Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. Bursa
  4. İnegöl

İNEGÖL

 

Konumu, iklimi, tarih eserleri ve doğal kaynaklarıyla turizm açısından Bursa’nın önemli ilçelerinden biri İnegöl...

Bursa’nın 45 kilometre güneydoğusunda, Uludağ eteklerindeki çok verimli bir ova üzerinde kurulmuş olan kentin antik dönemdeki adı “Ankedoma (Angelocoma)” imiş. 1942 yılında yapılan kazılara göre, İnegöl ovasındaki ilk yerleşmeler M.Ö. 3000 yılına tarihlenmekte. İlçedeki en önemli tarihi eserler ise Osmanlı dönemine ait; 1481’de Sadrazam İshak Paşa tarafından yaptırılan İshak Paşa Camii ve Külliyesi, Hamza Bey Camii, Yıldırım Camii (Cuma Camii), Kurşunlu Camii, Kurşunlu Han ve Ortaköy Kervansarayı.

Boğazova Yaylası, Arabaoturağı Yaylası ve Alaçam Yaylası ise İnegöl’ün doğal güzellikleri. İnegöl’ün 27 kilometre dışında Uludağ eteklerinde yer alan Oylat, çam ağaçları arasında şifa kaynağı bir kaplıca ve mesire yeri.

 

İnegöl köftesi

İnegöl’ün “İnegöl Köftesi” adıyla tanınan ünlü köftesini ise Balkanlardan göç eden Türkler getirmiş. Bursa’dan İnegöl’e giderken yolun her iki tarafında köfteciler var. İnegöl Köftesi’nin özelliği; bölgenin dana ve kuzularından imal ediliyor olması. Yüzde seksen oranında dana, yüzde yirmi oranında kuzu eti karıştırılıp yirmi dört saat dinlendirilerek hazırlanıyor. 


Popüler Yerler