Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. Balıkesir
 4. Ayvalık

AYVALIK KEŞFEDİN

AYVALIK KEŞFEDİN

CUNDA ADASI (ALİBEY ADASI)

Ayvalık’ın karşısında kalan adaya Rumlar, Moshinos  adını uygun görmüşlerdi. Moshinos, “Kokuluada” demekti. Cunda, aynı dönemde Türkler’in adaya verdikleri isimdi. Sonradan adaya işgalcilere direnen Ali Bey’in adı verildi. O gün bu gündür ada, Cunda (Alibey) Adası olarak, iki ismiyle birden anılır. 1964 yılında bir karayolu bağlantısıyla Ayvalık’a dahil edilen Cunda, bir ada olmaktan çıkıp yarımadaya dönüştü. Cunda’nın ilçe merkezine uzaklığı karayoluyla 8 kilometre, denizyoluyla 3 mil. Adada benzin istasyonu olmadığından özel araçla gidecek olanlar benzin gereksinimlerini Ayvalık’tan karşılamalılar. Adaya dolmuş motorlarla gitmek de mümkün. Yaz aylarında Ayvalık’tan Cunda’ya saat başı motor seferleri de düzenlenmekte.

Adanın yüksek kesimlerinden boğazın, adaların ve iç içe geçmiş koyların güzellikleri seyre değer. Çok sayıda kilise ve manastırın bulunduğu adanın etrafı çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili. Cunda, Taksiryadis Kilisesi, Ayışığı Manastırı, Rum evleri, Patrice Köyü, Melek Tepesi, Ortunç Koyu, mendirek çevresi ve tekne yapım atölyeleri ile rengarenk bir ada. En hareketli bölgesi ise restoranların omuz omuza verdiği sahil boyu. Ada merkezinde sıralanmış balıkçı lokantalarında, balık ve deniz mahsüllerinin yanı sıra yöreye özgü meze ve zeytinyağlıların tadına bakanilirsiniz. Özetle, Neo-klasik yapıların çevrelediği Cunda Adası, doğayla iç içe, sessiz sakin ve huzurlu bir tatil arayışında olanlar için vazgeçilmez bir tatil beldesi.

 

TAŞKAHVE

Cunda’nın simgesi Taşkahve, taş işçiliğiyle göz dolduran ada sivil mimarisinden tipik bir örnek. Yüksek tavanlı iç mekanın görkemine ek olarak gün boyunca farklı ışık-gölge oyunları sunan kemerli büyük pencereler, dışarının ferahlığını içeriye taşıma görevini üstlenmişe benziyor. Vitraylarla çeşitlendirilmiş kapı ve pencerelerden süzülen gün ışığının etkileyici atmosferinde bir çay molası iyi bir fikir olsa gerek; mekan, günün her saatinde kordonda yürüyüşe çıkanlarla dolup taşıyor.

 

ŞEYTAN SOFRASI

Ayvalık’ta günbatımı Şeytan Sofrası'nda izlenir. Çamlık Orman Kampı’nın üst kısmında kalan Şeytan Sofrası, adını, yuvarlak bir sofrayı andıran ve eski bir lav birikintisi olan tepeden alır. Söylenceye göre, kayalıkların üstündeki tepede, şeytanlar bu “sofra” etrafında otururlarmış.

Ayvalık’ı, körfezin eşsiz koylarını, alabildiğine uzanan zeytinlikleri seyredebilmek için Şeytan Sofrası’na çıkmak şart. Sarmısaklı yolunda, Şeytan Sofrası tabelasının olduğu yerden sağa dönüldüğünde Çamlık Orman Kampı’na, devam edip yokuş yukarı kıvrılan yol izlendiğinde ise Şeytan Sofrası’na ulaşılıyor. Buraya Cumhuriyet Alanı’ndan kalkan dolmuşlarla ulaşmak mümkün.

Tepenin manzarası, özellikle gün batımında görülmeye değer. Demir kafes içinde korunan ve şeytana ait olduğu söylenen ayak izi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Demir kafese çaput bağlayanların yanı sıra para atanlar da oluyor.

Fotoğraf meraklılarının müthiş karelerle geri dönecekleri Şeytan Sofrası’ndan gün batımını izlemeden ayrılmayın.

 

TAVŞAN KULAKLARI TEPESİ

Şeytan Sofrası’nın yanıbaşındaki tepeye Tavşan Kulakları deniliyor. Tepeye çıkıldığında, yükseklikleri 5 m.’yi bulan ve tavşan kulaklarını andıran iki kayayla karşılaşılır. Dipleri toprakta olmayıp yatay plakamsı bir kayanın üzerinde yer alan kayaların körfez manzarası büyüleyicidir.

 

ÇIPLAK TEPE
Çıplak Tepe, eskilerin “kalın dağ” dedikleri kraterin tepesi. Çamlık Orman Kampı’ndaki tenis kulübünün hemen arkasında yer alır. Zirveye çıkıldığı vakit, koyları ve adaları değişik bir açıdan izleyebilme şansına erişilir.

 


İLK KURŞUN TEPESİ
Önceki kuşağın “İlyas Peygamber” dediği tepe, tüm kente hakim bir noktada. Cumhuriyet döneminde düşmana atılan ilk asker kurşununun anısına, buraya “İlk kurşun tepesi” adı verilmiş. 

 

DELİKLİ TAŞ VE KARTAL YUVASI
Çamlık Koyu’ndaki iskeleye geldiğinizde uç kısma kadar yürüyüp, Tımarhane Adası’yla bulunduğunuz yer arasındaki boğaza baktığınızda ayağınızın altından başlayan ve denize doğru ilerleyen kayalıklara “Kartal Yuvası” deniyor. Az ötesinde, denizden fışkırmış gibi duran katran rengindeki ortası delikli kaya ise “Delikli Taş” olarak biliniyor. Bir balık üretme çiftliğinin de bulunduğu Çamlık Koyu’nun sığ bölümünde, kumdan oluşan bir dilin ucunda yer aldığı üzere tekneyle Delikli Taş’a giderken karaya oturma tehlikesini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

 

TIMARHANE ADASI

Çamlık Koyu’nun tam karşısındaki ilginç görünümlü kayalıkların dibinde yer alan Tımarhane Adası, belki de Ayvalık’ta gizem ve söylencenin en bol olduğu nokta. Çamlık Koyu’ndan yukarı doğru ilerlerken Şeytan Sofrası’na dönmeyip dümdüz devam ederseniz yarımadanın ucuna ya da yöredeki adıyla Tımarhane Adası’na varırsınız. Nüfusunun büyük çoğunluğunu Rumların oluşturduğu dönemlerde Ayvalık, meyhaneleriyle ünlü bir köymüş. Halkı içkiye düşkün olan köyün delisi de bolmuş. Söylenceye göre, bu yıllarda içkinin dozunu fazla kaçıranlar Tımarhane Adası’na götürülüp bırakılırmış. Sürekli ve sert esen rüzgar sayesinde akıllarını başlarına toplayabilenler köye dönüp halkın arasına karışırlar; toplayamayanlar ise rüzgarın uğultusuna yenik düşüp Tımarhane Adası’nı mekan bellemeye devam ederlermiş.

Ayvalık’ta rüzgarlar yine sürekli ve sert; eskiyi aratmayacak derecede meyhane de mevcut. Ancak, yüzyıllar öncesinin psikoterapi merkezi Tımarhane Adası günümüzde, delilerden ziyade yeşil doğası ve tertemiz sahiliyle turistlere ev sahipliği yapmakta.

Çamlık Koyu’nun karayla buluştuğu noktayı tanımlayan Tımarhane Adası, adıyla olduğu kadar ilginç görünümlü kayalıklarıyla da dikkat çekiyor. En uç noktada yer alan manastır, girintisi çıkıntısı bol kayalıklarca dört bir koldan sarmalanmış durumda. Rüzgar, boşluklarında gezindikçe garip sesler çıkaran uğultulu kayalıkların çevrelediği ada, belki de kentte gizem ve söylencenin en bol olduğu nokta.

Tımarhane Adası’ndaki yapılaşma uçtaki taş manastırla başlayıp bitiyor. Rumların “Agia Paraskevi” dedikleri adaya, Türkler’in “Taşlı Manastır” demekle yetinmesi de bu yüzden olsa gerek. Kemerli birkaç pencere yuvasıyla arka tarafındaki koridorunun tanımlanabildiği bakımsız yapı, ne yazık ki günümüzde ağıl olarak kullanılıyor.

Denizin gelip adaya dayandığı noktaya set çeken manastırın enfes bir manzarası var. Bu noktada sabitlenip Çamlık Koyu, Tavuk Adası ve Cunda panoramasını seyre dalabileceğiniz gibi Ege yönünden esen ılık rüzgar eşliğinde keyifli bir yürüyüşte de karar kılabilirsiniz.


  Keşfedin, Ayvalık
 • AYVALIK PLAJLAR

  İlçe merkezinden 5 kilometre uzaklıktaki plaj, uzun kumsalı ve temiz deniziyle tanınıyor.
  08.07.2015
Popüler Yerler