Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. Balıkesir
  4. Edremit
  5. Altınoluk

Her derde deva Şifalı Otlar

Alışveriş yapmayı sevenler için bölgede birçok alternatif var. Tabii ki bunların başında zeytin ve zeytinyağı geliyor. Küçük imalathanelerde katkısız olarak üretilen yağların lezzeti, kent insanının alışık olduğundan çok farklı. Kaz Dağları’nın eşsiz doğasında yetişen otlardan bulursanız almamazlık etmeyin. Çünkü Kaz Dağları’na özgü doğal ve şifalı bitkiler neredeyse her derde deva. Kuşburnu, ısırganotu, mor kekik listenin başı olanlar. Kekik, adaçayı, kapari, nane, ısırgan gibi bitkileri her mevsim bulabilme şansınız yüksek. Dağdan en çok toplanan ve kullanılan otların başında çarpıntıyı önleyen Melisa geliyor. Stresi yok edip kalbe ve tansiyona iyi geldiği söylenenler arasında.
Kandil Çayı, bademcik ve boğaz hastalıklarına, papatya ve nane ise nezleyle sinüzite iyi geliyor.
Üç çeşidi bulunan kekik otunun her derde deva olduğuna ama özellikle şeker hastalığına iyi geldiğine inanılıyor. Isırgan otu son yılların gözde şifalısı. Enerji ve vitamin takviyesinde buulnmasının yanı sıra mide, barsak, böbrek, ramatizma, gut ve kanser gibi vakalara karşı da kullanılıyor. Aynı zamanda kepekli saçlara da iyi geliyor. Oğul otu, sinir sistemi bozukluklarından doğan hastalıklara; sığır kuyruğu ise solunum yolu hastalıklarına iyi geliyor.

Yöreye özgü hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlardan sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Altınoluk’ta Cumartesi günleri pazar kuruluyor. Yörüklerin yöresel kıyafetlerle satış yaptıkları tezgahlarda zeytin, şifalı otlar, sebze ve meyvelerin yanı sıra köy kadınlarının el emeği göz nuru el işlerine göz atabilirsiniz.


Popüler Yerler