Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Antalya
  4. Kaş

Kaş'ta keşfedilecek çok yer var

Kaş'ta keşfedilecek çok yer var

Sapsarı kum ve mavi denizin buluştuğu kumsallar, Kaş'ın benzersiz plajlarının adresleri. Küçükçakıl, Büyükçakıl, Akçagerme ile Limanağzı yüzme tutkunları için ideal yerler. Bir doğa harikası olan Kaputaş plajı, Kaş'a 19 km. uzaklıkta. 192 basamakla plaja inilmesi, kumunun altın sarısı rengi ve mavinin her tonunun güneşle parlaması plajın çekiciliğini artıran özellikler arasında.

 

Limanağzı Plajı
Kaş’ta denize girilebilecek en güzel yerlerden biri Limanağzı Plajı. Mavi Bayraklı Limanağzı yüzmek için ideal.

 

MAVİ MAĞARA
Kaputaş Plajı’ndan 500 metre ötedeki Mavi Mağara’ya ancak deniz yoluyla ulaşılabiliyor. Teknelerin rahatça girdiği mağaranın 18 metre genişliği, 10 metre yüksekliği ve 35 metre derinliği bulunuyor. En önemli özelliği ise su altından yansıyan güneş ışığında buluşan yeşil ile mavinin dayanılmaz çekiciliği.

 

 

Çakıl Plajı

Kayalıklı bir arazi üzerinde kurulan Kaş merkezinde, kayalıklar üzerinde teraslar oluşturulmuş ve oradan denize giriliyor. Denize girilebilecek az sayıdaki plajlardan biri de yarımadanın batısında bulunan Büyük Çakıl plajı. Denize girmek için bir başka uygun plaj ise, Kaputaş plajı. Kaş'tan devamlı minibüs seferleri var.

 

ELMALI

Gömbe'ye komşu başka bir ilçe olan, Teke yöresinin tam ortasında konumlanan Elmalı'nın tarihi ilk çağlara kadar uzanıyor.

1050 metre yükseklikte bir yayla kenti görünümündeki Elmalı, yazın sıcak günlerinde bile bunaltmayan havasıyla oldukça cazip bir belde.

"Kızlar Sivrisi" bir doğa harikası olarak yükseliyor ve yürüyüş ve kamp turlarını foto-safari'cileri, dağcıları ağırlıyor. Günümüze kadar doğal güzelliklerini koruyan Elmalı'nın üst mahallelerinde bulunan tarihi sokaklar, çift cumbalı ahşap evler, iç ve dış görünümleriyle Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini sergiliyor. "Aylar" sokağında yaşları 400’ü geçkin ev ise Safranbolu evlerini kıskandıracak güzellikte.

 

FİNİKE

Portakal diyarı Finike... Yöre sırasıyla Likya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı egemenlikleri altında kalmış. Limanının marinaya dönüştürülmesi ile birlikte yatçılık, Finike’nin önemli gelir kaynakları arasına girmiş. Bugün antik devirden kalma, Finike kentinin bulunduğu tepenin eteğinde çok az sur kalıntıları görülüyor. Tepenin ortasında iki yapı kalıntısı ile Roma Devrine ait iki Lahit sandukası ve bunların 10 km kadar kuzeyinde bir kayaya oyulmuş Likya mezarı mevcut. 

 

GELİDONYA BURNU

Antalya'dan Kaş'a doğru giderken yer alan en uç çıkıntıda, yani güneye uzanan son noktada, "Gelidonya Burnu" yer alıyor. Burnun iki özelliği var. Birincisi Taşlık burnunun güneyine doğru sıralanmış Beş Adalar’dan en büyüğünün güneydoğusunda 3300 yıl önce batan Gelidonya, bugünkü adıyla ise Fenike batığı. Diğeri ise bu turun tam aksi yönünü kapsayan Suluada, Sazak, Porto Ceneviz koyları turu. Eğer bir tura katılıp, koy ve adaları gezmek istersiniz ilk durak Suluada. Suluada, yaz –kış çıkan şifalı soğuk bir suya sahip. Birçok hastalığa iyi geldiği söyleniyor. Ayrıca, Suluada Akdeniz foklarının barınaklarından biri. Diğer bir koy ise Kelleci koyu. Bölgede yer alan fosforlu mağarayı ziyaret ettikten sonra önce Sazak koyuna sonra da Porto Ceneviz koyuna ulaşılıyor.


Popüler Yerler