Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. Balıkesir
  4. Manyas

CENNETTEN BİR KÖŞE: MANYAS

 

 

Manyas ilçesindeki en büyük turizm potansiyelini Manyas Kuş Cenneti ve Milli Parkı oluşturuyor. Avrupa Konseyi tarafından A sınıfı diploma ile ödüllendirilen milli park, bu özelliği ile en çok ziyaretçi çeken milli parklardan biri. Eski adı Aphmitis Limne olan Kuş Gölü kıyılarında yer alan milli park, bu gölün kuzeydoğusunda yer alıyor.

Kuş cennetinde canlı organizmalar ile doğa, eko-sistemin bir parçasını oluşturuyor. Canlı ve cansız varlıkların bir uyum içinde olduğu doğa parçasında suların kışın yükselip, yazları geri çekildiği bölgede bu ritmik düzen, yuva yapma zamanında ağaçların çevresinde suyun birikmesini ve kuşların güvenle yuva yapmalarını mümkün kılıyor.

Kuş Cenneti Milli Parkı’nda yetişen başlıca ağaçlar olan söğüt ve ılgın, gölün güney ve doğu kıyılarında yer alıyor. Gölün bütün kıyılarında bulunan saz, kamış, kafa otu ve kandıranın yanı sıra, sulak çayırlarda yüzlerce çeşit çiçekli otlar mevcut. Tatlı su ıstakozu, yeşil kurbağa, sıçrayıcı kurbağa ve ağaç kurbağasının sürekli mevcut olduğu gölde başlıca sazan, yayın, turna, kefal olmak üzere 20 türden fazla balık yaşıyor. Kuş cennetine gelen 246 kuş türü olduğu tahmin ediliyor.

 

Kuş Cenneti tanıtım etkinlikleri

Kuş Cenneti Milli Parkı’nda, tanıtım vitrinlerinin yer aldığı bir müze bulunuyor. Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı’nın geniş kitlelere tanıtımının yapılabilmesi ve çevre kirliliği nedeniyle karşı karşıya kaldığı tehlikelere kamuoyunun dikkatini çekebilmesi amacıyla, 1987 yılından bu yana her yıl Uluslararası Bandırma Kuş Cenneti Kültür ve Turizm Festivali adıyla bir de festival düzenleniyor.

 

 

NASIL GİDİLİR?

Manyas-Balıkesir karayolunun 15’inci kilometresinden güneye sapan 3 kilometrelik bir yolla Kuşcenneti’ne ulaşılıyor.

e, Bursa, Çanakkale, İstanbul ve İzmir üzerinden yapılabilir.

 


Popüler Yerler