Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. Ege
  3. Muğla
  4. Köyceğiz

TEKNE GEZİLERİ, KÖYCEĞİZ-DALYAN

TEKNE GEZİLERİ, KÖYCEĞİZ-DALYAN

TEKNE GEZİLERİ

Dalyan’da tekne turlarına çıkmayı sakın ihmal etmeyin. Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz'e bağlayan boğazdan bir tekne turuna katılırsanız, nereden girilip nereden çıkıldığı belli olmayan daracık sazlıklar arasında dolaşacaksınız. Sol tarafta, 80-100 metre genişliğinde, kilometrelerce uzunluğunda ormanın içlerine giren bir kum denizi, sağ tarafta çam ormanları içindeki koylarla yarımada bir cennet gibi. Kanalların arasında, sazlıklardan geçip, kral mezarlarının izinde bir yolculuk, yıllarca unutamayacağınız bir tat bırakacak belleklerinizde. Deltada sazlıklar arasında yol alırken yalı çapkınları ve balıklar eşlik edecek size...

 

BACARDİ VE AŞIK KOYLARI

Dalyan'ın doğu sahillerinde bulunan Bacardi ve Aşık koyları, dinlenmek için mükemmel yerler. Burada gözlerden uzak, el değmemiş doğada doyasıya yüzebilirsiniz. 

 

MEHTAP TURU

Özellikle mehtaplı gecelerde düzenlenen bu turda bol bol eğlence var. Müzik eşliğinde akşam yemeği teknede yeniyor. Gölde yapılan bu turda, isterseniz yüzebiliyorsunuz da.

 

12 ADA TURU

Dünyanın bir başka cennet köşesi 12 Adalar, Dalyan'a yarım saat uzaklıkta. Burada katılacağınız tekne turunda yeşilin ve mavinin her tonuyla karşılaşacaksınız. Çevrede daha pek çok etkinlik mevcut. Olta balıkçılığı, bisiklet, yürüyüş, kuş gözleme, resim yapmak, fotoğrafçılık gibi hobileriniz varsa, Dalyan'da hoşça vakit geçirebilirsiniz. Dağlardan, ormanlardan hoşlanıyorsanız, jeep safarilerin her türlüsü sizi bekliyor.

 

YUVARLAKÇAY

Köyceğiz Gölü'ne akan Yuvarlakçay üzerine kurulan tahta platformlardaki restoranlarda alabalık ve tandıra doyum olmuyor. Restoranların bazıları alabalıkları kendileri üretiyor. Fiyatlar da çok hesaplı.

 

AĞLA YAYLASI

Köyceğiz’in 12 kilometre kuzeydoğusunda bulunan yayla, serin havası ve soğuk suları ile kamp yapmaya çok elverişli.

Ağla Yaylası’na 4 kilometresi asfalt, 8 kilometresi stabilize yol ile ulaşılabiliyor. Asırlık çam, çınar ağaçları, meyve ve sebze bahçeleri ile içice olan yayla köyü, Köyceğiz halkının yoğun olarak gidip geldiği, ahşap yayla evlerinde tatillerini geçirdiği yayla köyü. En genci 300 yaşında olan dev çınarlar yörenin en tipik özelliği. Salkım söğütler, çınarlar ve güllerin süslediği Ağla Köyü meydanında bir kır lokantası hizmet veriyor. Saç kavurma ve alabalık gibi her yerde bulunabilecek seçeneklerin yanı sıra, yöreye özgü yiyecekler de var. "Borana" bunlardan biri. Biber-patlıcan kızartıldıktan sonra üzerine sarımsaklı köy yoğurdu dökülüyor, pul biber serpilip eritilmiş tereyağı ekleniyor; ebegümeci, gelincik otu, turp otu ve semizotu haşlanarak ya da kavrularak sunuluyor. Sarımsakla birlikte haşlanarak fırına verilen tavuk ekşili de yiyebilirsiniz. Kır kahve ve lokantaları, postane, bakkalların hizmet verdiği köyde, Ağustos ayının 13'den sonraki ilk perşembe günü “Mahya Şenlikleri” yapılıyor. Yayla ile Çiçekbaba Yaylası arasındaki 18 kilometrelik trekking yolu ünlü bir güzergah. 


Popüler Yerler