Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. İstanbul
  4. Fatih
  5. Sultanahmet

Kapalıçarşı, Cevahir ve Sandal Bedesteni, İstanbul, Sultanahmet

Kapalıçarşı, Cevahir ve Sandal Bedesteni, İstanbul, Sultanahmet

Nuruosmaniye semtinde 1461 yılında 1336 metrekarelik bir alanda 50 cadde üzerine kurulan Kapalıçarşı; 4400 dükkan, 40 han, camiler, mescitler, 19 hamam ve çeşmesi, atölyeleri, kahveleri, muhallebicileriyle adeta başlı başına bir şehirdir. Merkezinde yer alan, sütunlar üzerinde yükselen 15 kubbeli Bedesten Fatih Sultan Mehmet zamanında inşa edilmiş, onu çevreleyen Yeni Pazar ise 16.yüzyılda yapılmıştır. Osmanlı mimari üslubuyla yapılmış olan çarşıya dört ayrı kapıdan girilebilmektedir: Takkeciler, Sahaflar, Zenneciler ve Kuyumcular. Ana caddeler ise Çadırcılar, Yorgancılar, Fesçiler, Kalpakçılar, Keseciler, Takkeciler ve Nuruosmaniye’dir. Dükkânlar; mesleklere göre sokak sokak ayrılmıştır. Kapalıçarşı’da hediyelik eşyadan bakıra, kuyumdan deriye, halı ve kilimden giyime, ahşap işlerinden antikaya, çiniden cam işlerine, nostaljik takı ve aksesuarlara, kahveciden lokumcuya her şeyi bulmak mümkündür. Dünyanın en büyük üstü kapalı pazarının dörtgenlere bölünmüş düzenli planına rağmen kaybolmak işten bile değildir ve aslında çarşının ruhuna sızmanın en iyi yollarından biri de budur.

Kapalıçarşı, çok daha büyük ve açık bir pazar mahallesi olan Tahtakale’nin yalnızca bir bölümüdür.

Kapalıçarşı’da alışveriş dışında mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de kahvesiyle ünlü Havuzlu Lokanta’dır. Ayrıca Çarşı’nın ruhunu en iyi yansıtan yerlerden bir olan “Şark Kahvesi”nde mutlaka bir yorgunluk kahvesi içmenizi öneririz.

Çarşıkapı. www.kapalicarsi.org.tr
Pazar hariç her gün 8.00-19.00

Kapalıçarşı’nın mutlaka görülmesi gereken yapılarının başında Sandal ve Cevahir Bedesteni gelir. “Çarşı içinde çarşı” durumundaki bu yapılar Kapalıçarşı’nın ilk tamamlanan bölümleridir. Cevahir Bedesteni’nin kapılarından birinde yer alan Bizans kartalı kabartması nedeniyle Bizans’a tarihlendirilse de mimari üslup tamamen Osmanlı’dır. Kapalı ve güvenli bir bina olduğu için en değerli eşyaların alım ve satım işleri tercih edilen İç Bedesten adı da verilen Cevahir Bedesteni’nde 120 dükkan bulunuyor.


Kapalıçarşı, Cevahir ve Sandal Bedesteni, İstanbul, Sultanahmet Nerede, Harita

Kapalıçarşı, Cevahir ve Sandal Bedesteni, İstanbul, Sultanahmet nasıl gidilir

Popüler Yerler