Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Doğu Anadolu
  3. Malatya

Malatya Keşfedin

Abdullah Ağa Konağı

Yeşilyurt ilçesi, Mollakasım Mahallesinde, Kaymakamlık Binasının karşısında bulunan konak, 1900lı yılların başında, ilçenin eski belediye başkanlarından Abdullah (Kekevi) Ağa tarafından yaptırılmıştır. Taş temel üzerine, kerpiç duvar örgülü, iki katlı, kırma çatılı, kiremit örtülüdür. Her iki caddeye bakan cephesinde dışa çıkmalı şahniş bulunur. İç mekânlarda değişik amaçlı nişler mevcut olup, duvarlarda ahşap kuşaklarla sağlamlaştırma ve hareket sağlanmıştır ve ahşap işçiliği kullanılarak iç mekânlarda dekorasyon yapılmıştır. Üst 
kattaki hayat bölümünün saçaklarında ahşap oyma şeritler yer alır. Merdiven ve balkon korkulukları ahşap işlemelidir. Geleneksel Yeşilyurt Evleri mimarisinin en iyi örneklerindendir. Evin iç bölümleri ahşap işçiliği kullanılarak değişik mekânlar yaratılmıştır. Kerpiç malzemeden yapıldığı için sonradan çeşitli onarımlar görmüştür. 


Yeşilyurt ilçesinde (9 km), Hükümet Konağı karşısındadır. Şehir merkezinde Emeksiz Caddesi ile Mimar Sinan caddesinin birleştiği noktadan her 10 dakikada bir minibüs kalkmaktadır. Yolculuk 20-25 dakika sürer.

Arapgir Kozluk Çayı Kanyonu

Bu kanyon, Arapgir ilçesinin hudutlarında kalmaktadır. Malatya’ya uzaklığı yaklaşık olarak 140 kilometredir. Kanyon-Vadi, Kozluk Çayı üzerinde bulunan Çiğnir Köprüsü’nden başlayıp, yine Arapgir-Kemaliye karayolunun yakınındaki eski köprü (Eski Kozluk Köprüsü) civarında bitmektedir. Toplam uzunluğu 17.847 metredir. Yer yer dik ve sarp kayalıkların yer aldığı kanyon-vadi çevresindeki alanlarda dağ keçisi ve diğer bazı yaban hayvanlarına rastlanmaktadır. 

Balaban İçmesi

D/300 karayolu üzerinde, Darende’ye 18, Balaban belde merkezine 2,5 kilometre mesafededir. İklim koşulları nedeniyle 1 Haziran-15 Eylül arası açıktır. Buraya doktor tavsiyesiyle gidilmektedir. İçme, böbrek rahatsızlığı çekenlere önerilmektedir. Burada çamur banyosu olanağı da vardır. İçme çevresindeki tesiste (Telefon: 635 60 58) pansiyon ve ev tipi konaklama mevcuttur. İstenmesi halinde yemek de verilmektedir. Balaban belde merkezine taksiyle gidilip alışveriş yapılması da mümkündür.

Gündüzbey

Yeşilyurt’un Malatya’ya 10 kilometre uzaklıktaki beldesi Gündüzbey, özellikle yaz aylarında serinliği, yeşilliği, bol oksijenli temiz havası ile yöre insanı ve Malatyalıları beldeye çekmektedir. Gündüzbey’ deki piknik alanları ile ünü Malatya'yı aşan yeşillikler içindeki “kır lokantaları” Malatyalıların ve dışarıdan gelen misafirlerin uğrak yerleridir. 

Emeksiz Caddesi Mimar Sinan kavşağından 15 dakikada bir minibüs, Çevreyolu üniversite duraklarının olduğu yerden 30 dakikada bir otobüs hareket etmektedir.

Günpınar Şelalesi

Darende ilçesine bağlı Günpınar köyündedir. İlçeye 7 kilometre uzaklıktadır. Suyu kaynağından üç kademe halinde, yaklaşık 40 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelalenin sol tarafında ana dereden bağımsız gelen kaynak suyu, kış mevsiminde donarak şelaleyi adeta Pamukkale’ye benzetir. 
Şelalenin çevresinde yeme-içme tesisleri de bulunmaktadır. Ayrıca suyun kaynağına doğru 1,5 kilometre kadar yürüyüş imkânı vardır.

Kızık Balıklı Çeşme

Balıklı Çeşme (Kutsal Balıklar Parkı) ilçe merkezine 10 kilometre mesafedeki Kızık Köyü’ndedir. Bulaşıkçı balıklar olarak da bilinen ve halk tarafından kutsal olduklarına inanılan balıklar önceleri pınarın oluşturduğu gölette barınırken, şimdilerde daha sonra alt kısma yapılan parktaki yapay bir göletin içinde yaşamaktadırlar. Kızık Köyü’nde bulunan bu mekân piknik için de uygundur.

 

Orduzu Pınarbaşı

Orduzu Pınarbaşı, Malatya merkezinde adı en çok bilinen mesire yeridir. Malatya-Elazığ karayolu üzerinde, merkeze 5 kilometre mesafede, Orduzu beldesindedir. Kaynak sularının önüne set çekilerek oluşturulan göl ve gölün her iki yamacındaki çam ve diğer ağaçlar çok güzel bir manzara ortaya çıkarmaktadır. Malatyalılar ve Malatya’daki misafirler, her mevsim bir başka güzel olan mesire yerine özellikle yaz aylarında büyük ilgi gösterirler. 

 

Sarıçiçek Yaylası 

Osmanlı döneminde Dağili nahiyesi sınırlarında bulunan Sarıçiçek Yaylası “peynir ve bal kaynağı” olarak ün yapmıştır. Yaylanın ortalama yükseltisi 1500 ila 1700 metre arasındadır. Dağlarla çevrili yörede Kozluk Çayı, Kayaarası denilen derin vadilerden akar. Bitki örtüsü olarak seyrek de olsa meşe, su kenarlarında söğüt, kavak, çınar ve meyve ağaçları yer almaktadır. Arapgir, Arguvan, Divriği ve Kemaliye ilçeleriyle çevrelenen yayla; Malatya, Erzincan ve Sivas illerinin sınırını belirler. 
Otu ve suyu bol olan bu yaylaya çevre il ve ilçeler ile köylerinden her yaz yaylacı aşiretler gelir. Baharla beraber yaylaya gelen aşiretler, Eylül ayına kadar burada konaklarlar. Binlerce koyundan oluşan sürülerden elde edilen süt peynir haline getirilip satış için şehirlere gönderilir. 

 

 


Popüler Yerler