Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Hırka-i Şerif Camii, İstanbul, Fatih


1851 yılında Sultan Abdülmecit tarafından Hz. Muhammed’in Veysel Karani’ye verdiği Hırka-i Şerif’in korunması için yaptırılmıştır. 17. yüzyıl başlarında El-Karani sülalesine verilen Hırka-i Şerif, yalnızca Ramazan ayının on beşinden Kadir geceseni kadar öğlen ve ikindi namazlarında ziyarete açılır. Anıt görünümlü üç giriş kapısıyla yapı, kesme küfeki taşından yapılmıştır. Tek şerefeli iki minareye sahiptir. Sekiz köşeli olan camiyi sekiz pencereli bir kubbe örter. Bahçenin sağındaki kapı üzerinde Sultan Abdülmecid’in tuğrası altında Hattat Kazasker Mustafa İzzeddin’in hattıyla bir kitabe yer alır.
İskender Mahallesi, Hırka-i Şerif, Fatih.

 


  Keşfedin, İstanbul
 • Hipodrom (At Meydanı), İstanbul, Sultanahmet

  “At binenlerin, atların meydanı” anlamına gelen Hipodrom, Roma İmparatoru Septimus Severus tarafından 2. yüzyıl sonlarında inşa ettirilmiş, Büyük Konstantin tarafından genişletilmişti.
  14.07.2015
 • Mahmut Paşa, İstanbul, Eminönü

  Adını Fatih Sultan Mehmet'in sadrazamı Mahmut Paşa’dan alan semtin ana eksenini, giyim eşyası ve manifaturacı dükkânlarının sıralandığı Mahmutpaşa Yokuşu meydana getirir.
  14.07.2015
 • Eyüp, İstanbul

  İstanbul’un fethinden sonra, surlar dışında Türkler tarafından kurulmuş bir yerleşim olan Eyüp, adını Hz. Muhammet’in bayraktarı Halid Bin Zeyd Ebu Eyyüb el-Ensari’den almıştır.
  15.07.2015
 • Ağa Camii, İstanbul, Beyoğlu

  İstiklal Caddesi’nin tek camii olan Ağa Camii, Galata Sarayı ağalarından Hüseyin Ağa tarafından 1594’te yaptırılıp, II. Mahmut döneminde 1834’te yeniden inşa ettirilmiştir.
  14.07.2015
 • Topkapı Sarayı, Harem, Müze Koleksiyonları, İstanbul, Sultanahmet

  Harem, sultanların ailesi ile birlikte yaşadığı özel ve yasaklanmış alanlardı.
  14.07.2015
Popüler Yerler