Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Karadeniz
  3. Karabük
  4. Safranbolu

SAFRANBOLU

SAFRANBOLU

Adını yörede yetiştirilen safran bitkisinden alan Safranbolu, Osmanlı-Türk mimarisinin birbirinden güzel örnekleriyle tanınıyor. UNESCO tarafından uluslararası bir kültür merkezi olarak tanımlanan Safranbolu, çarpıcı yapı tarzlarıyla eşsiz güzellikteki geleneksel Türk evlerini barındırıyor. Safranbolu evlerini yüzlerce yıllık bir süreçte oluşan Türk kent kültürünün günümüzde yaşamaya devam eden önemli yapı taşları olarak değerlendirmek mümkün. İlçe merkezinde 18. ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarında yapılmış yaklaşık 2000 geleneksel Türk evi bulunmakta. Bu yapıların 800 kadarı yasal koruma altında.

Bu evler arasında en önemlileri; Kaymakamlar Evi, Aygıroğlu Evi ve restore edildikten sonra otel olarak kullanılan Asmazlar Havuzlu Konak. Cinci Hanı ve 17. yüzyıl hamamı, 18. yüzyıl İzzet Mehmet Paşa Camii ve Kütüphanesi ve 17. yüzyıla uzanan Köprülü Camii de görülmesi gereken yerler arasında.

Tüm bunların yanı sıra, Safranbolu ve çevresi  tarih öncesi devirlerin aydınlatılması açısından önemli sayılabilecek 32 tümülüs ve 4 höyüğe da ev sahipliği yapıyor. Arkeolojik yüzey araştırma sonuçlarına göre bu yörede en eski yerleşme, erken bronz (Tunç) devrinde başlamış.


Popüler Yerler