Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. Bursa

Türkiye'nin eski kayak merkezi: Uludağ

Türkiye'nin eski kayak merkezi: Uludağ

Günümüzdeki adına 1925 yılında kavuşan ve olağanüstü doğası, flora ve faunasının zenginliği ile 1961 yılında milli park ilan edilen Uludağ’ın 11 bin 338 hektarlık alanı koruma altında. Uludağ, zengin pist seçenekleri ve renkli gece hayatıyla ülkemizin en popüler kayak merkezi olarak da haklı bir üne sahip.

Bursa’nın 32 kilometre güneyinde yer alan ve antik dönemdeki adı “Olympos Mysios” olan Uludağ, 2543 metreye ulaşan doruğu ile Batı Anadolu’nun en yüksek dağı. Mısırlılar’ın “Mismos”, Romalılar’ın “Calbyeers”, Bizanslılar’ın ise “Misolymp” olarak adlandırdığı dağ, bir dönem Bizanslı keşişler tarafından sığınak olarak kullanılmış, bu yüzden de “Keşişler Dağı” olarak da tanınmış. Yunan mitolojisinde ise baş tanrı Zeus ve diğer tanrıların bu dağın tepesinde yaşadıkları ve halkı buradan idare ettikleri anlatılır.

Bursa’dan 36 kilometre, İstanbul’dan 150 kilometre uzaklıktaki Uludağ Milli Parkı, Türkiye’nin en önemli kış sporları ve kış turizmi merkezi. Uludağ’ın en iyi sezonu ise Ocak ve Şubat ayları. Fatintepe ve Kuşaklıkaya tepelerinin üzerine kurulmuş olan kayak merkezi, 1750- 2543 metre yükseklikte. Kayak merkezi, snow-board, cross country ve heli-skiing yapmaya uygun. Uludağ’da birçok de-luxe hotel, pansiyon ve yurdun yanı sıra 1 teleferik, 5 telesiyej (chair lift), acil ilk yardım merkezi ve bir mobil klinik bulunuyor.

Ülkemizin ilk kış sporları merkezi olan Uludağ’da genellikle Kasım-Nisan ayları arasında kayak yapılabiliyor. Kar kalınlığı ise 2 metreye yaklaşıyor. Yaz aylarında da, trekking, kamp ve günübirlik piknik alanı olarak Uludağ büyük ilgi görüyor

 

NASIL GİDİLİR?

Bursa’dan Uludağ Milli Parkı giriş kapısına (Karabelen) 22 kilometrelik asfalt yolla, buradan oteller yöresi ve kayak merkezine de 10 kilometrelik yolla ulaşmak mümkün. Ayrıca Bursa’dan 20 dakikalık bir teleferik yolculuğu ile Uludağ Milli Parkı Sarıalan kamp ve kullanım alanına ulaşılabiliyor. Bursa-Kadı Yayla (1235 metre) arasında ve Kadı Yayla-Sarı Alan (1621 metre) arasında ikişer adet hat bulunuyor. Her hatta 30 kişi taşıyan bir kabin çalışıyor.

 

 


Türkiye'nin eski kayak merkezi: Uludağ Nerede, Harita

Türkiye'nin eski kayak merkezi: Uludağ nasıl gidilir

Popüler Yerler