Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul
 4. Eyüp

Haliç - Eyüp, İstanbul

Haliç - Eyüp, İstanbul

Marmara Denizi’ne bir yarımada oluşturan ve “nehir ağzındaki koy” anlamına gelen Haliç, Batılıların deyimiyle “Golden Horn” doğal bir liman... Günümüzden 7000 yıl kadar önce, Alibey Deresi (Kydaros) ve Kağıthane Deresi'nin (Barbyzes) birleştiği bölgelerin İstanbul Boğazı’ndan gelen deniz sularıyla birleşmesi sonucunda oluşmuştur. Uzunluğu yaklaşık 8 kilometredir. Bizans’ta deniz ticaretinin merkezi olan Haliç, o dönemde korunmak amacıyla zincirlerle kapatılmıştı. Osmanlı döneminde de İstanbulluların mesire yeri olan Haliç, daha çok gayrimüslim tebaanın yaşadığı bölge oldu.

Kıyıları sanayileşme sonucunda meydana gelen hava ve su kirliliği nedeniyle özelliğini tümüyle yitirmiş durumdaki Haliç, yakın tarihlerde başlatılan ıslah çalışmaları sayesinde bugün daha temiz…

Eyüp ise İstanbul’un fethinden sonra Türklerin sur dışında yerleştikleri ilk bölgedir. Başta Eyüp Sultan Camii olmak üzere çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır.

Haliç’i ve özellikle Eyüp’ü görmek için bir tekne gezisi yapmanızı öneririz. Galata Köprüsü’nün yanındaki Haliç İskelesi’nden her gün saat başı tarifeli tekne turları bulunuyor.

 

 

ALTIN BOYNUZ (GOLDEN HORN) EFSANESİ

Altın Boynuz (Golden Horn) adıyla ilgili sayısız efsane mevcuttur. En bilineni ise şöyledir: Argos Kralı İnakos’un kızı Io ile Tanrılar tanrısı Zeus arasında bir aşk yaşanmaktadır. Zeus’un karısı ve kız kardeşi olan Hera bu durum karşısında büyük bir kıskançlığa kapılır. Zeus, korumak için sevgilisi Io'yu beyaz bir inek haline dönüştürür. Durumu öğrenen Hera ineğe bir at sineği musallat eder. İnek deli gibi koşarak, kıtaları aşar. At sineğinden bir türlü kurtulamayan inek, başını salladıkça boynuzuyla kara parçalarında derin yarıklar oluşturur. İşte efsaneye göre bu yarıklardan biri de Altın Boynuz’dur.

 


  Keşfedin, Eyüp
 • Eyüp, İstanbul

  İstanbul’un fethinden sonra, surlar dışında Türkler tarafından kurulmuş bir yerleşim olan Eyüp, adını Hz. Muhammet’in bayraktarı Halid Bin Zeyd Ebu Eyyüb el-Ensari’den almıştır.
  15.07.2015
Popüler Yerler