Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. Muğla
 4. Fethiye

FETHİYE, HAYALET ŞEHİR KAYAKÖY

FETHİYE, HAYALET ŞEHİR KAYAKÖY

HAYALET ŞEHİR KAYAKÖY

Kayaköy, mimari yapısı, dar sokakları ve kiliseleriyle ülkemizdeki en ilginç turizm merkezleri arasında yer alıyor. Köy, yalnızlığını geceleri “Ateş böcekleri” ile gündüzleri köyün sembolü “Mavi Karga” ile paylaşarak sürdürüyor.

Bir zamanlar Türklerle Rumların birlikte yaşadığı Kayaköy, Fethiye-Ölüdeniz arasında 65 metre yükseklikte bir tepenin yamacına ve önündeki “Kaya Çukuru” denen ovaya yayılmış bir yerleşim yeri. Araştırmalar Kayaköy’ün antik Karmillassos üzerine kurulduğunu gösteriyor. Antikragos dağlarında bulunan kaya mezarları günümüze kadar sapasağlam gelebilmiş. Kayaköy, kimi kaynaklara göre 11. yüzyılda, kimilerine göre ise 14. yüzyılda bölgede yaşayan Rumlar tarafından Likya uygarlığının kalıntıları üzerine kurulmuş. Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde de sözü geçen ve Rumca ismi Levissi olan Kayaköy, 20. yüzyılın başına kadar zengin bir kent olarak yaşamını sürdürmüş. Nüfusu 6 bin 500 kişi olan köy kiliseleri, eczane, hastane ve hekimleri, okulları, postanesi ve zanaat atölyeleri ile yörenin en büyük sosyal ve ticaret merkezi konumuna gelmiş. Bir de basımevi bulunan köyde yörenin tek gazetesi çıkarılmaya başlanmış.

1922 yılında Türkiye ve Yunanistan hükümetleri arasında yapılan "değişim anlaşması" gereğince, Kayaköy'de yaşayan Rumlar ile Batı Trakya'da yaşayan Türkler karşılıklı olarak göç etmek zorunda kalmış. Yöreye gelen Türkler, çevre ve yaşam koşullarına uyum sağlayamadıkları için yamaçta bulunan evler yerine Kayaköy'ün önündeki düzlüğe ve başka kentlere yerleşmişler.

Kentin aşağı mahallesindeki "Panayia Pirgietissa" kilisesi ve yukarı mahalledeki "Taksiyarhis" kilisesi ayakta kalan önemli mimari örneklerden. Buna karşın 2 bin kadar taş ev, şapeller, çeşitli atölyeler, okullar, hastane binası, kütüphane ve diğer amaçlı binalar fiziksel koşullara direnemediği için köy, hayalet görünümünü almış. Ancak hemen hemen tüm evlerin taş duvarları, köşe ocakları, taş ocakları, spiral tuvaletleri, sarnıçları, çakıl taşlı döşemeleri, taş yolları, sokakları ve meydanları kentin kültür zenginliğini hala belli ediyor. Bugünkü Kayaköy ise bir kaç mütevazi pansiyonu ile turistlere hizmet veriyor.

Haziran ve eylül ayları arasında faaliyete olan Kayaköy Sanat Kampı’nda fotoğraf, resim, heykel ve seramik dallarında eğitim veriliyor. Gündüz yapılan eğitim ve çevre gezileri ile akşam gerçekleştirilen dia gösterileri ve söyleşiler çok farklı bir tatilin ipuçlarını taşıyor.

 

GELENEKSEL MİMARİ

Anadolu Rumları, iyi yatırımcı olduklarından ekilir dikilir araziler yerine, evlerini çevredeki kayalık, taşlık alanlara kurarlarmış. Kayaköy de bu anlayışa uygun olarak, geleneklerine ait tüm özellikleri yansıtan özgün bir yerleşim şeklinde inşa edilmiş. Fethiye ve çevresindeki yapılar, mimari açıdan iki türlü karakter barındırıyor. Bunlardan biri ahşap-bağdadi sistemle yapılmış, taş duvarlı, avlulu Türk evleri; diğeri ise kesme taştan yapılan ve sokakla bütünleşen Rum evleri. Her iki türdeki yapılar genel olarak iki katlıdır. Fethiye bölgesinde 18. yüzyıldan sonra yaygınlaşan Rum evleri daha ağırlıklı biçimde yer alıyor. Duvarlar düzgün kesme taşlarla örülmüş ve pencerelerin etrafı taş bordürlerle çevrilmiş. Cephenin ortasında, küçük ahşaptan kapalı bir "çıkma" yer alıyor. Eğimli, kiremitli çatının duvarla birleştiği kısımda taş kordonlar görülüyor. Bu tarzda "geren" denilen ahşap ve yağlı toprakla örtülü düz damlı evler de yapılmış. Fethiye çevresinde yer alan Türk evleri, kırma kiremit çatılı ve taş duvarların üzerleri badanalı. Yapılar geniş saçak, açık ve kapalı çıkma, iç avlulu plan şeması, kuzulu kapı, ocak detayı ve baca gibi özellikleriyle apayrı nitelikler taşıyor.


  Keşfedin, Fethiye
 • FETHİYE, ÖLÜDENİZ

  Tanrı’nın Dünya’ya bahşettiği cennet" olarak nitelenen Ölüdeniz, ülke dışına taşan ünüyle de dünyaya mal olmuş bir turizm merkezi.
  01.07.2015
 • FETHİYE, SAKLIKENT

  Fethiye'nin sıcağından bunaldıysanız, bir gününüzü değişik ve serin geçirebilirsiniz.
  01.07.2015
 • FETHİYE, KEŞFEDİN

  Fethiye ve çevresini keşfedin.
  01.07.2015
 • FETHİYE ÇEVRESİ

  Fethiye çevresinde gezilecek yerler.
  01.07.2015
 • Kök Boyasından Dastara...

  Fethiye çarşısı oldukça geniş. Ne ararsanız var. Buralarda yöresel şarap markalarından tutun da, farklı markalarda şekerlemelere kadar türlü türlü ürün çıkıyor karşınıza.
  01.07.2015
Popüler Yerler