Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Hırka-i Şerif Camii, İstanbul, Fatih


1851 yılında Sultan Abdülmecit tarafından Hz. Muhammed’in Veysel Karani’ye verdiği Hırka-i Şerif’in korunması için yaptırılmıştır. 17. yüzyıl başlarında El-Karani sülalesine verilen Hırka-i Şerif, yalnızca Ramazan ayının on beşinden Kadir geceseni kadar öğlen ve ikindi namazlarında ziyarete açılır. Anıt görünümlü üç giriş kapısıyla yapı, kesme küfeki taşından yapılmıştır. Tek şerefeli iki minareye sahiptir. Sekiz köşeli olan camiyi sekiz pencereli bir kubbe örter. Bahçenin sağındaki kapı üzerinde Sultan Abdülmecid’in tuğrası altında Hattat Kazasker Mustafa İzzeddin’in hattıyla bir kitabe yer alır.
İskender Mahallesi, Hırka-i Şerif, Fatih.

 


  Keşfedin, İstanbul
 • Haliç - Eyüp, İstanbul

  Marmara Denizi’ne bir yarımada oluşturan ve “nehir ağzındaki koy” anlamına gelen Haliç, Batılıların deyimiyle “Golden Horn” doğal bir liman...
  15.07.2015
 • Ağa Camii, İstanbul, Beyoğlu

  İstiklal Caddesi’nin tek camii olan Ağa Camii, Galata Sarayı ağalarından Hüseyin Ağa tarafından 1594’te yaptırılıp, II. Mahmut döneminde 1834’te yeniden inşa ettirilmiştir.
  14.07.2015
 • Burgazada, İstanbul

  Ünlü yazar Sait Faik’le ünlenen Burgaz, diğer adalara oranla daha sakindir.
  15.07.2015
 • Galata Kulesi, İstanbul, Beyoğlu

  Kendine özgü koni biçimindeki tepesiyle 36 metre yüksekliğindeki Galata Kulesi 1348 yılında Cenevizliler tarafından inşa edilmiş ve yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.
  14.07.2015
 • Taksim, İstanbul

  Taksim Meydanı’ndan, doğuda Dolmabahçe’ye, güneydoğuda Kabataş’a doğru inen dik yamaçlar üzerinde, İnönü (eski Gümüşsuyu) Caddesi ile Kabataş arasındaki yörede kurulan, Ayaspaşa, Gümüşsuyu Mahallesi olarak da bilinmektedir.
  15.07.2015
Popüler Yerler