Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Boğaziçi, İstanbul

 

Avrupa ve Asya'yı ayıran Boğaz'da Karadeniz'e doğru geleneksel ve unutulmaz bir deniz gezisi yapmadan İstanbul ziyareti tamamlanmış sayılmaz. Büyük bir ihtişam ve saf bir güzellik yansıtan kıyıları geçmiş ve günümüzün karması. Yalıların yanında modern oteller, taştan hisarların yanı başında rustik saraylar ve küçük balıkçı köylerinin hatırasını taşıyan semtlerde şık yapılar... Boğaz'ı görmenin en iyi yolu kıyılarında zig zag çizen yolcu vapurlarından birine binmek. Eminönü'nden başlayan gezi sanki bir bayramda akraba ziyaret ediyormuş gibi sırayla Boğaz’ın Asya ve Avrupa kıyılarına uğranarak devam ediyor. Gezi, aşağı yukarı 6 saat sürüyor. Boğaz’ın en güzel yerine tahtlanan, zamanında padişahların sayfiye yeri olan Ortaköy Osmanlı Dönemi'nden beri ilgi çeken bir yerleşim merkezi. Bugün Çırağan Sarayı, Kabataş Erkek Lisesi, Feriye, Princess Oteli, ve cami kilise ve sinagog üçgeninde yer alan Ortaköy, çarşısı ve içindeki seyyar "entel pazarı", hediyelik eşya dükkanları, kafeleri, barları ve restoranlarıyla İstanbul’un önemli eğlence ve alışveriş merkezlerinden birisi. Tarabya'dan sonraki virajdan Boğaziçi'nin Karadeniz'e kavuşması ilk defa görünüyor. Buradan Sarıyer semti içlerine kadar elçiliklere ve şahıslara ait eski yazlıklar ve balık lokantaları sıralı. Sarıyer ve sonraki Rumeli Kavağı vapur seferleri ile Boğazı gezenlerin Avrupa yakasındaki son iskeleleri. Balık lokantaları ile şöhretli her iki komşu semt ve karşı kıyıda bulunan Anadolu Kavağı tatil günleri en kalabalık yerlerden. Boğaziçi bu yerleşimleri geçtikten sonra sadece yeşil koruluklarla örtülü yamaçlara sahip. Her iki kıyıda son yerleşimler Karadeniz'e komşu Anadolu ve Rumeli Fenerleri ile balıkçı köyleri.

 


  Keşfedin, İstanbul
 • Yakın İstanbul

  15 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en büyük metropollerinden olan İstanbul, hemen yanı başında yer alan sayfiye yerleriyle şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenlere farklı alternatifler sunuyor.
  15.07.2015
 • Kınalıada, İstanbul

  Bir ucundan diğerine en fazla yarım saatte yürünebilir.
  15.07.2015
 • Galata Mevlevihanesi (Divan Edebiyatı Müzesi), İstanbul, Beyoğlu

  Eski adı Kulekapı Mevlevihanesi olan mekan 1491 yılında av çiftliği olarak kullanılan bir arazi üzerine inşa edilmiştir.
  14.07.2015
 • Mozaik Müzesi, İstanbul, Sultanahmet

  Mozaik Müzesi, Bizans İmparatorluğu Büyük Sarayı’nın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde kısmen sağlam kalmış mozaik döşemeyi içine alacak şekilde düzenlenmiştir.
  14.07.2015
 • Sarıyer, İstanbul

  Geçmişi Bizans öncesi döneme dek uzanan geçmişin balıkçı köyü Sarıyer, günümüzde Emirgan, Baltalimanı, İstinye ve Yeniköy gibi semtlerin de bağlı olduğu bir ilçedir.
  15.07.2015
Popüler Yerler