Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Karadeniz
  3. Giresun

GİRESUN YAYLALARI

GİRESUN YAYLALARI

KÜMBET YAYLASI

Aymaç tepesi, Melikli obası, Yavuzkemal gibi çok sayıda yayladan oluşan Kümbet yaylaları kamp ve piknik alanı olarak yoğun kullanılmakta.

Giresun'a yaklaşık 60 km. mesafede bulunan Kümbet Yaylası, yakın çevredeki bazı yaylalar ve Aymaç Mevkii'nden oluşuyor. 1640 m. rakımlı yayla, alt yapı hizmetleri açısından donanımlı. PTT acentesi, sağlık ocağı, bakkal, kasap, manav, et lokantası, fırın, kır kahvesi ve oto tamircisinin hizmet verdiği yayladan el dokuması kolan ve örme sepet gibi özgün ürünler de satın alabilirsiniz. Kümbet'in 2 km. batısındaki Aymaç ise eşsiz bir zirve. Doğal güzellikler açısından zengin olan zirvede, ladin ormanları ve kır çiçekleri ile doyumsuz bir panorama çiziyor.  Aymaç'da Temmuz ayının ikinci pazar günü yayla şenlikleri yapılıyor. Yaylada 10 yataklı bir otel mevcut. Kümbet yaylasının bir km. kuzeyinde orman içinde Salon çayırı mevkiinde, Orman işletmesi kamp tesislerinden de faydalanabilirsiniz.

 

Kümbet Yaylası Şenlikleri

Temmuz ayının ikinci pazar günü Kümbet Yaylası’nda şenlikler düzenleniyor. O gün  çevredeki değişik yaylalardan ve obalardan ya da kasaba ve şehirlerden gelen yöre halkı gelenekselleşen şenlikte yöresel yemekler, mahalli halk dansları, oyunlar ve yarışmalarla eğlenceli bir gün geçiriyor. Ayrıca şenlik sırasında yöresel ürünlerin satışı da gerçekleşiyor.


 

BEKTAŞ YAYLASI
Giresun'un 59 km. güneyinde, toprak yolla ulaşılan Bektaş Yaylası’na yaz kış minibüs kalkıyor. 2000 m. yükseklikte bulunan yayla ağaç yetişme sınırı üzerinde. Yol üzerinde bulunan Despot Kayası ve Gelin Kayası birer doğa harikası. Bektaş yaylasının 1 km. doğusundaki Kurttepe mevkii, kışın kayak yapmaya da uygun. Elektrik, su, PTT gibi altyapıya sahip olan yaylada; bakkal, kasap, fırın ve kır kahveleri de bulunuyor.Yaylada ayrıca 72 yatak kapasiteli 2 yıldızlı bir otelde yer alıyor. Alçakbel orman içi dinlenme alanında bulunan dağ evlerinde de konaklayabilirsiniz. Yaylada her yıl ağustos ayının ilk haftasında "Bektaş Yayla Şenlikleri" düzenleniyor. Yapılan etkinlikler içinde çeşitli hayvansal ürün yarışmaları, spor müsabakaları, halk oyunları ve çeşitli eğlence programları yer alıyor.

 

 

KARAGÖL YAYLASI

Giresun-Ordu-Sivas şehirlerinin birleşme noktasına yakın bir konumda bulunan 3107 m. zirveli Karagöl dağında bulunan Karagöl Krater Gölü ve çevresindeki çayırlarla kaplı alanlar, yörenin en ünlü yaylalarından biri. 3000 metrenin üzerine çıkan rakım nedeniyle yazın bile kar ve buzun görüldüğü yayla, Bektaş yaylasına yürüyüş mesafesinde. 


    Keşfedin, Giresun
  • GİRESUN ADASI

    Karadeniz'in tek adası olan Giresun Adası kıyıdan bir mil açıkta yer alıyor.
    10.07.2015
Popüler Yerler