Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul
 4. Üsküdar

Kandilli'den Selimiye Kışlası'na Üsküdar

Boğaz boyunca uzanan Üsküdar sahili Kandilli'den Selimiye'ye kadar uzanır.

Kandilli

Sahil boyunca birbirinden güzel yalıların sıralandığı semtin iç kısımları restore edilen ahşap binalarıyla eski İstanbul mahallelerinin havasını hissettirir.

Kıbrıslı Yalısı Kandilli

18. yüzyılda yapılan 20 odalı yalı, İmparatoriçe Eugenie'den General Von Den Goltz Paşa'ya, Abdülhak Hamit'ten Yahya Kemal'e kadar pek çok ünlü konuğu ağırlamış. 1840'larda Kıbrıslı Mehmet Emin Paşa tarafından satın alınan yalı, o günden beri Kıbrıslı Yalısı olarak anılıyor. Yalının cephesi 60 metreyi aşıyor.

Kont Ostrorog Yalısı Kandilli

19. yüzyılın başında inşa edilen yalı, Polonya doğumlu, sarayın hukuk danışmanı yapan Kont Léon Ostrorog tarafından 1904’de satın alındıktan sonra ünlenmiş. Kontun ölümünden sonra kaderine terk edilen yalı, 2000 yılında Rahmi Koç tarafından satın alınıp restore edildi.  

Vaniköy

Adı, 17. yüzyılda yaşamış olan Vani Efendi'den gelir. Semtte birçok güzel yalı bulunur. Bunlardan bazıları; Kadınefendi Yalısı, Fazıl Bey Yalısı, Nazif Paşa Yalısı ve Mahmut Nedim Paşa Yalısı'dır.

Kuleli Askeri Lisesi Kuleli

Askeri lisenin bulunduğu alan Yavuz Sultan Selim devrinden beri farklı kışlalara ev sahipliği yapmış. Günümüzde kullanılan son yapı 1871 yılında inşa edilmiştir.

Çengelköy

Birçok tarihi yalını bulunduğu Çengelköy, asırlık ağaçlarıyla, yeşilini muhafaza edebilmiş az yerden biridir.

Sadullah Paşa Yalısı Çengelköy

Boğazın en eski ve en güzel klasik ahşap yalılardan biridir. Geleneksel Osmanlı yalı mimarisinin önemli örneklerindendir.

Beylerbeyi

Boğaz’ın Anadolu yakasındaki en hareketli semtlerden biridir.

 

Beylerbeyi Sarayı  Beylerbeyi

Tel: (0216) 321 93 20-21

Pazartesi ve Perşembe günleri dışında her gün; 01 Ekim-28 Şubat 09.30-16.00,

01 Mart-30 Eylül 09.30-17.00

Yapımı 1865 yılında tamamlanmış olan Beylerbeyi Sarayı, imparatorların ve padişahların konuklarını ağırladıkları bir köşktü. Mermer dış yüzeyi ve rıhtımdaki iki küçük yapısıyla, 19. yüzyıl Osmanlı Rokoko tarzı mimari anlayışının güzel bir örneğidir.

 

Kuzguncuk

Eski İstanbul havasını solunabileceği az sayıda yerden biridir. Dar sokaklarında sevimli cafe ve restoranlar barındırır.

Fethi Paşa Korusu Kuzguncuk

Fethi Paşa Korusu, onlarca farklı bitkiyi barındıran doğal örtüsüyle şehrin nefes aldığı noktalardan biridir. Boğaz manzarası eşliğinde yürüyüş yapmak ve tarihi köşklerde bir şeyler yiyip içmek isteyenlerin uğrayabileceği koru, adını II. Mahmud ve I. Abdülhamid dönemlerinde valilik, elçilik ve nazırlık yapan Tophane Müşiri Fethi Ahmet Paşa’dan almış.

Üsküdar

M.Ö. 7.yüzyılda bir Yunan kolonisi olarak kurulan Kalkhedon’un (Kadıköy) iskelesi ve tersaneleri, bugünkü Üsküdar’ın yerleştiği alanda bulunur ve buraya Hrisopolis (Altın Şehir) denirdi. Bizans devrinde, Skutari denilen asker kışlaları, şehrin bu yakasında yer aldığı için semt Skutarion diye anılıyordu. Bu isim zamanla Üsküdar'a dönüşmüştür. Üsküdar, Asya Yakasının tarihi eser bakımından en zengin yeridir.

Çamlıca

Büyük ve Küçük Çamlıca olarak ikiye ayrılan tepelerin etrafında kurulu semt, İstanbulların şehir manzarasının tadını çıkardıkları yerlerin başında gelir. Büyük Çamlıca tepesinde belediye tarafından işletilen restoran ve kafeler ile yeşil alanlar yer almaktadır. Küçük Çamlıca tepesinde ise içinde Küçük Çamlıca Köşkleri olarak adlandırılan Sofa, Topkapı ve Cihannüma köşklerini de içine alan bir koru bulunmaktadır. Bu koru, hafta sonları ve yaz akşamlarında manzaranın tadını çıkarmak isteyen ziyaretçilerin akınına uğrar.

Mihrimah Camii

Üsküdar

Üsküdar meydanında, iskelenin hemen karşısında büyük bir cami dikkat çeker. Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan için Mimar Sinan tarafından yapılan cami, Sinan’ın erken dönem işlerindendir. Eskiden daha geniş olan külliyeden geriye medrese ve ilkokul binası kalmıştır. Caminin hemen önünde, III. Ahmet’in yaptırdığı barok tarzda bir çeşme yer alır.

Çinili Cami

Üsküdar

1640 yılından kalma bu güzel ve küçük cami, adını, iç ve dış yüzeyini süsleyen İznik çinilerinden alır. Cami, I. Ahmet'in eşi, IV. Murat ile Deli İbrahim'in annesi ve güçlü harem kadınları kuşağının son örneği olan Mahpeyker Kösem Sultan tarafından yaptırılmıştır. Avluda geniş, çatılı bir şadırvan vardır. Caminin hamamı hala semt sakinleri tarafından kullanılmaktadır.

Şemsi Ahmet Paşa Camii

Üsküdar

Üsküdar’dan Kadıköy istikametine doğru gidenlerin karşısına şehirdeki en küçük camilerden biri olan Şemsi Ahmet Paşa Camii çıkar. Sokollu Mehmet Paşa'nın ardından sadrazam olan Şemsi Ahmet Paşa için, 1580'de Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Küçük olduğu kadar önemli de bir mimari eserdir. Her iki yanı medrese olan ve Boğaz'a bakan caminin iç kısmında kafes içersinde Şemsi Ahmet Paşa'nın türbesi yer alır. Osmanlı geleneğinde türbeler iç mekana değil, bahçeye yapıldığı için caminin bu özelliği oldukça sıra dışıdır.

 

Kız Kulesi

Salacak                                               

Kızkulesi'nin mimari yapılanma süreci M.Ö. 341 yılına kadar uzanır. Bu tarihte komutan Chares'in eşi için mermer sütunlar üzerine yapılan bir anıt mezarken sonraları gümrük istasyonu haline getirilir.  M.S. 1110'lere gelindiğinde ise ilk belirgin yapı (kule), İmparator Manuel Comnenos tarafından inşa ettirilir ve farklı amaçlarla kullanılır. 1509 depreminde zarar gören yapı, daha sonraki yıllarda tekrar inşa ettirilir. Bunun dışında ilave edilen fenerle de gemilere yol gösterme işlevi yüklenir. Günümüze gelene kadar çeşitli defalar restore edilen yapı günümüzde şimdilerde restoran olarak hizmet veriyor.

 

 

Selimiye Kışlası        

Üsküdar

Kare biçimindeki devasa yapı, Üsküdar tepelerinde bir saray görkemiyle yükselir. III. Selim tarafından yaptırılan kışla (1799) Kırım Savaşı sırasında burada yaralı İngiliz askerlerini tedavi eden Florence Nightingale’le ünlenmiş. Nightingale'in kullandığı odalar bugün müze olarak kışlanın ziyarete açık olan tek bölümüdür. 


  Keşfedin, Üsküdar
 • Üsküdar

  MÖ 7.yüzyılda bir Yunan kolonisi olarak kurulan Kalkhedon’un (Kadıköy) iskelesi ve tersaneleri, bugünkü Üsküdar’ın yerleştiği alanda bulunur ve buraya Hrisopolis (Altın Şehir) denirdi.
  31.08.2015
Popüler Yerler