Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. Muğla
 4. Fethiye
 5. Ölüdeniz

FETHİYE, ÖLÜDENİZ

FETHİYE, ÖLÜDENİZ

"Tanrı’nın Dünya’ya bahşettiği cennet" olarak nitelenen Ölüdeniz, ülke dışına taşan ünüyle de dünyaya mal olmuş bir turizm merkezi.

Baştan çıkarıcı bir güzelliğe sahip olan Ölüdeniz, adı gibi sakin ve kıpırtısız. Fethiye’ye 14 kilometre uzaklıktaki Ölüdeniz, çamların arasında uzanan yoldan sonra birden bire karşınıza çıkan mavisiyle sizi adeta büyüler. Belcekız koyu ve bu koyun içinde uzanan kumsalı yürüdüğünüzde, eşsiz Ölüdeniz’i görürsünüz. Ölüdeniz, sihir yapılmış gibi kıpırtısızdır... Dibinde tek bir yosun bile görünmez. Bembeyaz kumlarla örtülüdür. Su ve dibindeki kumların kırdığı ışık, meşhur turkuvaz rengini verir Ölüdeniz’e...

Kıyılara kadar uzanan yemyeşil çam ormanları, içinde yeşilin, mavinin ve morun her tonunun görülebileceği ılık denizi, uzun kumsalı ile Ölüdeniz, gerçek bir dünya harikası. Bin 975 metre yükseklikteki Babadağı'nın doruklarından paraşütle atlayanlar, dünyanın en nefes kesici manzarasıyla karşılaşırlar. Yılın on ayı denize girme imkanı sunan bu eşsiz koyda, çok sayıda turistik tesis, restoran, alışveriş merkezi ve üniteyi bir arada bulabilirsiniz.

 

BELCEKIZ EFSANESİ

Ölüdeniz’deki koya adını veren Belcekız’ın hüzünlü bir efsanesi var. Eski çağlarda buralardan geçen gemiler açıkta demirler ve içme suyu almak üzere sandalla kıyıya çıkarlarmış.

Bir gün yaşlı bir kaptanın genç, yakışıklı oğlu su almak için koya çıktığında güzel Belcekız’ı görmüş. Görür görmez de birbirlerine aşık olmuşlar. Ancak delikanlı suyu alıp dönmek zorunda kalmış. Gemi uzaklaşıp gitmiş. Belcekız hep kıyıya bakmış, sevgilisinin yolunu gözlemiş. Delikanlı da geminin buralardan her geçişinde su almaya gelir, görüşürlermiş. Bir gün buradan geçerken fırtına patlamış. Delikanlı, babasına burada korunabilecekleri bir koy olduğunu söylemiş. Babası ise delikanlının sevgilisini görmek için gemiyi parçalamayı göze aldığını düşünmüş. Fırtınayla birlikte baba-oğul arasındaki kavga da büyümüş. Gemi tam kayalara çarpacakken baba bir kürek darbesiyle oğlunu denize atmış. Ancak tam koya girdiği sırada gerçeği kavramış. Deniz gerçekten de çarşaf gibiymiş. Genç adam oracıkta ölmüş. Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen ve olanları gören Belcekız da kayalara atlayıp ölmüş. İşte o günden beri kızın öldüğü yere Belcekız, delikanlının öldüğü yere ise Ölüdeniz denmiş.


  Keşfedin, Ölüdeniz
 • Kök Boyasından Dastara...

  Fethiye çarşısı oldukça geniş. Ne ararsanız var. Buralarda yöresel şarap markalarından tutun da, farklı markalarda şekerlemelere kadar türlü türlü ürün çıkıyor karşınıza.
  01.07.2015
 • FETHİYE PLAJLAR

  Ölüdeniz’in 3 kilometrelik kumsalı, denize girmek için çok uygun.
  01.07.2015
 • FETHİYE, SAKLIKENT

  Fethiye'nin sıcağından bunaldıysanız, bir gününüzü değişik ve serin geçirebilirsiniz.
  01.07.2015
 • FETHİYE, HAYALET ŞEHİR KAYAKÖY

  Kayaköy, mimari yapısı, dar sokakları ve kiliseleriyle ülkemizdeki en ilginç turizm merkezleri arasında yer alıyor.
  01.07.2015
 • FETHİYE, KEŞFEDİN

  Fethiye ve çevresini keşfedin.
  01.07.2015
Popüler Yerler