Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Akdeniz
  3. Antalya

Parklar, Antalya

Parklar, Antalya

KÖPRÜLÜ KANYON MİLLİ PARKI

Köprülü Kanyon Milli Parkı, doğal güzellikler ortasında zengin bitki örtüsüne sahip bir vadide yer alıyor. Kanyon, Köprü Irmağı boyunca 14 kilometre boyunca uzanıyor ve bazı yerlerde 400 metre derinliğe ulaşıyor. Roma devrinden kalma Köprü Irmağı üzerindeki kanyonda yer alan Oluk Köprüsü ve Kocadere Deresi üzerindeki Büğrüm Köprüsü antik dönemlerin mühendislik harikalarıdır.

Kanyonu 27 metre yüksekten aşan ve kesme taştan bindirme tekniğiyle yapılan köprü, MS 2. yüzyıla tarihleniyor. Park, aynı zamanda kızılcam, karaçam, sedir, köknar, meşe çeşitleri ve yabani zeytinlikler ile yaban hayatı açısından zengin bir bitki örtüsüne sahip. Ön Asya’daki en büyük Akdeniz servi ormanı, Köprülü Kanyon Milli Park sınırları içinde yer alıyor. Bu zengin doğal ortam, yaban hayatının  gelişmesine de olanak tanımış ve park, çok sayıda yabani hayvanın da barınağı olmuş. Parkın sınırları içinde alageyik, yaban keçisi, yaban domuzu, ayı, kurt, tavşan ve çeşitli kuş türleri mevcut. Köprüçay’ın üst kısımlarında kırmızı benekli alabalık, diğer bölümlerinde ise kefal türleri yaşıyor.

 

GÜLLÜK DAĞI MİLLİ PARKI

Antalya’nın kuzeyinde, Toroslar yamaçlarında yer alan Güllük Dağı Milli Park alanı, Termessos antik kentini de içinde barındırıyor. Park, Antalya’ya 34 km uzaklıkta. Güllük Dağı’nın sarp kayalıkları, duvarları 600 metreye kadar yükselen Mecine Kanyonu gibi jeomorfolojik güzelliklerinin yanında, Akdeniz iklim tipinin bitki topluluklarını sergileyen orman ve maki örtüsü dikkat çekiyor. Dağ keçisi, alageyik ve şah kartal gibi nadir yaban hayvanı türlerini görebileceğiniz parkta, halka açık piknik ve kamp alanları da bulunuyor. Nisan ve aralık ayları, parkı ziyaret etmek için en uygun zamanlar.


Popüler Yerler