Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. İç Anadolu
  3. Konya
  4. Ilgın

ILGIN TERMAL TURİZM MERKEZİ

 

Ilgın ilçesinin en popüler turistik noktalarından biri olan Ilgın Termal Turizm Merkezi, yüzyıllardır şifa dağıtıyor. 1267 yılında Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat tarafından ilk Türk hamamı olarak yaptırılan kaplıca, tarihi değeriyle de büyük ilgi çekiyor. Hem tatil yapmak isteyenler hem de şifa bulmak isteyenlerin tercih ettiği Ilgın Termal Turizm Merkezi, bünyesinde bulunan tesislerle gün geçtikçe artan turizm potansiyeline cevap veriyor.

 

NASIL GİDİLİR?

Ilgın Belediyesi’nin sınırları içinde yer alan kaplıca, Konya şehir merkezine 88 km. uzaklıkta. Ilgın-Akşehir yolunun da 2. km.’sinde bulunan termal merkeze düzenli olarak minibüs ve otobüs seferleri düzenleniyor. Ayrıca Konya Havaalanı’na 87 km. uzaklıkta bulunduğu için havayolu seçeneği de bulunuyor.

Otogar Tel: (0332) 881 29 85

 

KAPLICADA BULUNAN TESİSLER

Türkiye'nin sayılı termal merkezleri arasında yer alma yolunda olan kaplıcalarda, farklı konaklama olanakları var. Villa tarzında inşa edilmiş odalara sahip şık oteller ya da dağ otelleri mevcut. Hamamlar, havuzlar, sosyal tesisler ve yürüyüş parkurları da termal merkezde ziyaretçilere hizmet veriyor.

 

TERMAL SUYUN ÖZELLİKLERİ

Hamam Dağı’nın eteklerinden çıkan su, hipertermal, hipotonik ve radyoaktif bir maden suyudur. Bikarbonat, kalsiyum, sodyum, karbondioksit içermektedir. Berrak, renksiz ve kokusuzdur.

 

TEDAVİ TÜRLERİ

Tedaviye yardımcı olarak birçok hastalıkta önerilen kaplıca suyundan içerek ya da su banyosu yapmak yoluyla faydalanılabiliyor. Hastalığın türüne göre farklı sıklıklarda uygulanan bu tedavi türleri birçok hastalıkta olumlu sonuç veriyor. Sıcaklığı ortalama 42 derece olan kaplıca suyunun sadece solunması bile bazı rahatsızlıklara iyi geliyor.

 

TEDAVİ ETTİĞİ HASTALIKLAR

Ilgın Termal Turizm Merkezi’nde, romatizma, göz hastalıkları, egzama, cüzzam, felç, sinir hastalıkları, akciğer iltihaplanmaları, böbrek, idrar yolları hastalıkları ve kadın hastalıkları tedavi edilebiliyor.

Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde Alaeddin Keykubat’ın romatizmasına Ilgın Kaplıcaları’nda şifa bulduğunu yazmaktadır. 


Popüler Yerler