Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Karadeniz
  3. Rize

Fırtına Deresi'nde Rafting

Fırtına Deresi'nde Rafting

 

Rize, yaylaları ve sarp dağları ile doğa yürüyüşü ve dağcılığa, coşkun nehirleri ile kano ve raftinge, 2400-3000 metre yükseklikte bulunan Buzulyalağı ve Moren gölleriyle balıkçılığa elverişli bir coğrafyaya sahip. Kaçkar, hızlı akışlı akarsuların kaynağı. Bunların en önemlileri Çamlıhemşin' den Ardeşen' e doğru akıp denize dökülen Fırtına Deresi, Taşlıdere ve İyidere.


FIRTINA DERESİ

Fırtına Deresi, Kaçkar dağlarının Karadeniz'e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuş bir doğa harikası. Ardeşen'in yaklaşık 2 km. batısında Karadeniz'e dökülen Fırtına Deresi, 57 km. uzunluğunda. Çay bahçeleri içerisinden geçen, üzeri kemer köprülerle süslü Fırtına deresi, raftinge elverişli parkurlara sahip. Rize - Ardeşen kara yolunu takip edip, güneye çıkan karayolunun 22. kilometresinden Çamlıhemşin ilçesine ulaşılıyor.

 

Parkur

Çamlıhemşin'in yaklaşık 1 km. güneyinden parkura başlamak mümkün. 5. kilometrede bulunan iri kayalara dikkat etmelisiniz. 7., 8. ve 9. kilometrede tehlikeli geçişler var. 12. kilometrede batı yönünde kalan yamaçtaki Duygulu şelalesi yöreye ayrı bir güzellik katıyor. Yaklaşık 23 km. süren parkur boyunca derenin yatağı çok taşlı, suyun debisine göre 3 - 4 - 5 zorluk derecesinde yerler bulunuyor. Parkuru, Fırtına deresinin Karadeniz'e dökülmeden önce uygun bir yerinde de bitirebilirsiniz. Aşırı yağmurlarda dikkatli olunmalı! 


Fırtına Deresi'nde Rafting Nerede, Harita

Fırtına Deresi'nde Rafting nasıl gidilir

Popüler Yerler