Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Akdeniz
 3. Mersin

Göksü Nehri, Mersin

Mersinşehrinin en önemli akarsuyu olup iki kol halinde Orta Toroslar'dan doğuyor. Güney kolu Geyik dağlarından, diğer kol ise Haydar dağlarından kaynaklanıyor. Bu iki kol Mut ilçesinin güneyinde birleştikten sonra Göksu adını alıyor. Uzunluğu yaklaşık 260 km olan Göksu Nehri, Taşucu ve Silifke arasında bir delta yaparak Akdeniz'e dökülüyor. Yaban hayatı açısından çok zengin olan Göksu deltası "Uluslararası Kuşları Koruma Derneği Konseyi" (ICBP) tarafından Avrupa ve Ortadoğu'nun önemli kuş cennetlerinden biri olarak değerlendirilmiş. Göksu deltasında 300'den fazla kuş türü yaşıyor. Delta, özellikle saz horozu, yaz ördeği, flamingo, balıkçıl, pelikan, pas-baş, dalagan, angıt, turaç, mahmuzlu kız kuşu, uzun bacak batak kırlangıcı, İzmir yalıçapkını, arıkuşu, bıyıklı saz bülbülü, dikkuyruk ve ötleğen kuşlarının Türkiye'deki başlıca üreme alanı.
Göksu deltası, ayrıca nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağaları (Caretta caretta. Chelonias mydas) ile mavi yengeçin (Callinectes sapidus) dünya üzerindeki çok az kalan yumurtlama alanlarından biri olması nedeni ile de ayrı bir önem taşıyor. Göksu havzasındaki dağlarda yaban keçisi, yaban domuzu, keklik, tavşan yaşıyor. Dağ eteklerinde maki türünden defne, zakkum, fundalıklar yer alır. 500 m yüksekliklerde sandal, sakız, teşbih, karaçalı ve pırnal, 1.000 m.’den sonra kızılçam ormanlıkları başlıyor.

 

PARKUR

Göksu Nehri, bütün akarsu sporları için elverişli geniş bir nehir yatağına sahip olup, 1-2 zorluk derecesinde bir parkuru var. Genellikle yavaş akışlı bir nehir olması nedeniyle raftinge yeni başlayanların deneyim kazanmaları için son derece uygun. Göksu Nehri'nin akarsu sporları için en elverişli parkur olarak kuzeydeki Derinçay ile güneydeki Değirmendere köyleri arası önerilebilir. Bu parkurun uzunluğu yaklaşık 90 kilometre. Parkurun başlangıç yeri olan Derinçay mevkiine Karaman-Silifke arasındaki karayolunun, Mut ilçesinin 3 km. kuzeyindeki yol ayrımından batıya yönelen karayolu üzerinden ulaşmak mümkün. Çevresinde fazla uzun olmayan kanyonların da bulunduğu Kışlakoy ile Kargıcak köyü civarındaki köprüler arasındaki 14 kilometrelik bölüm, bu parkurun en ilginç peyzajına sahip. Bu bölüm geçildikten sonra, parkurun Değirmendere köyü civarında bitirilmesi mümkün.


  Adrenalin, Mersin
 • Dalış, Mersin, Silifke

  Silifke'den 35 km uzakta bulunan Yeşilovacık Koyu'na kurulu Dalış Merkezi’nde, dalış sporuna gönül verenleri fazlasıyla memnun edecek imkanlara sahip.
  13.07.2015
 • Rafting, Mersin, Anamur

  Anamur (Dragon) Çayı yaklaşık 35 km. uzunluğu ile Toroslar'ın eteklerinden Çatalyatak, Yellice ve Kızcağız tepelerinden bir yeraltı nehri olarak doğar.
  15.07.2015
Popüler Yerler