Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Antalya
  4. Demre
  5. Kale - Demre

Kayaların ortasında bir kent: Myra

Kayaların ortasında bir kent: Myra

 

Demre'ye birkaç kilometre uzaklıkta olan Myra, denize bakan kayalar içine oturtulmuş bir kent. Belki de türünün Anadolu'daki en güzel örneklerinden... Geniş bir alana yayılmış kalıntılar, mezarlar ve Likce yazıtlardan MÖ  5. yüzyıla kadar uzanan eski bir kent olduğu anlaşılıyor.

M.S. 17'de İmparator Germanicus'un karısı Agrippina ile Myra'yı ziyaret ettiği biliniyor. St. Paul M.S. 60 yılında Myra'ya uğramış. M.S. 2. yüzyıl  ise Myra'nın Metropolis ünvanıyla onurlandırıldığı ve büyük bir gelişmeye sahne olduğu dönem. Bizans egemenliğinde kent, özellikle 4. ve 5. yüzyıllarda yine bir dini ve idari merkez durumuna gelmiş.

Antalya’nın Kale (Demre) ilçesinde bulunan Kaş-Finike arasındaki çarpıcı kaya mezarlarıyla ünlü Myra’ya düzgün bir yolla kolayca ulaşılıyor. Aziz Nikolas’ın psikoposluk yaptığı ve bu nedenle tüm Orta Çağ boyunca ününü sürdüren Myra, önemli bir Likya kenti. İsmi “Yüce Ana Tanrıçanın yeri” anlamına geliyor. Myra, Demre ovasını kuzeybatıdan çeviren dağların denize bakan yamacına kurulmuş. Önce bugünkü kaya mezarlarının üzerindeki tepede kurulan şehir daha sonraları aşağıya inerek genişlemiş ve Likya’nın çok önemli altı büyük kentinden birisi olmuş.

Kaya Mezarları

Noel Baba kilisesinin kuzeyinde kayalara oyulmuş mezarlar bulunuyor. M.Ö.5. yüzyıla tarihlenen Myra antik kentinin içinde yer alan mezarların çoğunda kabartmalar ve kitabeler mevcut. Buradaki en ilginç mezar ise her iki yanında İyon tipi sütun bulunan ve kapısının üzerinde kabartmalar bulunan kaya mezarı.

 

 


Popüler Yerler