Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. İstanbul

İstanbul'da Alışveriş, İstanbul

İstanbul'da Alışveriş, İstanbul

Köklü bir çarşı-pazar geleneğine sahip olan İstanbul, bugün geleneksel çarşılarının yanına eklediği modern alışveriş merkezleriyle ve sunduğu marka zenginliğiyle farklı seçenekleri birarada barındıran, alışverişte iddialı dünya kentlerinden biridir.

 

GİYİM

Deri giyimde dünyanın sayılı kentlerinden biri olan İstanbul, tekstilde de Türkiye’nin bir numaralı merkezidir. Şehirde deri giyim denilince ilk akla gelen yerlerin başında Kapalıçarşı bulunur. Alışveriş merkezleri ve semt pazarlarının yanı sıra giyim alışverişindeki en iddialı ve canlı bölgeler Avrupa yakasında Nişantaşı Rumeli Caddesi, Beşiktaş’ta bulunan Büyük Beşiktaş Çarşısı ve Sinan Paşa Pasajı, Bakırköy’deki İstasyon ve Ebuziya Caddeleri, Beyoğlu İstiklal Caddesi; Anadolu yakasında ise Kadıköy Bahariye ve Bağdat Caddeleri’dir.

 

YİYECEK

İstanbul’un başlıca semt pazarları çeşidi bol taze sebze ve meyve bulmanın en iyi yoludur. Şehirle özdeşleşen boğaz balıklarının en tazeleri ise Galatarasaray Balık Pazarı, Sarıyer Balık Pazarı, Beşiktaş Balık Pazarı ve Kadıköy Çarşısı’ndan alınabilir. Şehrin en önemli lezzetleri olan baharat ve meze alışverişindeki ilk adres ise ziyaretçilerine alışverişten öte görsel bir şölen sunan Mısır Çarşısı’dır. Türkiye’nin değişik yörelerine ait peynir çeşitleri, geleneksel lokum, baharat ve  kahve çeşitleri, hurma, iğde, kuşüzümü ve tulumba burada bulabileceğiniz lezzetlerden sadece bazılarıdır.

 

ANTİKA EŞYA VE MOBİLYA

Antika eşya alışverişinde ilk duraklardan biri, Kapalı Çarşı içinde bulunan Eski Pazar’dır. İçi gerçek ve kopya antikalarla dolu olan mekandan çıkıp Eminönü istikametine ilerlenildiğinde büyük bir alana yayılmış olan Tahtakale’ye varılır. Bir açık Pazar olan Tahtakale’nin kalabalık sokaklarından birkaçı, antika eşya ve mobilyaya ayrılmıştır.

 

İstanbul’un antikacılarıyla meşhur olan bir başka yeri de Beyoğlu’ndaki Çukurcuma Mahallesi’dir. Mahallenin daracık sokaklarındaki sevimli dükkanlarda ummadığınız çeşitlikte parçalarla karşılaşabilirsiniz. Aksaray’da bulunan Horhor Antikacılar Çarşısı ise nostalji tutkunları için bir diğer önemli adrestir. Çarşıda bulunan antikacılar 1981’den bu yana toplam 7 katta hizmet vermektedir.

 

MÜCEVHER

Kapalı Çarşı içinde yer alan Kuyumcular Sokağı, onlarca kuyumcu atölyesine ve satış mekanına ev sahipliği yapmaktadır. Altın mücevherlerin ilk sırada yer aldığı çarşı, göz kamaştırıcı vitrinleri ve orijinal takı tasarımlarıyla şehre gelen turistlerden yoğun ilgi görür.

 

SAHAFLAR ÇARŞISI

Beyazıt Meydanı. Pazar hariç her gün 8.00-19.00,

Turistlerin severek gezdikleri bu çekici, küçük Sahaflar Çarşısı, Sultan Beyazıt Camii ile Kapalı Çarşı arasında yer almaktadır. Sayıları 20’yi geçen ve bazıları minicik olan dükkânlarda Marksizm klasiklerinden, Kur’an’ın Türkçe ve Arapça basımlarına kadar birçok kitap vardır; Osmanlı tarihine ilişkin kitaplarla dünya edebiyatından çeviriler bulunabildiği gibi Alman imparatorluk savaş donanmasını konu alan eski ciltlere de Sahaflar Çarşısı’nda rastlamak mümkündür.

 

HEDİYELİK EŞYA VE EL SANATLARI

200’ü aşkın hediyelik eşya dükkanına ev sahipliği yapan Kapalı Çarşı’da dokuma halılardan, rengarenk seramiklere, bakır ya da pirinç aynalardan lületaşı pipolara dek sayısız çeşitte hediyelik bulmak mümkündür. Şehrin Ortaköy semtinde her Pazar kurulan hediyelik eşya pazarı ise el sanatları ve takı çeşitleri açısından ziyaretçilerine eğlenceli seçenekler sunar. Eğer yolunuz Beyoğlu’na düştüyse İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Aznavur ve Atlas pasajlarının adını da anmak gerekir. Ayrıca kentte her yıl aralık ayında Harbiye’de bulunan Askeri Müze’de hediyelik eşya fuarı düzenlenmektedir. Şehrin gözde alışveriş merkezleri ise son yıllarda özellikle tasarım ürünlere yer veren dükkanlarıyla dikkat çekmektedir.

 


    Alışveriş, İstanbul
  • Şile'de alışveriş

    İstanbul’un Karadeniz kıyısında (Anadolu yakası) sevimli bir kasaba olan Şile, şehrin en popüler sayfiye yerlerindendir.
    15.07.2015
Popüler Yerler