Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Süleymaniye, İstanbul

 

Kanuni Sultan Süleyman döneminde kurulan Süleymaniye, İstanbul’un Osmanlı kültür dokusunun en fazla nüfuz ettiği semtlerden biridir. Şehrin Haliç’e bakan üçüncü tepesinde yer alan semt, adını Süleymaniye Camii ve Külliyesinden almıştır. 16. yüzyılda inşa edilen Külliye çevresinde gelişen semt, eğitim kurumları ve din bilginleri sınıfından oluşan sakinleriyle zamanının en seçkin Osmanlı semtlerinden biri olmuştur. Osmanlı’yla birlikte düşüşe geçen semt, kente yeni gelen göçmenlerin ilk yerleştikleri yerlerden biri olmuştur. Günümüzdeki eğitim ve devlet kurumlarının yoğun olduğu bölge, değişen kent dokusuna karşın halen geçmişin izlerini taşır. 

 


  Keşfedin, İstanbul
 • Mozaik Müzesi, İstanbul, Sultanahmet

  Mozaik Müzesi, Bizans İmparatorluğu Büyük Sarayı’nın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde kısmen sağlam kalmış mozaik döşemeyi içine alacak şekilde düzenlenmiştir.
  14.07.2015
 • Santa Maria Draperis Kilisesi, İstanbul, Beyoğlu

  İstanbul’daki tek Fransisken kilisesi olan Santa Maria, İstiklal Caddesi’nde Galatasaray Lisesi’nden Tünel’e uzanan güzergah üzerinde sağda yer alır.
  14.07.2015
 • Kumkapı, İstanbul

  Adını aldığı “Kum Kapısı” ile kent kapılarının beşincisi oluşturan Kumkapı, Bizans döneminde “Kontoskalion” adı verilen küçük bir iskeleydi.
  14.07.2015
 • Ağa Camii, İstanbul, Beyoğlu

  İstiklal Caddesi’nin tek camii olan Ağa Camii, Galata Sarayı ağalarından Hüseyin Ağa tarafından 1594’te yaptırılıp, II. Mahmut döneminde 1834’te yeniden inşa ettirilmiştir.
  14.07.2015
 • Topkapı Sarayı, Harem, Müze Koleksiyonları, İstanbul, Sultanahmet

  Harem, sultanların ailesi ile birlikte yaşadığı özel ve yasaklanmış alanlardı.
  14.07.2015
Popüler Yerler