Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. Çanakkale
  4. Gökçeada

Gökçeada'nın köyleri

Gökçeada'nın köyleri

Dereköy

Bundan birkaç on yıl önce, binlerce insanıyla, iki binden fazla hanesiyle Türkiye’nin en büyük köyü olma özelliğine sahip olan Dereköy, günümüzde beş on hanesinde yaşayan Rumlar dışında terkedilmiş harabe bir köy görünümünde. Çamaşırhanesi, kiliseleri ve yıkık da olsa evleriyle görülmeye değer bir köy Dereköy.

Tepeköy

Adına yakışır şekilde bir tepenin eteklerine kurulmuş olan köyün dar sokakları nostalji kokuyor. Her yıl 15 Ağustos’ta düzenlenen Meryem Ana’nın ölümünü anma törenlerinin yapıldığı köye turist akın ediyor.  

Zeytinliköy (Aya Todori)

 Gökçeada’nın en popüler, en iyi korunmuş köyü olma özelliğini taşıyor. Köydeki evlerin çoğunluğu onarılmış ve içinde yaşam devam ediyor. Yeşillikler içinde bir tepe kenarında kurulmuş Zeytinliköy’den kuşbakışı Gökçeada merkezini ve ovayı izleyebilirsiniz. Hemen her taraf zeytinliklerle dolu. Yüzyıllık geleneğin yaşatıldığı Madamın Dibek Kahvesi’nden içmeden ayrılmayın köyden. Kiliseleri, çeşmeleri, evleri, taş döşeli daracık sokakları ile çok özel bir yer Zeytinliköy.

Eskibademli Köyü (Gliki)

Adada görülmesi gereken köylerden biri de yaşlı çınar ağaçları ve tarihi çeşmesiyle ilgi gören Eskibademli Köyü.

Kaleköy

Gökçeada’nın en renkli ve en hareketli yeri ise Kaleköy. Akşam saatlerinden itibaren gecenin ilerleyen saatlerine kadar dolu dolu yaşanıyor köyde. Restoranlar, barlar, kafeler, çay bahçeleri herkese ve her keseye hitap edebilecek zenginlikte. Kaleköy sırtını bir tepeye dayamış. Bu tepenin zirvesinde ise adını aldığı kale kalıntıları bulunuyor. Kısa bir yürüyüşle çıkıp denizi seyretmelisiniz Semadirek’e karşı... 


Popüler Yerler