Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Antalya
  4. Demre
  5. Kale - Demre

Güzellikleri dillere destan üç kardeş: Kekova, Üç Ağız, Kaleköy

Güzellikleri dillere destan üç kardeş: Kekova, Üç Ağız, Kaleköy

Doğa ile tarihin bütünleştiği ve turkuaz denizin binlerce koyla çevrildiği bir yeryüzü cenneti Kekova. Kaş'tan sonra Uluburun geçilerek Kekova'ya doğru yol alındığında önce Sıçak Yarımadası ile karşılaşılıyor. Sıçak İskelesi’nde Aperlai antik kenti, yarımadanın ucunda ise Toprakada ve Karaada yer alıyor. Bundan sonra Kekova Adası uzanıyor. Bu adadan dolayı tüm bölge Kekova adıyla anılıyor.

Kekova bölgesinin koyları, her mevsimde doğal liman görevi üstlendiği için yatçıların en favori kıyılarından aynı zamanda. Kekova Adası’nın kuzey sahili boyunca, antik Apollonia kentinin MÖ  4. yüzyıla ait yazlık yalıları, yer yer su içinde görülebiliyor. Tarih içinde yörede oluşan tektonik olaylar bazı yalıların deniz seviyesinin altında kalmasına yol açmış. Simena (Kaleköy) Kalesi bu berrak sularda gezinen yatların, sayısız koyların ve adaların kuşbakışı seyredilebileceği en iyi yer. 

 

Kekova Adası

Bölgeye adını veren Kekova Adası, Simena’nın tam önünde Kaş-Demre arasında yer alıyor.

Kekova Adası depremlerle kısmen suya batmış olduğu için batık şehir olarak anılıyor. Kekova Adası'nın karşısında Kaleköy ve biraz ileride de yatlar için sakin bir koy olan Üçağız Köyü bulunuyor.

Simena’dan tekneyle 10 dakikalık uzaklıkta yer alan ada üzerinde bulunan Tersane Koyu’na tekneyle ulaşılabiliyor. Batık Şehir üzerinden teknelerle geçerken su altında kalan şehrin izlerini ve merdivenleri görebilirsiniz. Bölge koruma altında alınmış ve dalış yasak.

 

THEIMUSSA (ÜÇ AĞIZ)

Kaş’a 36 km uzaklıktaki Theimussa, (Üçağız) üç tarafı denizlerle çevrilmiş koyları ile doğal bir barınak gibi.

Yat turizmi açısından önem taşıyan Theimussa (Üçağız), deniz yoluyla Simena (Kaleköy) ve Kekova Adası’na ulaşım sağlıyor. Kentin tarihinin, bir kitabeden MÖ  4. yüzyıla kadar indiği anlaşılıyor. Theimussa’da daha çok mezar kalıntıları yer alıyor. Görülmesi gereken kalıntılar, kayalık alçak bir tepe üzerinde yer alan kale, bugün denizin içinde kalmış olan sur parçası ve kentin doğu ucundaki kayalar içine oyulmuş iskele...

 

SİMENA (KALEKÖY)

Eski Simena antik kenti üzerine kurulmuş olan Kaleköy, bir yarımada. Ulaşım teknelerle sağlanıyor.

Güzelliğini, tarihi, denizi ve güneşinden alan Simena'ya Üçağız'dan deniz yoluyla da ulaşılabiliyor. Karşısındaki Kekova adasında bulunan ve Akdeniz'in büyüleyici mavisinin altında yer alan batık şehir ve antik kalıntılar görülmeye değer. Tarihi Likya uygarlığına kadar uzanan Simena'da pek çok uygarlık kalıntılarına rastlamak mümkün. Kayalara oyulmuş tiyatro ve surlar bunlardan yalnızca birkaçı.

Kaleköy'e karadan doğrudan ulaşım bulunmuyor. Kıyıdaki iskelelerden birisine yaklaştıktan sonra evlerin içinden ve bahçelerinden geçerek yukarıdaki kaleye ulaşılıyor. Ortaçağ 'da kullanılan bu kalenin içinde kayalara oyulmuş, 7 oturma sırası ile 300 kişilik bir tiyatro bulunuyor. Bulunan yazıtlar ise köyün tarihinin MÖ 4. yüzyıla dayandığını gösteriyor.

Tarihi şehir üzerine kurulan köyün sakinleri balıkçılık yaparak geçimlerini sağlıyor. Turizmin gelişmesi ile kıyıda yatlara hizmet veren restoran işletmeciliği de önemli bir gelir kaynağı sayılabilir. Genç kızlar ve hanımlar el işi çalışmalarını ve diğer turistik eşyaları satarak aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Simena’da tarih ve gündelik yaşam içiçe geçmiş. Özellikle tepedeki kaleden Kekova Adası’nın ve koyların görünüşü büyüleyici güzellikte.


Popüler Yerler