Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Antalya
  4. Manavgat

MANAVGAT ÇAYI'NDA RAFTING

MANAVGAT ÇAYI'NDA RAFTING

 

Manavgat Çayı, ülkemizdeki rafting meraklıları için önemli bir merkez. Batı Torosların doğu yamaçlarından doğan 90 km. uzunluğundaki Manavgat Çayı, ovaya girmeden önce sert taşların (konglomera tabakaları) üzerinden geçip, Manavgat Şelalesi’ni oluşturarak Akdeniz’e dökülüyor.

Rafting başlangıç noktasına ulaşmak için Manavgat-Alanya karayolundan, önce 10 km. doğuya, daha sonra kuzeye, Akseki istikametine dönmeniz gerekiyor. Akseki’ye 4 km. kala İbradı yönüne döndükten sonra, 11. kilometrede Şahap Köprüsü’ne ulaşılıyor. Burası rafting için başlangıç noktası. Zorluk derecesi yüksek olan Manavgat Çayı amatör gruplar için tehlikeli olabilir. Manavgat’ta profesyonel sporcuların rafting yapması tavsiye edilirken yanlarında yöre sakini bir kılavuz bulundurmaları öneriliyor.

Rafting, Şahap Köprüsü ile Sevinç köyü arasındaki 19 km. boyunca, yer yer iki tarafı dik ve aşılması güç kanyonların içinde yapılıyor. Geçişler arasında Manavgat Çayı’nın akış hızı yavaşladığından çevreyi izlemek mümkün. Dinlenmek için uygun noktalarda verilen molalarda, çevredeki el değmemiş doğanın güzelliği ve kanyonlardaki kaynak sularının köpürerek çaya karışması büyüleyici bir atmosfer yaratıyor.


Popüler Yerler