Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Akdeniz
 3. Antalya
 4. Kemer

Beldibi'nden Adrasan'a...

Beldibi'nden Adrasan'a...

Kemer’in başta gelen çekiciliklerinden birisi de doğal güzelliği. Deniz, orman ve dağlar bir noktada birleşerek seyrine doyum olmayan bir görüntü oluşturuyor. Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova’ya kadar uzanan tüm kıyı tamamen doğal plaj. Kemer’in her yerinden denize girebilir, benzersiz doğanın tadını çakırabilirsiniz.

 

Beldibi

Bir tarafında dağlar ve ormanlar, diğer yanında deniz olan Beldibi, sahil boyunca uzanan irili ufaklı otelleri ile önemli bir turizm merkezi. Kemer'e 15 km. uzaklıktaki Beldibi, deniz, orman ve dağların bir araya geldiği doğasıyla her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Son yıllarda kurulan modern konaklama tesisleriyle büyük bir gelişme gösteren Beldibi, Akdeniz’in hareketli beldelerinden sıkılanlar ve dinlenmek isteyenler için bir nevi sığınak. Birbirinden ilginç mimari yapısıyla yanyana dizilmiş otelleri, renkli peyzajıyla dikkat çeken bahçeleri, ardı ardına sıralanmış yüksek ve yemyeşil dağları, denizi ve sahiliyle sadece izlemekle bile keyif alabileceğiniz küçük ve zengin bir belde. 

 

Göynük

Sırtını Beydağları’na yaslayan Göynük, doğal değerleri ve turistik potansiyeli ile Antalya’nın önemli turizm yörelerinden biri. Buradaki otellerde kalanlar çam ve narenciye ağaçlarının arasından denize girme şansına sahipler. İlginç mağaralar, kanyonlar, endemik bitki türlerine sahip olan Göynük, dağ turizmine ve doğa sporlarına uygun yapısıyla da dikkat çekiyor.

 

Çamyuva                                                                                                       

Çamyuva Antalya'nın güney batısında yer alıyor. Çamyuva gerçekten de çamlar içinde bir kasaba. Antalya Havaalanı’ndan 45 dakikalık bir yolculukla ulaşacağınız Çamyuva’da birçok otel var. Çamyuva’nın batısında Tahtalı Dağı, güneyinde Phaselis antik kenti ile Tekirova beldesi bulunuyor. Çevre turizm için gerekli olan deniz, güneş, tarihi yerler, yeşilin binbir çeşidine ve nitelikli konaklama tesislerine ev sahipliği yapıyor.

 

Tekirova

Tekirova Antalya’nın en önemli turistik beldelerinden biri. Kemer'e 17, Antalya'ya 50, Antalya Havaalanı'na ise 60 km. uzaklıktaki Tekirova’nın üç tarafı dağlarla çevrili. Bu şirin Akdeniz köyü Toroslar'ın uzantısı olan Olympos (Beydağları) dağlarının hemen eteklerinde kurulmuş. Yaklaşık 5 km'lik sahil şeridi ile dağların arasında yeşilin her türlü tonunu görmek mümkün. Çam ormanlarının içinde yer alan 500-600 senelik çınar ağaçları, portakal, limon, mandalina ve nar bahçeleri Tekirova'ya doğanın kadar cömert davrandığını gösteriyor. Tekirova’da tarihi değerlerin, kumsalların ve ormanın bu kadar içi içe geçmesi, doğanın bu kadar iyi korunmuş olması insanda hayranlık uyandırıyor. Olympos’un zorlu zirvesinden bakıldığında, karşıda beliren manzaranın gerçek olduğuna inanmak güç.

Kış aylarında Tekirova'ya yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan "Saklıkent Kayak Merkezine" gidilebilir. Ayrıca canlı müzik yapan barlar ve resturantlara giderek beldenin hareketli gece yaşantısının keyfine varabilirsiniz.

 

 

Olympos

Olympos, sahip olduğu tarihsel değerlerinin yanısıra, 3200 metrelik sahili, endemik bitkileri, Caretta Caretta'ları, Chimera'sı, tüm sportif etkinliklere olanak veren muhteşem doğası ve pansiyon olarak kullanılan meşhur ağaç evleri ile tüm  dünyada haklı bir üne sahip.

Olympos, Sit alanı kapsamında olduğu için antik alan ve çevresinde yapılaşma yasak. Anayoldan portakal ağaçlarının kokusu eşliğinde Olympos’a indiğinizde bungalov tipi ağaç evlerle karşılaşıyorsunuz. Burası gezgincilerin en önemli durağı. Yörede yapılaşma yasak olduğu için konaklama bu ağaç evlerde yapılıyor. Yörenin en popüler yeri; yurtdışında da oldukça iyi tanınan Kadir’s Tree House. Antik kentin içerisinden yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüş sonunda plaja ulaşabilirsiniz. Plaja gitmeden önce antik kenti gezmenizi öneririz. Olympos sahili, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Caretta Caretta’ların da üreme alanı. Ayrıca yine bölge yakınlarında bulunan Beydağları Olympos Milli Parkı da dağcılıkla ilgilenenler için ideal bir bölge. Burası yaz sezonu boyunca dağcılık aktivitelerine açık.

 

Adrasan

Eski adıyla Adrasan yeni adıyla Çavuş, 2 kilometre uzunluğundaki kumsalıyla tatilcilerin akın ettiği bir turizm merkezi.

Adrasan, yerli köy halkının turizm yaptığı ender yerlerden biri. Adrasan'daki tesislerin yüzde 80'ini Çavuş Köyü sakinleri işletiyor. Buradaki tesislerde kaldığınızda kendinizi birkaç  gün içinde aileden biri gibi hissetmeye başlıyorsunuz.

Adrasan’ın 2 kilometre uzunluğundaki kumsalı, herkesin rahat rahat denize girmesine elverişli. Denizi, sığ olduğundan yüzme bilmeyenler ve çocuklar için çok uygun. Su içinde yüzerken minik balıkların vücudunuza dokunduğunu hissedebilirsiniz. Adrasan sahilinin sığ oluşu nedeniyle koy, Akdeniz'de kış aylarında fırtınaya yakalanan gemilere barınak oluyor.

Gezi tekneleri Adrasan’dan  çevredeki koylara günübirlik turlar düzenliyorlar. Adrasan’a 1 saat uzaklıktaki Suluada, Sazak ve Ceneviz koyları teknelerin uğrak yerleri. Yörenin yerlileri Suluada’dan çıkan suyun aç karnına içildiğinde böbrek taşlarını düşürdüğünü iddia ediyor. Adanın batısında mozaik görünümlü siyah ve beyaz taşlarla bezeli kumsalda denize girebilirsiniz. Kuzeydeki Sazak limanı da suyuyla tanınıyor. Sazak’ın suyunun bağırsaklara iyi geldiği söyleniyor. Sazak limanı doğal bir havuzu andırıyor.

Yöre, Helenistik çağdan izler taşıyor. Yıllarca Sit alan olması nedeniyle beton yığınına dönüşmeyen beldede sörf, su kayağı gibi aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Adrasan koyunun 25 metre sualtı görüş mesafesinin olması, balıkadamları yöreye çekiyor. 53 balık çeşidinin bir arada yaşadığı Adrasan’da en sık rastlanan balıklar orfoz, lağos, mercan, sinarit, ıskaroz, sarıgöz, akya, çipura ve kefal.

 

 

 

PARKLAR

Ekopark

 

Eko park ülkemizde ve dünyada soyları ve türleri yok olma tehlikesi altındaki sürüngenlere ve bitkilere ev sahipliği yapıyor. Park aynı zamanda dünyanın ilk flora-herpetofauna (bitki, sürüngen ve amfibi) doku minyatür çalışması.
Phaselis Caddesi, 1015 sokak 34/4 Tekirova
www.ekopark.com.tr

 

 

 

Yörük Parkı

Bölgede 700 yılı aşkın geçmişi bulunan, günümüzde yok olma noktasına gelen Yörük yaşam tarzını yansıtan Açık Hava Folklor Müzesi, ziyaretçilere alternatif bir turizm anlayışı sunuyor.

www.yorukparki.com.tr

 

Ayışığı Parkı

Ayışığı Parkı doğa ile baş başa kalmak için düzenlenmiş bir park. Ücretsiz girmenin mümkün olduğu Ayışığı Parkı’nda kafeler, alış veriş yerleri, yeme içme, plaj gibi hizmetler var. 

 

Gece hayatı

Kemer'de gece hayatı oldukça hareketli ve canlıdı. Bölgede çok sayıda dünya çapında disko, gece kulübü, canlı müzik bar ve cafeleri, karaoke dans barları bulunuyor. Kemer'de size hitap edecek her türlü müzik keyfini tatmak mümkün. Kemer'de gece hayatının en canlı olduğu yerler Kemer merkezi ve Kemer'in diğer belderinde bulunan tatil köyleri.

 


  Keşfedin, Kemer
 • Kemer, Antalya

  Kemer’in başta gelen çekiciliklerinden birisi de doğal güzelliği.
  27.07.2015
 • Kemer'e Mavi Yolculuk

  Akdeniz ve Ege kıyılarımızda yapılan Mavi Yolculuk ülkemize özgü bir turizm çeşidi.
  10.07.2015
Popüler Yerler