Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Ege
  3. Muğla
  4. Datça

DATÇA, KEŞFEDİN

DATÇA, KEŞFEDİN

GÖKOVA MERKEZİ

Gökova Körfezi, birbirinden güzel koyları ve eşsiz tarihi zenginlikleriyle Mavi Yolculuğun en önemli noktalarından biri.

Gökova Körfezi, Muğla'ya 25 km. uzaklıkta. Körfezin manzarası, yeşil ve mavinin eşine az rastlanır güzellikteki birlikteliğini gözler önüne seriyor. Körfez, denizi ve kumu; çevresindeki çam ağaçları ile eşsiz güzelliğe sahip sayısız koydan oluşuyor. Bu özellikleriyle Mavi Yolculukların en gözde durakları arasında.

Gökova'nın içindeki bir ada üzerinde kurulu antik Keramos şehri kalıntıları ile ünlü. Gökova'nın güneybatı ucunda, bir zamanların en büyük şehri ve antik çağın en büyük heykeltraşı Praxiteles'in vatanı olan Knidos'un kalıntıları yer alıyor. Bugün Knidos'a ancak deniz yoluyla ulaşılıyor; binlerce yıl öncesinde de olduğu gibi.

 

KARGI KOYU

Merkeze 4 kilometre uzaklıkta küçük ve şirin bir koy. İri taneli kumu, temiz denizi ve henüz tahrip edilmemiş çevresi ile sakin bir  tatil geçirmek isteyenler için ideal bir yer. Kargı koyunda konaklayabilecek  çok sayıda pansiyon ve lokanta var.

 

KIZILBÜK KOYU

Kızılbük Koyu çam ağaçlarıyla dikkat çekiyor.

Datça-Knidos yolundan sola sapınca çamlar arasında ilerleyen 3 kilometrelik toprak yolla ulaşılan Mesudiye Köyü’nden 2 kilometre sonra, Kızılbük Koyu’na ulaşılıyor (Datça’dan 20 km.). Kızılbük koyunda şirin balıkçı lokantaları, güzel bir kumsal, temiz bir deniz bulacaksınız. Çevre yemyeyeşil, tepelere doğru çam ağaçları dikkat çekiyor.

 

PALAMÜTBÜKÜ

Palamutbükü Datça’nın merkezine 25 kilometre uzaklıkta. Koyun açığında küçük bir ada bulunuyor. Lokanta ve pansiyonlarından yararlanabilirsiniz. 2 kilometre uzunluğundaki kum ve çakıl karışımı kumsalı olan Palamutbükü’nün denizi çok temiz. 25 metre netliğe sahip su zıpkınla balık avcılığına çok uygun.

 

DOMUZBÜKÜ

Domuzbükü sessiz, sakin bir ortam arayıp, kentin televizyon dahil kimi nimetlerini unutmak isteyenler tarafından tercih edilen bir tatil yeri. Karayolu ulaşımı yok. Datça’dan bir saatten biraz fazla süren bir tekne yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Konaklamak isteyenler için tek seçenek bungalovlardan oluşan bir tesis. Domuzbükü’nde denize girmek ve dinlenmek dışında küçük çevre turları da yapılabilir. Çevrede yürüyerek ulaşılabilen bir mağara ve ilginç kaya şekilleri var.

 

KIZLAN KÖYÜ

MÖ 4. yüzyılda da işletildikleri anlaşılan ve kazı çalışmaları süren seramik atölyelerini Eski Datça ile Hızırşah Köyü arasında görebilirsiniz.  Reşadiye Eski Konak diye adlandırılan ev, özellikle iç nakışları ve tavan süslemeleri ile ilgi çekici. 


Popüler Yerler