolarla geçilerek, Patara kumsalına ulaşılıyor. Eşen Çayı'nın oldukça sakin akması nedeniyle, herhangi bir tehlike yok. Nehir çevresinin manzarası ve bitki örtüsü ise son derece etkileyici. Tur sırasında, yemek, yüzme ve çamur banyosu için mola veriliyor.

Denizde yapılan kano için, Kaş'tan arabalarla Üçağız Köyü’ne gitmek gerekiyor. Burada kanolara binerek, eşsiz koyları, tarihi güzellikleri, Batık Şehir’i, Simena’yı gezmek mümkün.Yaklaşık 4 saat süren tur, oldukça renkli ve keyifli.

 

Doğa yürüyüşü

Kaş, birbirine yakın Likya şehirlerini yürüyerek keşfetmek isteyenler için cazip güzergahlara sahip. Limanağzı, Gedife Tepesi, Phellos, Gökçeören, Asaz Dağı, Gömbe Yaylası alternatif yürüyüş parkurlarından.

 

Balık tutma

Kaş, Akdeniz'in en temiz ve berrak sularının bulunduğu ilçelerinden. Mercan, ıstakoz, kefal, orfoz, barbunya balıkları ise en çok avlanan balık türleri. Ayrıca ıstakoz, ahtapot avcılığı da yapılıyor ve günlük olarak lokantalarda satılıyor.

 

 

 

 


Popüler Yerler