Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Hatay

Harbiye (Defne), Antakya

Harbiye (Defne), Antakya

Antik çağın ünlü Daphne kenti, Antakya il merkezine 7 km. uzaklıkta, her tarafı yeşillik olan güzel bir piknik yeri. Seleukos Döneminde çağlayanlarıyla tanınan ve dünyaca ünlü bir sayfiye yeri olan Defne, çok sayıda köşkler, tapınaklar, eğlence yerleri ile ünlüydü. Stadyumunda düzenlenen olimpiyatların ihtişamı dillere destandı. Ancak şiddetli depremler bu şehri yerle bir etmiş, günümüze gözle görülür herhangi bir eser kalmamış.
Harbiye, şimdilerde çok ilgi gören mesire yeri, yayla olup aynı zamanda heykeller, turistik eşya yönünden önemli bir belde. Yöredeki tezgahlarda dokunan doğal ipekler ise gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çok aranan kumaşlardan. Satın almayı unutmayın!

 

 MİTOLOJİDEKİ DEFNE AĞACI
Birgün erkek güzelliğinin sembolü olan tanrı "Apollon", Thessalia ırmağını çevreleyen ormanda gezerken orman ve su perisi güzeller güzeli "Daphne"yi görür ve kalbini ona kaptırır. Ancak ırmak tanrısı Peneus'un kızı Daphne kendini tanrı "Gaia"ya adamış ve bakire kalacağına söz vermiştir. Tanrılarla sevişen kadınların başlarına neler geldiğini bildiği için korkuya kapılır ve kaçmaya başlar. Aralarındaki mesafe gittikçe kısalır ve bir an gelir ki Defne, Apollon’un sıcak nefesini saçlarının arasında duyar. Bunun üzerine babasından kendisini kurtarması için yardım ister. Kızını reddedemeyen baba onu oracıkta defne ağacına dönüştürür. Bu manzara karşısında şaşıran Apollon, Defne’nin ağaç oluşunu hayret ve üzüntü ile seyreder. Sonra da sarılır ve sert kabukları altında hala çarpmakta olan kalbinin sesini duyar. Yakışıklı tanrı Apollon Defne’ye şöyle seslenir: “Defne, bundan sonra sen, Apollon’un kutsal ağacı olacaksın. Değerli kahramanlar, savaşlarda zafere ulaşanlar, hep senin yapraklarınla alınlarını süsleyecekler. Şarkılarda, şiirlerde adımız yanyana geçecek.”

ve kendine defne ağacından bir taç yapar. O günden beri eski Isparta'da krallar, kahramanlar, şairler, ressamlar ve artistler defne yapraklarından yapılmış taç giyerler.

 

 

DAPHNE SABUNU

Defne, vücut ve saç için bitkisel yağlardan üretilmiş doğal bir banyo sabunu. Saf zeytin yağı ve defne yağında oluşuyor. Üretiminde hayvansal yağlar, sentetik parfüm, boya, köpürtücü ve sertleştirici kimyasallar kullanılmıyor. Daphne sabunundaki defne yağı ve zeytin yağı cildin beslenmesi ve yumuşak kalmasını sağlıyor.

 


Popüler Yerler