Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Boğaziçi, İstanbul

 

Avrupa ve Asya'yı ayıran Boğaz'da Karadeniz'e doğru geleneksel ve unutulmaz bir deniz gezisi yapmadan İstanbul ziyareti tamamlanmış sayılmaz. Büyük bir ihtişam ve saf bir güzellik yansıtan kıyıları geçmiş ve günümüzün karması. Yalıların yanında modern oteller, taştan hisarların yanı başında rustik saraylar ve küçük balıkçı köylerinin hatırasını taşıyan semtlerde şık yapılar... Boğaz'ı görmenin en iyi yolu kıyılarında zig zag çizen yolcu vapurlarından birine binmek. Eminönü'nden başlayan gezi sanki bir bayramda akraba ziyaret ediyormuş gibi sırayla Boğaz’ın Asya ve Avrupa kıyılarına uğranarak devam ediyor. Gezi, aşağı yukarı 6 saat sürüyor. Boğaz’ın en güzel yerine tahtlanan, zamanında padişahların sayfiye yeri olan Ortaköy Osmanlı Dönemi'nden beri ilgi çeken bir yerleşim merkezi. Bugün Çırağan Sarayı, Kabataş Erkek Lisesi, Feriye, Princess Oteli, ve cami kilise ve sinagog üçgeninde yer alan Ortaköy, çarşısı ve içindeki seyyar "entel pazarı", hediyelik eşya dükkanları, kafeleri, barları ve restoranlarıyla İstanbul’un önemli eğlence ve alışveriş merkezlerinden birisi. Tarabya'dan sonraki virajdan Boğaziçi'nin Karadeniz'e kavuşması ilk defa görünüyor. Buradan Sarıyer semti içlerine kadar elçiliklere ve şahıslara ait eski yazlıklar ve balık lokantaları sıralı. Sarıyer ve sonraki Rumeli Kavağı vapur seferleri ile Boğazı gezenlerin Avrupa yakasındaki son iskeleleri. Balık lokantaları ile şöhretli her iki komşu semt ve karşı kıyıda bulunan Anadolu Kavağı tatil günleri en kalabalık yerlerden. Boğaziçi bu yerleşimleri geçtikten sonra sadece yeşil koruluklarla örtülü yamaçlara sahip. Her iki kıyıda son yerleşimler Karadeniz'e komşu Anadolu ve Rumeli Fenerleri ile balıkçı köyleri.

 


  Keşfedin, İstanbul
 • Tarihi Yarımada, Şehir Surları, Sultanahmet, İstanbul

  İstanbul’un ilk kurulduğu yer olan Tarihi Yarımada, Roma ve Bizans İmparatorluklarından sonra Osmanlıİmparatorluğu’nun da en önemli siyasi merkezi oldu.
  14.07.2015
 • Galata Köprüsü, İstanbul

  II. Abdülhamit döneminde 1912 yılında yaptırılan köprü, bir Alman firması tarafından 350.000 altın lirasına yapıldı.
  15.07.2015
 • Yakın İstanbul

  15 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en büyük metropollerinden olan İstanbul, hemen yanı başında yer alan sayfiye yerleriyle şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenlere farklı alternatifler sunuyor.
  15.07.2015
 • Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul, Sultanahmet

  At Meydanı’nda yer alan müze, restore edilen İbrahim Paşa Sarayı’nın içinde yer alır.
  14.07.2015
 • Sultanahmet Camii, İstanbul

  Altı minareli cami çini dekorasyonu nedeniyle “Mavi Camii” olarak da adlandırılır.
  14.07.2015
Popüler Yerler