Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Aksaray Valide Camii, İstanbul

 

Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan tarafından 1869-1871 yılları arasında yaptırılmıştır. Camiinin mimarı Sarkis Balyan Kalfa'dır. Aslında bir külliyenin bir parçası olan camiinin Aksaray meydanın yeniden düzenlenmesi sırasında külliye bütünlüğünü yitirmiştir. Cami kare planlı olup kub­be on altı pencereli bir kasnağa otur­tulmuştur. Gotik, ampir ve Hint üs­lûplarının karışımı inşaat ve süsle­me stiline sahiptir. Mihrap, minber ve kürsü mermerden olup oymalı ve bezelidir. İki minareli olup kesme taştan yapılı, taş külahlı ve birer şerefelidir. Caminin meydana bakan avlu kapısı, İstanbul’daki camiler için pek alışılmadık ve aynı zamanda da göz kamaştırıcıdır. Bu kapı Osmanlı taş oyma sanatının nadide eserlerindendir.

Aksaray.


  Keşfedin, İstanbul
 • Topkapı Sarayı, Harem, Müze Koleksiyonları, İstanbul, Sultanahmet

  Harem, sultanların ailesi ile birlikte yaşadığı özel ve yasaklanmış alanlardı.
  14.07.2015
 • Burma Sütun (Yılanlı Sütun), İstanbul, Sultanahmet

  İstanbul’daki en eski eserlerden biri de Delphi'deki Apollo tapınağından getirtilen, üç yılanın birbirine dolandığı Burmalı Sütun’dur.
  14.07.2015
 • Sarıyer, İstanbul

  Geçmişi Bizans öncesi döneme dek uzanan geçmişin balıkçı köyü Sarıyer, günümüzde Emirgan, Baltalimanı, İstinye ve Yeniköy gibi semtlerin de bağlı olduğu bir ilçedir.
  15.07.2015
 • Anadolu Hisarı, İstanbul

  Yedi dönümlük alanı kaplayan ve bulunduğu yere adını veren hisar, 1395 yılında Yıldırım Bayezıd’ın emriyle karakol olarak inşa edilmiş bir Osmanlı eseridir.
  14.07.2015
 • Taksim, İstanbul

  Taksim Meydanı’ndan, doğuda Dolmabahçe’ye, güneydoğuda Kabataş’a doğru inen dik yamaçlar üzerinde, İnönü (eski Gümüşsuyu) Caddesi ile Kabataş arasındaki yörede kurulan, Ayaspaşa, Gümüşsuyu Mahallesi olarak da bilinmektedir.
  15.07.2015
Popüler Yerler