Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Ege
 3. İzmir
 4. Selçuk

ŞİRİNCE

ŞİRİNCE

Eski bir Rum köyü olan Şirince, Efes’e 12 km., Selçuk’a ise 7 km. uzaklıkta. Köyün kuruluşu M.S. 5. yüzyıla kadar iniyor. Eski adı Kırkınca-Çirkince olan köy, zamanla Şirince adını almış.

Kurtuluş Savaşı sonrasında ,1920'lerde Türk-Yunan değiş-tokuşundan kalan tipik Yunan evleriyle köy, Türk-Yunan kültürünün mükemmel bir sentezi. Şirince'ye giderseniz dağın tepesine kurulan bu köyde nefis bir manzarayla şarap bahçelerini ve şeftali ağaçlarını görebilirsiniz.

Köyün mimari yapısı diğer köylerden farklılık gösteriyor. Tüm evler kagir, çok pencereli ve iki katlı. Asma balkonların yanı sıra bodrum katlar kiler ve mutfak olarak kullanılmış. Evlerin pencere kenarları ve saçakları resim ve kuş motifleriyle süslenmiş. Köyde iki kilise, mimari özelliklere sahip ilkokul ve çeşme ile kırka yakın manastır bulunuyor. Ayrıca köyde restore edilen Rum evlerinde konaklayabilirsiniz. Her yıl 14 Ekim’de düzenlenen Şirince Şarap ve Bağbozumu Festivali’de bölgenin renklerinden.

Zeytin ve zeytinyağının dışında köy evlerinde üretilen elma, vişne, şeftali, çilek şarapları çok lezzetli. Ayrıca saç böreği, Şirince köftesi yöreye özgü tatlardan. Yol boyunca satın alabileceğiniz şeftaliler de Şirince’de yetişiyor. 


  Keşfedin, Selçuk
 • KUŞ CENNETİ

  Efes kentine 6 km uzaklıktaki Pamucak kilometrelerce uzanan kumsalı ile bir doğa harikası.
  07.07.2015
 • EFES KEŞFEDİN, SELÇUK

  Efes’e 3 km uzaklıktaki Selçuk, şirin bir ilçe.
  07.07.2015
Popüler Yerler