Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Marmara
  3. İstanbul

Süleymaniye Camii ve Külliyesi, İstanbul, Süleymaniye

 

Mimar Sinan'ın kalfalık eserim dediği Süleymaniye Camii ve Külliyesi, İslam mimarisinin en güzel örneklerinden birini oluşturur. Külliye, şehircilik, teknik, dayanıklılık, estetik ve bezeme gibi konularda çok önemli bir örnek olarak kabul edilir. Altı medrese, tabhane, imaret, kervansaray, bimarhane, hamam, mektep, oda ve dükkanlar ile Kanuni ile eşi Hürrem Sultan'ın türbelerinden oluşan Süleymaniye Külliyesi sosyal ve kültürel bağlantıları ile Fatih Külliyesi’nden sonraki en büyük komplekstir.

1550-1557 yılları arasında yaptırılan Süleymaniye Camii, 53 metre yüksekliğinde ve 26.5 metre çapındadır. Ana kubbeyi iki yarım kubbe destekler, kubbe kasnağında ise 32 pencere bulunur. Dört minaresi bulunan caminin minarelerinden ikisi 76, diğer ikisi ise 56 metre yüksekliğindedir.

10 şerefe, Kanuni’nin 10. hükümdar olduğuna işaret eder. Camide eşine az rastlanır bir akustik hakimdir. Mihrabın önünde Kanuni’nin türbesi bulunur. Bu türbenin solunda, nadir görülen renk ve çizgilere sahip çinilerle süslenmiş Hürrem Sultan'ın türbesi yer alır.

Süleymaniye

 


Popüler Yerler