Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. Muğla
 4. Fethiye

FETHİYE'DE YAMAÇ PARAŞÜTÜ

FETHİYE'DE YAMAÇ PARAŞÜTÜ

YAMAÇ PARAŞÜTÜ
Fethiye'de 1975 metre yükseklikteki Babadağ’ın doruklarından gerçekleştirilen yamaç paraşütüne ilgi, çığ gibi büyüyor. Termik noktalarının zengin ve yaygın olması, atlayıştan sonra, daha da yükselerek deniz üzerinde uçabilme özelliği, çevredeki bitki örtüsünün zenginliği, doyumsuz güzellikteki Ölüdeniz manzarası, denize sıfır inen bir eğim ve daha pek çok nedenle Babadağ, rakipsiz bir yamaç paraşütü merkezi konumunda.

 

YAMAÇ PARAŞÜTÜ NASIL YAPILIR?

Yamaç Paraşütü sporu, ilk bakışta serbest atlama paraşütüne benzeyen bir paraşüt ile uçak yerine, yüksek bir tepeden koşarak havalanmak esasına dayanıyor. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava ile doluyor ve pilotla birlikte havalanıyor. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak kilometrelerce sürebiliyor. Tek kişilikten başka, iki kişilik (tandem) kanatlar da bulunuyor.

Ülkemizde yamaç paraşütü sporu 1990 başlarında Fethiye Ölüdeniz bölgesindeki Baba Dağı'nın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile tanınmış ve ilk olarak üniversite kulüplerinde aktif olarak başlamış. Bilinen en ekonomik hava aracı olması ve doğa sporları ile iç içe olması bugün geniş bir kitle tarafından sevilerek yapılmasını sağlamış. Temelde özel bir yetenek ve aşırı efor gerektirmeyen yamaç paraşütünün standart bir eğitim sonrasında yapımı oldukça kolay ve zevkli. THK, üniversite kulüpleri ve özel kulüpler tarafından yamaç paraşütü eğitimleri düzenleniyor.

 

BABADAĞ

Türkiye'de yamaç paraşütünün ilk yapıldığı yer olan Ölüdeniz dünyaca ün yapmış. Eşsiz doğası, güneşi ve denizi ile her sene binlerce yerli ve yabancı turisti büyüleyen bölge, her çeşit outdoor aktivitesine uygun yapıda. Çevredeki tekne turları ayrıca ilgi çekiyor. Babadağ yaz kış trekking ve kampçılık alanı olarak tercih ediliyor.

Fethiye sınırlarında yer alan Babadağ deniz kıyısından 7 kilometre içerde. Ölüdeniz kumsalının hemen arkasında yükseliyor ve tam güneye bakıyor. Kalkış pistine Ölüdeniz'den 45 dakikalık stabilize ancak düzgün sayılabilecek bir yolla ulaşılıyor.

Babadağ’da toplam üç pist bulunuyor. Bin 700 metre güney pisti kalkış için çok müsait. Bin 800 metrelik kuzey pisti biraz küçük ve dik sayılır. Bin 900 metre kuzey zirve pistinin kalkış alanı oldukça rahat. Bin 700 metrelik pist, tam karşıdan güney rüzgarı aldığı için genelde buradan uçuluyor. Ölüdeniz kıyısındaki Belcekız plajı, uzunluğu ve genişliği ile oldukça rahat ve güvenli bir iniş alanı.

 


  Adrenalin, Fethiye
 • FETHİYE, DALIŞ NOKTALARI

  Fethiye, dalış severlerin de su altının zengin dünyasını keşfedecekleri dalış noktalarına sahip.
  01.07.2015
 • FETHİYE, ADRENALİN

  Fethiye, doğa sporları meraklıları için en ideal yerden.
  01.07.2015
Popüler Yerler