Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Ege
  3. Muğla
  4. Bodrum

Güvercinlik'ten Mazı'ya,Yalıkavak'tan Yalıçiftlik'e..

Güvercinlik'ten Mazı'ya,Yalıkavak'tan Yalıçiftlik'e..

Bodrum Yarımadası’nı keşfetmenin pek çok yolu var. Bunlardan en çok keyif vereni, civardaki koyları ve kıyı köylerini, Bodrum limanından veya yerel limanlardan kalkan günübirlik gezi tekneleriyle dolaşmak. Bir diğer olanak da, koylara sefer yapan dolmuşlar. Dolmuş yapan minibüsler duraklarda, yol üstlerinde ve gereken her yerde yolculara hizmet veriyor.

 

Güvercinlik

Bodrum'a 25 km. uzaklıkta yeşil ve mavinin içice geçtiği harika güzelliğe sahip bir koy Güvercinlik. Bu doğal ve doyumsuz güzelliği, karşısında bulunan Salih Adası ile zenginleşiyor.

Torba

Torba, Bodrum'a 5 km. uzaklıkta sakin bir köyken şimdilerde oteller ve sitelerle büyük bir kasaba görünümünde. Çam ve zeytin ağaçlarının yeşilliği ile pırıl pırıl bir denizin kaynaştığı şirin ve hareketli bir koya sahip. Köye bakan büyük bir tepenin üzerinde çok iyi korunmuş, 2500 yıl once Lelekler tarafindan inşa edilmiş ve muhtemelen bir mezar olan yuvarlak bir yapının yanı sıra, Torba koyunun doğusunda bir Bizans manastırı bulunuyor. Özellikle otel ve devre mülk bakımından zengin olan koy, turistik açıdan oldukça popüler. Torba'dan Didim, Milet ve Priene'ye tekne ulaşımı mümkün.

Göltürkbükü

Gölköy ve Türkbükü eskiden iki ayrı belde iken, yoğun gelişmesi ve büyümesi nedeniyle birleşmiş ve bu birleşmeden dolayı belde Göltürkbükü adını aldı. Antik Karya bölgesinde kurulmuş ve MÖ 6. yüzyılda Hint okyanusunun bati sahillerini kesfetmiş, öncü bir denizci olan Scylax'in yurdu olan bu bölge, daha ziyade Türkler arasinda popüler bir tatil yöresi. Bodrum'un en hızlı ve yoğun gelişen yerlerden. Bodrum'un denize girmek için en uygun yeri, eğlence ve gece hayatı bakımından da oldukça popüler. Kıyı şeridi boyunca uzanan pek çok cafe, bar ve restoranın bulunduğu koy, yörenin en hareketli yeri. Kış aylarında bu bölgeye gelme şansına sahip olursanız, civarın en ünlü deniz ürünü olan dil balığını tatmanızı öneririz.

Gündoğan

Antik çağlarda Farilya olarak bilinen Gündoğan, yakınlarındaki bir mağarada bulunan eski Bronz çağı seramikleri, cilali taş baltalar ve değirmen taşları ile bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri. M.Ö. 9. yüzyıla ait bir Bizans manastırının kalıntılarının bulunduğu Tavşan Adasını ziyaret etmeyi unutmayın. Mandalina bahçeleri ile de ünlü olan Gündoğan, doğal güzelliğini en doğal biçimiyle koruyan az sayıdaki koylardan biri. Bodrum'a 18 km. uzaklıkta. 

Yalıkavak

Bodrum'a 18 km. uzaklıkta olan köy, yarımadanın kuzey batısında yer alıyor. Yel değirmenleri,  balığı ve narenciyesiyle ünlü. En ünlü sünger avcıları Yalıkavak’tan çıkmış. Yöresel bir ad olan Yalıkavak, sahildeki kavak anlamına geliyor. Ancak yöre, ismini tahmin edileceği gibi kavaklardan değil, bu yörede çokça görülen meşe ağaçlarından almış.

Yel değirmenlerinden de anlaşılacağı gibi bu koy oldukça sert rüzgarlara açık. Yalıkavak’taki bir başka çekici nokta antik yapıların özenli bir restorasyon sonucu kullanılır hale gelmesi. Bu tür yapılardan biri, Yalıkavak çevresinde yaşayan sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir mekana dönüstürülen eski su sarnıcı. Diğer örnek ise, hediyelik esya satan bir dükkana dönüştürülmüş eski bir zeytinyağı fabrikası.Yalıkavak’ta ülkemizin ünlü simalarına sıklıkla rastlayabilirsiniz. Paşa Koyu, Tilkicik Koyu ve Ağaçbaşı Koyları ile Yalıkavak doğanın kendini cömertçe sergilediği en güzel yörelerden.

Son yıllarda Yalıkavak'ın popüleritesini arttıran unsurlardan biri de marinası. Palmarina süper lüks yatların, dünyaca ünlü markaların yer aldığı bir çekim noktası olarak çok sayıda konuğu ağırlıyor.

Gümüşlük

Gümüşlük, antik çağdaki Myndos kentinin yerine kurulmuş adanın en sevimli beldesi. Antik yazarlar, Myndos'un bağımsız olarak para bastığından söz eder. Yöre halkı da çevrede bulduğu gümüş paralardan dolayı, civarda bir gümüş madeni olabileceğini düşünerek, bölgeye Gümüşlük adını vermiş. Tavşan Adası'nı karaya bağlayan eski limanın sular altındaki kalıntılarını yer yer görmek mümkün. Berrak denizi ve balığı çok ünlü. Bizans çağı kilisesi, birkaç sur duvarı, tepe üzerinde Leleg duvarı diye tanınan sur kalıntısı ile su içinde kalan dalgakıran ve kule kalıntısı dışında toprak üzerinde görülen pek bir şey yok. Ancak dikkatle baktığınızda, deniz dibinde yarı örtülü sütunlar, mozaik izleri, seramik parçaları hemen her yerden görülebiliyor. Bodrum'un kentleşmesine karşın bu durumdan en az etkilenmeyi başarabilen yerlerden biri Gümüşlük. Tamamen koruma altında. Yürüyerek geçilebilen Tavşan Adası, gün batımında keyfine doyulmayan manzarası ve mandalina bahçelerinin kattığı renk cümbüşü ile huzurlu ve sakin ortamları sevenler için ideal bir tatil yeri.

Son yıllarda özellikle büyük şehirlerden gelen sanatçıların, entelektüellerin tercihi haline gelen Gümüşlük sahili, balık lokantaları ve belediyenin işlettiği çay bahçesiyle de oldukça popüler.

Kadıkalesi

Helenistik dönemden kalan bir kale kalıntısından adını alan Kadıkalesi, kumlu berrak denizi ve narenciye bahçeleri ile Bodrum'un en güzel koylarından biri. Bodruma’a 23 km. uzaklıkta yer alıyor. Tatil köylerinin bulunduğu sahili turistik açıdan oldukça gelişmiş. Aynı zamanda geleneksel Bodrum evleri meraklılarının ilgisini çekiyor.

Turgutreis

Bodrum'a 20 km uzaklıktaki Turgutreis, Bodrum'dan sonra Yarımadanın en kalabalık yerleşim merkezi. Adını batılıların "Dragut" adını verdikleri, 16. yüzyılın büyük Osmanlı denizcisi olan Turgut Reis'ten almış. Turgut Reis adına dikilen heykel, yarımadanın batı tarafından Ege'ye hakim bir konumda yer alıyor. Rüzgarı ile tanınan Turgutreis, batı rüzgarlarına açık olduğu için yazın en sıcak zamanlarında bile nispeten rüzgar alıyor. 2,5 km uzunluğundaki Turgutreis kumsalından irili ufaklı birkaç adayı görebilirsiniz. Bu adalardan biri olan Yassıada 1961'den beri sualtı arkeolojik araştırmalarına ev sahipliği yapıyor. Turgutreis, aynı zamanda Türkiye'de devre mülk sisteminin ilk uygulandığı yer. Diğer koylara kıyasla oldukça gelişmiş kasabada her türlü alışveriş ve konaklama imkanı mevcut.

Beldeye ismini veren Turgut Reis Gümüşlük’te 1845 yılında doğmuş,Saint Jean Şövalyeleri ve korsanların zulmünden yılmış bir köyde yetişmişti. Bu nedenle, çok küçük yaşlardan itibaren denizciliğe büyük merak duymuş ve hep büyük bir denizci olmayı düşlemişti. Sonunda hayallerini gerçekleştirmek uğruna bir korsan gemisine girdi ve reisliğe kadar yükselmeyi başardı. 1538’de Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa’nın yanında yedek donanma komutanı olarak Preveze deniz savaşına katılan Turgut Reis, 1540 yılında Korsika’da tutsak düştü, daha sonra Barbaros tarafından kurtarıldı. Akdeniz’de korsanlık yaptığı sırada Cerbe Adası’nı merkez yapıp, Tunus kıyılarında birçok kenti ele geçirerek ün salan Turgut Reis, 1565 yılında Osmanlı donanmasının kaptanlarından biri olarak katıldığı Malta kuşatması sırasında vurularak öldürüldü.

Akyarlar

Antik adı Arhialla olan Akyarlar, Bodrum’un sörf cenneti sayılıyor. Bodrum’a 13 km. uzaklıktaki Akyarlar, Kos adasına en yakın kıyı. Eskiden balıkçılık yapılan yöre, bugün en önemli turizm merkezlerinden biri. Tepelerde kurulmuş olan evlerden sadece birkaç mil uzaklıkta bulunan Yunan adalarını seyredebilirsiniz. Tam karşısında yer alan Çatal adası da eskiden korsanlık yapılan, fakat bugün hayvancılıkla uğraşılan sevimli bir yerleşim birimi. Bodrum limanından her gün düzenli olarak kalkan feribotlarla şirin bir Yunan adası olan Kos'u, sadece pasaportla, vize almaksızın ziyaret edebilirsiniz.

Karaincir

500 m. uzunluğunda kumsalı ile yörenin en güzel plajlarından birine sahip olan Karaincir, Bodrum’a 16 km. uzaklıkta. Her iki tarafı tepelerle çevrili olduğundan hiç rüzgar almayan Karaincir, kaktüsleri, lezzetli meyveleri ve muhteşem manzarası ile ünlü. Plajında yer alan küçük restoranlarda özlediğiniz ev yemeklerinden tadabilirsiniz.

Aspat

Bodrum türkülerine bile adı geçmiş olan Aspat'ın gerçek adı. Aspartos. Klasik çağdan günümüze dek çeşitli uygarlıkların kalıntıları Aspat tepesi ve çevresinde yer alıyor.

Buraya ulaşabilmek için Bağla'ya yakın olan bir tepeyi geçmek gerekiyor. Devamlı rüzgar alan yörede özellikle yatların yararlanabileceği içme suyu kaynakları bulunuyor. Sahildeki iki katlı tarihi Arpanga'dan, tüm koy görülüyor. 

Bağla

Kamp yapmaya elverişli en güzel koy ve plajlarından birine sahip olan Bağla Bodrum'a 14 km uzaklıkta. Aspat dağı eteklerine kurulmuş Bağla,Yarımada’da denize girmek için en ideal yerlerden biri. Metrelerce derinlikte bile denizin dibini çok net biçimde görebilirsiniz. Günlük gezi teknelerinin mutlaka uğradığı koyda, bir de içme suyu kaynağı bulunuyor.

Ortakent

Bodrum'a 14 km. uzaklıktaki Ortakent, tüm köy yollarının kesiştiği noktada yer alıyor. Ortakent’in mandalina bahçeleri oldukça ünlü, şimdilik yapılaşmaya direniyorlar. Bitez'den sonra en uzun ikinci sahile sahip Ortakent’te deniz suyu sıcaklığı, Bodrum'un diğer bölgelerine göre daha düşük. Biraz ilerisinde yer alan Yahşi Koyu da temiz kumsalı ve canlı denizi ile tercih edilecek plajlardan. Evleri, yöresel mimarinin en güzel örneklerine sahip.

Bitez

Yarımadanın en güzel koylarından biri. Bodrum'a 10 km. uzaklıktaki Bitez'in denizi kumlu ve sıcak. Çökertme türküsü ile meşhur olan Bitez, Bodrum'un en uzun sahillerine sahip. Sahil şeridinin arka kısımlarında mandalina ve turunç ağaçlarına rastlamak mümkün. Antik çağlarda Pedesa olarak bilinen Bitez, Bodrum'dan kara yolu ile 8 km., deniz yolu ile 2.5 deniz mili uzaklıkta. Bodrum'a nazaran daha serin olduğu için yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Bitez'deki rüzgar şartları da, su sporları için son derece uygun. Özellikle sörf için ideal bir rüzgara  sahip olan Bitez sahillerinde, deniz bisikleti, kano ve diğer motorlu su sporlarını da rahatlıkla yapabilirsiniz.

Gümbet

Bodrum'un 3 km. batısında yer alan Gümbet, sığ bir denize sahip. Kumsalı, sörf sporu için son derece elverişli. Gümbet, Bodrum'a yakınlığı nedeniyle turistlerin denize girmek için tercih ettiği en popüler yerlerden. Bu nedenle de bir hayli kalabalık. Eğer kafa dinlemek için sakin bir yer arıyorsanız, Gümbet yerine daha sakin olan diğer koyları tercih etmelisiniz. Ayrıca denizinin sığlığı nedeniyle de özellikle çocuklar ve jet ski, hamburger, banana, su kayağı gibi su sporlarıyla ilgilenenler için uygun. Özellikle İngilizlerin gençlerinin tercih ettiği Gümbet'te, konaklama olanakları, kamp sahaları, bar ve cafeleri ile günün 24 saati canlı ve hareketli. Gümbet'te Saldır Şah Mevkii diye bilinen tepede, Halikarnas Balıkçısı adı ile tanıdığımız Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın (1890 - 1973) mezarı bulunuyor. Ayrıca yine bu tepede, mevkiiye adını veren Saldır Şah yatırı yer alıyor. İnanışa göre gerçek adı bilinmeyen bu kahraman, savaş sırasında kafası kopmasına rağmen, elinde süngüsü ile savaşmaya devam etmiş; başının ve gövdesinin düştüğü yerlere ayrı ayrı mezarlar yapılmış. Bu türbe dini günlerde ziyaret edilen bir anıt mezar halini almış.

Bardakçı

Bardakçı koyu, Bodrum limanının hemen dışında. Eskiden su satıcılarına "bardakçı" denilirmiş. Bu isim, belki de tarihi Salmakis çeşmesinin Bardakçı'sından kalmadır, kim bilir? Efsaneye göre, buradaki berrak su birikintisinde kendini gören Hermafroditus, kendi aksine öylesine aşık olmuş ki, buradaki su perisi ikisini de sonsuza dek birleştirmiş ve böylece Hermafrodit doğmuş. Bugün Bardakçı'da lüks oteller, küçük pansiyonlar ve kumsal boyunca restoranlar bulunuyor. Günlük teknelerin uğrak yeri olan Bardakçı, marina ile Gümbet arasındaki tepeden yürüyerek yalnızca bir dakika çekiyor.

Yalıçiftlik

Gökova körfezinin girişinde yer alan Yalıçiftlik, yemyeşil bitki dokusu masmavi denizi ile Bodrum Yarımadası’nın en güzel koylarından birine sahip. Uzun ve çok kalabalık olmayan sahil şeridi hem Bodrum ambiansını taşıyor, hem de sakin ve sesssiz bir tatil arayışındakilere hitap edecek nitelikte. Yalıçiftlik de ormanlarla kaplı tepelerde uzun doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz gibi tekne turları ile gizli koyları da keşfedebilirsiniz. Bütün bu tatil aktivitelerine, yine bu bölgede bulunan antik Lelek ve Karya kentleri olan Syangela ve Theangela'nın de keşfedilmelerini ekleyebilirsiniz.

Mazı

Gökova Körfezi kıyısındaki Mazı, Bodrum'un bu kadar yanıbaşında olup da ağırbaşlı ve sessiz kalabilmesiyle, insanı şaşırtıyor. Bakir kalabilmeyi başarmış Mazı köyü, kışın grilerini, dumanını üzerinizden atmak, mavilerin, yeşillerin içine karışmak için birebir. Bodrum'un turizmden önceki halini merak edenlerin görmesi gereken bir yer.

Karaada

Bodrum'a 4 mil uzaklıkta olan Karaada şifalı sıcak suyu ile ünlü. Bu su bir mağaradan çıkıyor ve bu mağaradaki çamurun cilt hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Ada Boğazı-Akvaryum

Gümbet'in batı ucunun sonunda bulunan küçük küçük koylar, önlerini kesen bir adanın da yardımıyla, kristal parlaklığında ve olağanüstü doğal güzellikte öyle bir su alanı oluşturuyor ki, bu şairane yerin adına halk, doğal olarak Akvaryum diye adlandırıyor. 30 m. derinliğe  kadar çıplak gözle görülebilen Akvaryum’a ancak teknelerle ulaşılabiliyor.

Bodrum'dan güneydoğuya doğru uzanan Gökova Körfezi, Halikarnas Balıkçısı ve Azra Erhat'ın keşfettiği bir deniz yolculuğu olarak, onların bu adı vermelerinden bu yana "Mavi Yolculuk" diye anılıyor.

Gökova Körfezi ile Marmaris ve Antalya arasında yapılan yolculuğun çıkış nedeni, zengin kültür geçmişine sahip kıyılarda insanı doğa ile buluşturmak. Mavi Yolculuk, Türkiye'nin kendi kültürü içinden türettiği, Akdeniz ve Ege'nin masmavi sularıyla birleştiği bir tatil biçimi...

 


Popüler Yerler