Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara

KIYIKÖY

KIYIKÖY

 

Kıyıköy, Kırklareli' ne bağlı Vize ilçesinin bir köyü... Papuç ve Kazan derelerinin ortasında yeşille mavinin kucaklaştığı Karadeniz'i seyreden bir tepe üzerine kurulu. Bu güzel köyde hem piknik yapmak, hem denize girmek, hem de muhteşem doğasını paylaşmak için yürüyüş yapmak mümkün. İmparator Neron, Trakya Valisi olduğu yıllarda o zamanki adıyla Salmidores’e olan bu sayfiye bölgesine gelirmiş. Köyün girişindeki kapı o zamanlardan kalma bir Bizans eseri. Köy çevresinde sur kalıntılarına rastlanıyor. Daha sonraki yüzyıllarda Midye adını alan köye balıkçılıkla geçinen Rumlar yerleşmiş. Köyde şu anda Selanikli Türkler yaşıyor. Köyün dişe dokunur tek yapısı Aya Nikola Manastırı. Kayaların oyulmasıyla oluşturulmuş manastır hakkında pek bilgi yok. Cenevizlilerden kaldığı tahmin ediliyor. Kanlı havuz diye adlandırılan bölümde Hristiyan din adamlarınca suçlu bulunan kimseler, boğularak öldürülüyormuş. Bölgedeki mağaralar birçok kentliye ve korsana ev sahipliği yapmış. Kıyıköy'e yılın dört mevsimi gitmek mümkün. Her mevsim ayrı bir güzel.

Kıyıköy balıklarıyla ünlenmiş lokantalar ve restoranlarla dolu. Taze balık müdavimleri bölgeyi çok seviyor. Fiyatları da pahalı değil... Eğer balığınızı kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız balıkçılardan taze ve ucuz balık alıp orman içindeki yemyeşil piknik alanlarına gidip mangal keyfi yapabilirsiniz.

 

NASIL GİDİLİR?

Kıyıköy İstanbul’dan 164 kilometre uzaklıkta. Önce TEM yolundan Edirne istikametine giderek Çerkezköy’e ulaşmak gerekiyor. Çerkezköy yol ayrımından Saray’a sapıp ilçenin içindeki Kıyıköy’e yol ayrımından devam etmelisiniz. Eğer arabanız yoksa Saray otobüslerine binmelisiniz. Saray'a geldikten sonra buradan Kıyıköy'e giden otobüslere yolunuza devam edebilirsiniz.

 


Popüler Yerler