Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Antalya
  4. Kemer

Sualtından dağlarda safariye: Kemer'de heyecan dolu aktiviteler

Sualtından dağlarda safariye: Kemer'de heyecan dolu aktiviteler

Kemer, nefis koylara, mağaralara rüzgarla yelken açmanın, doğa ile bütünleşmenin zevkine varmak isteyenlere kucak açıyor. Akdeniz’in turkuaz renkli kıyıları yelken açmak, yüzme, balık avlama, su kayağı, sörf ve dalma aktiviteleri için çok uygun bir doğaya sahip. Uzun yaz mevsiminde genelde batı ve kuzey batıdan esen rüzgar yelkencilerin yüzünü güldürüyor.

 

Göynük Kanyonu

Göynük Beldesi'nin yaklaşık 15 kilometre yukarısında kalan kanyona ulaşmak için bazı oteller tarafından jeep safariler düzenleniyor.

Kanyonda sabahın erken saatlerinde rehberler eşliğinde çam ormanları içerisinde trekking yapabilirsiniz. Harika bir manzara eşliğinde yaklaşık 1 saat yürüyerek kanyona vardığınızda, daha ileriye ulaşabilmek için suya girmek zorundasınız. Kanyonun kaynağına vardığınızda göreceğiniz manzara karşısında büyüleneceksiniz.

 

Tahtalı Dağı

Yüksek dorukları karlarla kaplı Beydağları, pek çok antik kent, tarih öncesi yaşamın ilginç izlerini taşıyan mağaralar ve sayısız çeşitte bitki ve hayvan türü milli park bünyesinde koruma altında. Beydağları silsilesinin özel zirvelerinden biri olan Tahtalı Dağı (2366 m.) kimi kaynaklara göre olimpiyat oyunları ateşinin ilk yakıldığı yer.

Antik bir "Tasolyma" olarak belirlenen Tahtalı Dağı, Antalya Körfezi'nin kuzey-güney paralelinde uzanan ve aynı adla anılan Tahtalı Dağları’nın en büyük üyesi. 2366 metre yükseklikteki dağ hemen her yönden görkemli biçimde seyredilebiliyor.

Tahtalıdağ'ın deniz düzeyiyle 1700-1800 metreleri arasında kalan bölümleri ormanlık. 1800 metreden sonra kayalık alanlar başlıyor. Zirveye giden rota üzerinde yer alan düz alanlar kamp için oldukça elverişli. Bu düzlüklerin yanında yer alan "dolin" adı verilen kireç çukurlarının zirveden görünüşleri görülmeye değer. Tahtalı'nın çevresinde 2000 metreyi geçen Dazkır Tepesi (2014 m.) ve Teke Dağı (2155 m.) gibi yükseltiler de bulunuyor.

 

Teleferik
Tahtalı Teleferiği, Akdeniz ile 2366 m.lik Tahtalı Dağı’nın zirvesini birleştiriyor. Zirvesi karla kaplı bu heybetli dağla Kemeri birleştiren teleferik bölgeye gelenlerin hayatını kolaylaştıran bir araç. Nisan-Aralık ayları arasında zirvesi karlarla kaplı olan Tahtalı’ya teleferikle yapılacak yolculuk sedir ağaçları ve bulutların üzerinde, yalçın yamaçları, vadileri ve vahşi hayvanları izleyerek seyrediyor. Zirve, seyir ve güneşlenme terasları, yıldızlara serenat geceleri, spor ve yeme içme olanaklarıyla muhteşem bir panorama sunuyor.

 

Cip Safari

Toros Dağları’nın patikayı andıran orman yollarında düzenlenen cip turlarıyla tatlı heyecanlar yaşayabilirsiniz.

Safari turlarında 10-15 araçtan oluşan konvoyla önce Toroslar’ın yamaçlarındaki dağ köylerine gidiliyor, daha sonra köy yollarından çıkarak ancak bir aracın sığabileceği taşlık ve çukurlarla dolu orman yollarında gezintinin keyfi tadılıyor. Toroslar’ın zirvesine ulaşıldığında yörük çadırlarında mola veriliyor. Yörük kadınlarının odun ateşinde pişirdikleri yufka, gözleme ve katmerler gerçekten çok lezzetli. Yol boyunca zaman zaman fotoğraf molası verilen safarilerinin en önemli duraklarından biri de anavatanı Lübnan olmasına karşın yalnızca Toroslar’ın Beydağları bölümünde yetişen sedir ormanları. Çevredeki balık çiftliklerinde verilen yemek molasının ardından farklı bir güzergahtan dönüş başlıyor. Cip safari 100-150 km.lik parkurlarda yaklaşık 9-10 saat sürüyor.

Atlı Doğa Yürüyüşü
Kemer, Belek ve Side Titreyengöl’de, seyahat acentelerinin düzenlediği organize turlarla atlı doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.  

Sualtındaki dünya

Kemer’de birçok dalış okulu ve dalış bölgesi bulunuyor. Kemer Marinası açıklarında 33 metre dipte yatan Paris Batığı, bölgedeki en önemli batıklardan biri.

Tekirova açıklarındaki Üç Adalar çeşitli dalış türlerini gerçekleştirilebildiği bir bölge. Üç Adalar’da 9 adet resif ve 2 adet sualtı mağarası bulunuyor. Bölgenin en zengin dalış noktalarından olan kanyonda iri vatozlar ve her çeşit balık görülebilir. Ağustos ve eylül aylarında orkinos sürüleriyle karşılaşıldığı gibi fok balığına da rastlanıyor. Çevre makro ve gece fotoğrafçılığı için çok uygun. Kıyıya yakın bölgelerde her an yunuslarla karşılaşılabilirsiniz.

Üç Adalar bölgesindeki en önemli dalış noktalarından biri Kanyon resifi. Piknik Adası’nın kuzey doğusunda yer alan kanyon resfinin en sığ noktası 7 metre. Tekneler genelde bu sığ bölgeye demir atıyorlar. Yaklaşık 300 m. genişliğindeki bir alan üzerinde bulunan Kanyon Resifi’nin en önemli özelliği, kuzey kesiminde boylu boyunca uzanan dik bir duvarın bulunması. Bu duvar doğuya doğru ilerledikçe derinleşiyor. Dalışlara genellikle duvarın kenarından aşağı doğru sarkıp doğu yönünde ilerleyerek başlanıyor. Duvar bir süre ilerledikten sonra, at nalı gibi içe doğru bir kavis çiziyor. Bu görüntü, su altındaki bir anfi tiyatroyu andırıyor.

 

Gelidonya Antik Batığı
Antalya körfezinin batı ucunda bulunan Gelidonya batığı, bugünkü adıyla Taşlık Burnu’nun yakınında seyrederken kayalara çarparak batan bir yük gemisine ait. 26-28 m. derinlikte bulunan batığın 1960 yılında yapılan araştırma dalışlarında, geminin M.Ö. 13. yüzyıl sonlarına ait olduğu saptanmış. Batıktan çıkarılanlar, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

 

 

 

 


 


Popüler Yerler