Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. Balıkesir

Bir hafta sonu kaçamağı: AVŞA

 

Doğal güzelliklerinin yanısıra, şarabı, balığı, diğer deniz ürünleri ve nefis yemekleri ile Avşa Adası’nın tadına doyamayacaksınız.

Erdek’ten 18 mil uzaklıkta bulunan adaya İstanbul’dan gemi ve deniz otobüsü ile, Erdek ve Tekirdağ’dan ise motorla ulaşım sağlanıyor. Avşa adası çevresi neredeyse tümüyle plajlardan oluşuyor ve konaklama için uygun ve çok sayıda otel, motel, pansiyon, lokanta, bar v.b. bulunuyor. Lokantalarda balık ve adanın yerli yapım şaraplarını tadabilirsiniz. Geceleri de oldukça renkli geçen Avşa’da çok sayıda bar, disco ve lokantada canlı müzik eşliğinde eğlence olanağı bulunuyor. Dolmuş usulü motorlar Ekinlik, Marmara adası ile Çınarlı gibi ada köylerine turlar düzenliyor.

Özellikle vücuttan hemen temizlenebilen iri taneli kumuyla ünlü olan adada iki yerleşim yeri var: Türkler Beldesi ve Yiğitler Köyü. Adanın her yerinden denize girilebiliyor ve cazip kumsallar bulunuyor. Bunlardan en ünlüleri ise Mavi Koy, Çiftlik Koyu, Beyazsaray mevkii. Yiğitler köyündeki Altınkum plajı da çok ünlü. Bu koylara merkezden tekneyle ulaşmak mümkün.

 

 

Tarihçe

Adanın geçmişi ile ilgili ilk yazılı bilgiler, coğrafyacı Strabon ile tarihçi Plinius'un kitaplarında bulunuyor. Kyzikoslu Diogenes, Propontis adalarından söz ederken Ofiousa ile Fisia'yı birbirinden ayırma gereğine duyuyor. Plinius adaya Ophiussa diyor. Rumlar buraya, göç etmeden önce Afissia adını vermişler. Halen eski adı Türkçeleştirilmiş olarak kullanılıyor: Avşa. Tarih boyunca Hristiyan din adamlarının sürgün yeri olarak kullanılmış olan adada bir manastır (St.George) ile bir şapel kalıntılarından başka eski eser izi bulunmuyor.

 

Avşa Şarabı

Avşa, üzümleri ve kaliteli şarap üretimi ile de ünlü. Özellikle Yiğitler ve Bortaçina sevilen şaraplar arasında. Avşa'da deniz ürünleri de oldukça bol ve iyi restoranlar var. Ada özellikle lezzetli istavritiyle ünlü. Barların, restoranların, otellerin dizildiği sahil caddesi özellikle akşamları oldukça canlı.

 

 

NASIL GİDİLİR?

Vapurla...

Yazın her sabah Karaköy Rıhtımı'ndan kalkan vapurlar, sizi altı saat içinde Avşa'ya ulaştırıyor. Denizcilik İşletmeleri'ne ait vapur Haziran'ın 20'sinden sonra pazar günleri hariç her sabah 8:30'da İstanbul Sarayburnu İskelesi'nden kalkıyor. Vapur önce Marmara, sonra Avşa Adası'na uğruyor. Yolculuk yaklaşık 6 saat sürüyor.

Denizcilik işletmeleri: (0212) 251 50 00

 

Deniz otobüsü ile...

İstanbul Deniz Otobüsü İşletmeleri'ne ait deniz otobüsleri her gün 19:00'da Bostancı'dan kalkıyor ve 19:30'da Yenikapı'ya uğrayarak Marmara ve Avşa'ya gidiyor. Dönüş ise her gün Marmara'dan 17:00, Avşa'dan 17:30'da.

Yenikapı: (0212) 516 12 12

Feribotla...

Özel araçla gitmek isteyenler Avşa’ya Tekirdağ Barbaros, Silivri veya Erdek'ten feribotla ulaşabiliyor. Erdek'ten de Marmara ve Avşa adalarına günde iki kez 11.00 ve 19.00'da feribot kalkıyor.

 

İstanbul Seyahat: (0.212) 658 26 26

Tekirdağ Feribot İskelesi: (0.212) 252 21 00

Erdek İskelesi: (0.266) 835 11 84

 


  Keşfedin, Balıkesir
 • AYVALIK PLAJLAR

  İlçe merkezinden 5 kilometre uzaklıktaki plaj, uzun kumsalı ve temiz deniziyle tanınıyor.
  08.07.2015
 • AYVALIK KEŞFEDİN

  Ayvalık’ın karşısında kalan adaya Rumlar, Moshinos adını uygun görmüşlerdi.
  08.07.2015
 • BURHANİYE - ÖREN

  Altın kumlu Örentepe plajları; Örentepe-Akçay arasındaki ceviz, palamut, kavak, söğüt ve incir ağaçları; denizi ve ince kumuyla ünlenen İğdeburnu plajları
  09.07.2015
Popüler Yerler