Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. Balıkesir
  4. Erdek

Marmara’nın tatil cenneti: ERDEK

 

Bir yarımada şeklinde Marmara’ya uzanan Erdek, uzun sahil şeridi ve ılıman ikliminin yanı sıra, Kapıdağ ormanında yer alan yürüyüş ve bisiklet parkurları ile hareketli tatil olanakları sunan bir tatil yöresi.

Erdek, Kapıdağ Yarımadası'nın güney-batı kıyısında,kuzey rüzgarlarına kapalı korunaklı bir limanı olan küçük ve şirin bir ilçe. Kasaba önünde süratle derinleşen çakıllı sahil, gemilerin kıyıya yaklaşmalarını olanaklı hale getiriyor. Uzun yıllardır iç turizmin önemli merkezlerinden biri olan Erdek, özellikle Ankara ve Eskişehirlilerin yaz tatili için rağbet ettiği bir tatil beldesi. 5 kilometreyi bulan uzun açık plaj boyunca sıralanan oteller özellikle Çuğra ve Kumluyalı yörelerinde yoğunlaşmış durumda.

 

 

Kyzikos Antik Kenti

Erdek tarihi M.Ö. 7. yüzyıla uzanıyor. Miletos’tan gelen göçmenler tarafından kurulduğu söylenen Kyzikos antik kenti ören yeri, ilçe merkezinin 12 km. doğusunda, Bandırma yolu üzerinde bulunuyor. Belkıs diye de bilinen Kyzikos antik kentinde 1902’de ilk kazılar yapılmaya başlanmış. Burada bulunan eserler Erdek Hükümet Konağı karşısındaki açık hava müzesinde sergileniyor. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan Hadrianus Tapınağı’nın temelleri ve sütun parçaları günümüze ulaşabilmiş durumda.

Hamamlı Köyü sınırları içinde bulunan Kyzikos bugün yemyeşil bir ağaçlıktan ibaret. Dikenli, dikensiz bodur nebatların, sarmaşıkların örtemediği yıkık surlar ve kulelerin yer yer kendini gösterdiği bölgede, amfitiyatronun yüksek duvarları büyük bir medeniyetin son ve mahzun kalıntıları halinde yükseliyor. İlk bakışta göze çarpan eski duvarlardan başka bazı dehliz, dalgakıran ve kapı kalıntılarına da rastlansa da bunların hepsi ya hemen toprak seviyesinde veya yer altında bulunuyor.

 

NASIL GİDİLİR?

Her gün Bostancı ve Yenikapı'dan  deniz otobüsü seferleri düzenleniyor. Bandırma'dan ise, Erdek Belediyesi’ne ait otobüsler ve özel dolmuşlarla Erdek’e ulaşmak mümkün. Yenikapı-Bandırma arası 1 saat 45 dakika, Bandırma-Erdek arası ise sadece 15 dakika. İstanbul, İzmir, Bursa ve Çanakkale'den de düzenli olarak çalışan otobüs seferleriyle de Erdek'e ulaşabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım ise, Bursa, Çanakkale, İstanbul ve İzmir üzerinden yapılabilir.

 


Popüler Yerler