Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. Balıkesir
  4. Burhaniye

BURHANİYE - ÖREN

BURHANİYE - ÖREN

Altın kumlu Örentepe plajları; Örentepe-Akçay arasındaki ceviz, palamut, kavak, söğüt ve incir ağaçları; denizi ve ince kumuyla ünlenen İğdeburnu plajları, billur gibi sularında süzülen alabalıklarıyla coşkulu dereleri, yükseldikçe büyüyen şelaleleri ve göletleri Burhaniye ve Ören’in görülmeye değer güzellikleri...

Çanakkale-İzmir karayolu üzerindeki Burhaniye, Çanakkale’ye 151 km., Balıkesir’e 103 km. uzaklıktadır. İstanbul-İzmir otobüslerinin bu hat üzerinden gidenleri ile de ulaşım sağlanmaktadır. Burhaniye’nin ilk kuruluşu M.Ö. 584 yılına tarihlenir. 1323 yılında ise Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Örentepe’den 800 metre uzaklıkta yer alan ideal dinlenme yeri Ayaklı, kavak ve çınar ağaçlarıyla tanınır. Madra Dağı’nın yamacındaki Kozak Yaylası’nda çam ağaçlarının arasında meyve ve sebzelikler, özellikle de üzüm bağları göze çarpar. Ormanın içi renk renk çiçeklerle bezeli. Madra Dağları’na her gün jip turları düzenleniyor.

Burhaniye’ye 4 km. uzaklıklıktaki tatil beldesi Ören, tarihi ve arkeolojik zenginlikleriyle dikkat çekiyor. Burada Helenistik, Roma ve Bizans devirlerine ait kalıntılara rastlanıyor. İnce kumlu plajları ve sığ deniziyle şirin bir tatil kasabası özelliğini koruyan Ören, turistik tesisleri, eğlence merkezleri ve ince kumlu plajıyla ayrı bir çekiciliğe sahip. Ağustos ayında Zeytin ve Turizm Festivali’ne ev sahipliği yapan Ören’de nitelikli otel ve tatil köyleri de bulunuyor.

Burhaniye çevresinde çeşitli hastalıklara iyi gelen kaplıcalar da bulunur. İlçenin 12 km. doğusundaki Dutluca Köyü’nde bulunan “Ekşisu İçmesi” sindirim ve idrar bozukluklarına; 12 km. güneybatıda yer alan Karaağaç Köyü yakınlarındaki kaplıca, cilt hastalıklarına; 7 km. güneybatıdaki Pelitköy’de bulunan Zeytin Pınarı Kaplıcası da karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi geliyor. İlçeye 3 km. uzaklıktaki Seklik Çamlığı ve Ayaklı Mevkii de yazın sıcak günlerinde çam ormanının serinliğinde gezinti ve piknik yapmak için ideal. İskele mahallesine 1.5 km. uzaklıktaki Taylıeli ise körfeze hakim bir tepede ve etkileyici bir manzaraya sahip.


Popüler Yerler