Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. İstanbul

Süleymaniye, İstanbul

 

Kanuni Sultan Süleyman döneminde kurulan Süleymaniye, İstanbul’un Osmanlı kültür dokusunun en fazla nüfuz ettiği semtlerden biridir. Şehrin Haliç’e bakan üçüncü tepesinde yer alan semt, adını Süleymaniye Camii ve Külliyesinden almıştır. 16. yüzyılda inşa edilen Külliye çevresinde gelişen semt, eğitim kurumları ve din bilginleri sınıfından oluşan sakinleriyle zamanının en seçkin Osmanlı semtlerinden biri olmuştur. Osmanlı’yla birlikte düşüşe geçen semt, kente yeni gelen göçmenlerin ilk yerleştikleri yerlerden biri olmuştur. Günümüzdeki eğitim ve devlet kurumlarının yoğun olduğu bölge, değişen kent dokusuna karşın halen geçmişin izlerini taşır. 

 


  Keşfedin, İstanbul
 • Sultan III. Ahmet Çeşmesi, İstanbul, Sultanahmet

  Topkapı Sarayı’nın giriş kapısının yakınındaki çeşme, 1728 yılında Osmanlı- Barok tarzında inşa edilmiş ve çeşmeye Sultan III. Ahmet’in adı verilmiştir.
  14.07.2015
 • Kalamış, İstanbul

  Adına şarkılar yazılan Kalamış, yürüyüş başta olmak üzere çeşitli sporları yapmaya olanak tanıyan deniz kıyısındaki parkı ve marinasıyla şehrin içinde huzur dolu bir mola vermek isteyenler için iyi bir seçenektir.
  15.07.2015
 • Küçük Ayasofya Camii, İstanbul, Sarayburnu -Topkapı

  527 yılında Bizans İmparatoru I. Justinyen zamanında yapılan yapı, camiye dönüştürülmeden önce Suriye kökenli Romalı lejyonerler “Sergios ve Bakchos”a adanmış bir kiliseydi; bu iki lejyoner Hıristiyanlığı kabul edip, bu uğurda şehit olmuşlardı.
  14.07.2015
 • Burma Sütun (Yılanlı Sütun), İstanbul, Sultanahmet

  İstanbul’daki en eski eserlerden biri de Delphi'deki Apollo tapınağından getirtilen, üç yılanın birbirine dolandığı Burmalı Sütun’dur.
  14.07.2015
 • Balık Pazarı, İstanbul, Beyoğlu

  Çiçek Pasajı’nın hemen arkasında bulunan Balık Pazarı’nın Osmanlı sultanı Abdülaziz’e uzanan 150 yıllık bir geçmişi vardır.
  14.07.2015
Popüler Yerler