Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Ege
  3. Muğla
  4. Ortaca
  5. Dalyan

İZTUZU PLAJI

İZTUZU PLAJI

Bir tarafı tatlısu, diğeri Akdeniz olan İztuzu kumsalının bir benzeri yok.

Dağlardan başlayıp, Dalyan Deltası'nın ağzını kapatan plajın kumları altın rengi ve incecik. Deniz ise kristal berraklığında. Dalyan’a 12 kilometre. uzaklıktaki İztuzu Plajı, Köyceğiz Gölü’nü denize bağlayan kanalın ağzından başlayarak 5400 metre boyunca uzanıyor. Sahilde soyunma kabinleri dışında hiçbir yapılaşmaya izin verilmiyor. Kaplumbağaları rahatsız etmemek için hava karardıktan sonra sahile inmek yasak. Ayrıca yumurtalara zarar verilmemesi için kumsala köpek gibi hayvanları getirilmesine ve işaretli yerlere şemsiye saplanmasına izin verilmiyor.

İztuzu Plajı'na 2 şekilde gidiliyor. Birincisi, Dalyan rıhtımından kalkan dolmuş tekneleri. Sazlıklar arasındaki kanallardan yolculuk 30-40 dakika sürüyor.

Diğer yol ise minibüsler. Dalyan Postanesi yanından kalkan minibüslerle yolculuk 15-20 dakika sürüyor. Sulungur Gölü'nü dolaşıp çam ormanları arasında yapılan bu yolculuk da bir başka güzel. Ayrıca Nil Kaplumbağaları da Dalyan kanallarının sürekli konuklarından...

 

CARETTA CARETTA DENİZ KAPLUMBAĞALARI

Caretta Caretta deniz kaplumbağalarını Fransa, İtalya ve bazı Uzakdoğu ülkelerinde lüks yiyecek olarak tüketilmesinin yol açtığı aşırı avlanma ve balık ağlarına takılarak ölmeleri, neslini tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bırakmış. İztuzu Plajı da bu nedenle koruma altında. Deniz kabukluları, deniz anaları, deniz boğaları ve sünger çeşitleriyle beslenen ve Akdeniz havzasında yoğun olarak yalnız Dalyan ve çevresinde görülebilen Caretta-Carettalar, genel olarak 70-160 kilogram ağırlığında, 90-115 santimetre boyunda, kabuğu toprak, karın kısmı ise turuncu (oranj) renginde olan çok sevimli deniz kaplumbağaları. Ortalama 70 yıl yaşıyorlar. Yapılan araştırmalar sonucunda Caretta Caretta’ların 100 milyon yıldan beri dünya üzerinde var oldukları saptanmış.

Caretta Carettalar tüm dünya denizlerini dolaşıyor. Genellikle yosun yiyerek beslenen Caretta Carettalar normalde 2-3 yılda bir yumurta yapıyor. İşin ilginç yanı ergin dişiler, oritasyon adı verilen bir içgüdüyle yumurtalarını kendisinin dünyaya geldiği kumsala bırakıyor.

Koloniler halinde yaşayan bu deniz canlılarından dişileri 1-2 yıl arayla yılda 1 kez yumurtlarlar. Her yumurtlayışlarında 80-100 yumurta yapar ve tenis topu büyüklüğündeki yumurtalarını, hantal vücutlarını güçlükle çıkarabildikleri İztuzu kumsalında 40-60 santimetre derinliğinde açtıkları çukurlara gömerek tekrar denize dönerler. Kuluçka dönemi Mayıs-Temmuz ayları arasındaki 55-60 günlük zaman aralığıdır. Ortalama 28.4 dereceye kadar sıcaklıkta erkek, 32 derece sıcaklıkta ise dişilerin Temmuz ayı başlarında yumurtadan çıkmaya başladıkları ve bu olayın Eylül ayına kadar devam ettiği gözlenmiştir.

Yumurtlama da oldukça ilginç. Ana kaplumbağa kumsalda arka ayaklarını kullanarak çeşitli çukurlar açıyor. (Belki yumurtaların hangi çukurda olduğunun belli olmaması için, belki de nem oranını kontrol ederek en uygun yeri seçiyor) Yumurtlama süresi saatlerce sürüyor ve bu sırada anne kaplumbağa çok zorlandığı için sürekli gözyaşı döküyor. Bırakılan bu yumurtaların pek çok doğal düşmanı var. En önemlisi tilkiler. Koklayarak yumurtaları bulan tilkiler, bu değerli yumurtaları yok ediyor.

Yumurtadan çıkan yavruların bazıları, doğal bir refleksle, deniz yüzeyinden yansıyan ışığa doğru hareket ederek yaşayacakları ortama, denize doğru hareket ediyor. Gene de büyük bir çoğunluğu denize ulaşamadan yolunu şaşırıp susuzluktan ölüyor. Denize ulaşabilenlerin büyük bölümü de yengeçlere, kuşlara ve balıklara yem oluyor. Uzmanlar, her yüz yumurtadan 1-2'sinin yaşamasının bu hayvanın neslini sürdürmesini sağlayacağını söylüyorlar. 

Yumurtadan çıkan yavru kaplumbağalar, eğer çevrede herhangi bir kuvvetli ışık kaynağı veya benzerleri mevcutsa, yönlerini şaşırarak deniz yerine, kesinlikle ölmelerine neden olabilecek yanlış hedeflere yöneliyor. Bu nedenle güneş battıktan doğuşuna kadarki zaman aralığında İztuzu kumsalında ateş yakmak, el lambası veya başka bir ışık kaynağı kullanılması yasaklanmış.

 

NİL KAPLUMBAĞALARI (Trionyx Tringulus)

Köyceğiz Gölü ile Dalyan Deltası'nda sürekli yaşayan Nil Kaplumbağaları, Caretta-Carettalarla karıştırılıyor. Bunların erişkinlerinin boyu da 1 metreye yaklaşıyor. Nil Kaplumbağalarının ayakları tırnaklı ve balıkla besleniyor. Bu kaplumbağaları Dalyan'da her mevsim görebilirsiniz.


Popüler Yerler