Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Ege
  3. Muğla
  4. Bodrum

Halikarnas Balıkçısı ile başlayan serüven: Mavi Yolculuk

Halikarnas Balıkçısı ile başlayan serüven: Mavi Yolculuk


 

Mavi Yolculuğun başlangıcı, Cevat Şakir'in 1925 yılında Resimli Hafta dergisinde çıkan bir öyküsünden dolayı, İstiklal Mahkemesi tarafından Bodrum'da 3 yıl "kalebent"liğe mahkum edilmesine dayanıyor. Cevat Şakir'in Bodrum'daki yaşantısının, kısa sürede cezadan çok keyife dönüştüğünü gören yetkililer, onu tekrar İstanbul'a çağırıyor. Cezasının son yarısını İstanbul'da tamamlayan Cevat Şakir, cezasının bitmesinin ardından Bodrum'a yerleşerek 25 yıl burada yaşıyor. Bu dönemde yazdığı yazılarda Bodrum'un Karya dönemindeki adından esinlenerek "Halikarnas Balıkçısı" takma adını kullanan Cevat Şakir’in, Bodrum'un gelişip bugünkü ününe kavuşmasında büyük katkısı var.

Halikarnas Balıkçısı, arkadaşları Sabahattin Eyüboğlu, Azra Erhat gibi hümanist aydınlarla küçük balıkçı veya süngerci tekneleriyle birkaç günlük kısa Gökova turları yapmaya başlıyor. Bu turlar, 1950’lerin ortalarından itibaren, her yıl artan sayıda insanın katılımı ile sürüyor. Önceleri mütevazı şartlarla yapılan "Mavi Yolculuk" adını, denizi, dostluklarını pekiştirmek için mekan seçen bu ilk yolculardan alıyor.

Bodrum, günümüzde oldukça popüler olan Mavi Yolculuğun önemli noktalarından biri.  Bodrum'dan demir alan tekneler Gökova'ya doğru ilerlerken mavi ile yeşilin ahengini, berrak suların altındaki güzellikleri keşfediyor. Karaada, Kargacık Bükü, Pabuç Burnu, Kargı Adası, Alakışla ve Çökertme Mavi Yolculuk'ta görülen ilk yerler. Küçük Çatı, Büyük Çatı, Yedi Adalar, Longöz, Değirmen Bükü, Karacasöğüt gibi denizi berrak ve ağaçlıklı koylar Mavi Yolculuğun önemli duraklarını oluşturuyor. Doğal güzelliklerin yanı sıra Sedir Adası, Keramos Antik Kenti, Yedi Adalar gibi tarihsel mekanlarda ziyaret ediliyor. Gruplar oluşturularak yapılan bu yolculuğa 7-10 gün ayırmak gerekiyor.

Günümüzde düzenlenen turlarda, isterseniz kaptanı ve mürettebatı ile ya da isterseniz mürettebatsız zevkinize uygun boyut ve biçimlerde tekne kiralamak mümkün. Mavi Yolculuk'larda genelde gulet tekneler kullanılıyor. Bu tarihi tekne, tamamen ahşap yapısıyla kendine özgü estetiğe sahip. El sanatlarının en güzel örneklerinin sergilenerek tasarlandığı gulet tekneler, eski zamanlarda savaş gemileri, yakın zamana kadar da balıkçı teknesi olarak kullanılmış. Tarih içinde yapılan yelken seferlerinin anısına, tur şirketleri aracılığıyla yelkenli kiralama şansınız da var. 

Mavi Yolculuk'a çıkmak hiç de zor değil! Daha uygun bir tur için sadece kamara ayırtıp yapılan charter tekne turları ekonomik bir alternatif. İçinizdeki 'kaşif' ruhunu uyandıracak olan Mavi Yolculuk ile bölgenin mitolojik yönünü keşfetmeye hazırlanın.

BODRUM - GÖKOVA - BODRUM 
Bodrum - Çökertme - Akbük - Söğüt - Kleopatra Adası - Sedir Adası  
İngiliz Limanı - Ballısu - Löngöz - Çökertme - Orak Adası - Karaada - Bodrum

 

 

 


Popüler Yerler