Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. Bursa
  4. Mudanya

Siye ve Trilye

Siye ve Trilye


Mudanya bir sahil kasabası olmasına karşın denize girmek istendiğinde biraz yol katedilmesi gerekiyor. Kıyıdan batıya doğru uzanan yol 7 km. sonra eski Rum yerleşimleri olan Siye’ye (Kumyaka) ve 11 km. sonra Trilye’ye (Zeytinbağ) çıkıyor.
Siye’nin çarşaf böreği ve cevizli lokumu meşhur. Trilye’de ise eskiden ipekböceği yapılıyormuş. Ancak zeytinlerin ilaçlanması sebebiyle ipekböcekleri bu bölgede yaşayamamaya başlamışlar, dutlar sökülüp kerestesinden kayıklar yapılmış, şimdi halk balıkçılık ve zeytincilikle uğraşıyor. Trilye zeytini sofralık zeytinlerin en iyilerinden biri olarak biliniyor. Rumlar zamanında elli kadar yağhane varmış, günümüzde sadece birkaçı çalışır durumda. Bölgede balık oldukça fazla. Rivayet ediliyor ki tarihin eski zamanlarında belde bir balık yatağıymış ve burada tutulan barbunlar Doğu Roma İmparatorunun sofrasına kadar gidermiş. Şimdi öyle bol değilse de iskeledeki balıkçı lokantalarında taze ve nisbeten ucuz balık yemek gene de mümkün. 
Trilye’de Rumlardan kalma 7 kilise, 3 manastır, 3 ayazma bulunuyor. Çoğu bakımsız durumda. Kemerli kilisenin dünyada duvarına resim yapılan ilk kilise olduğu, sütunlarının İskenderiye’den getirildiği söyleniyor. Köydeki Fatih Camii eski St. Stephanos Kilisesi’nden çevrilmiş. Kemerli Kilise denilen Panagia Pantobalissa Kilisesi ve manastırlar görmeye değer yerler arasında. >Boğazova Yaylası, Arabaoturağı Yaylası ve Alaçam Yaylası ise İnegöl’ün doğal güzellikleri. İnegöl’ün 27 kilometre dışında Uludağ eteklerinde yer alan Oylat, çam ağaçları arasında şifa kaynağı bir kaplıca ve mesire yeri.

 


Siye ve Trilye Nerede, Harita

Siye ve Trilye nasıl gidilir

Popüler Yerler