Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Karadeniz
 3. Trabzon

TRABZON YAYLALAR

TRABZON YAYLALAR

SULTAN MURAT YAYLASI
Trabzon ili, Çaykara ilçesine 25 km. mesafede yer alıyor. Alt yapı hizmetleri tamamlanmış olan yaylada yaz aylarında et lokantası, kır kahvesi, bakkal, kasap ve pansiyon işletiliyor. Yayladaki pansiyonda konaklayabilirsiniz. Her türlü ihtiyaç yayladan karşılanabiliyor.


 

ŞOLMA VE MAVURA YAYLALARI

Maçka ilçesinden batıya doğru toprak yoldan 22 km. yol aldığınızda Şolma Yaylası’na ulaşacaksınız.Yolun 16 kilometresi zengin bitki örtüsüne sahip Kulin dağının içinden geçiyor. Yol boyunca yeşilden başınız dönecek, kendinizi adeta doğanın bir parçası gibi hissedeceksiniz. Eğer aracınız yoksa yaz aylarında yaylaya çıkan minibüsleri kullanabilirsiniz. 700 m. rakımlı yaylada konaklama hariç alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumda. Elektrik, su, telefon mevcut. Solma yaylasından orman manzaralı toprak yolu takip ederseniz 3.5 km. sonra Mavura yaylasındasınız. Bu dağ yolu yay yürüyüşü için de uygun. Elektrik ve su olan yaylada, yaz mevsiminde ihtiyaçlarınızı görebileceğiniz kır kahvesi, bakkal, kasap, manav hizmet veriyor. Gecelemeyi düşünüyorsanız kamp malzemelerini yanınızda getirmeyi unutmayın.

 

KİRAZ YAYLASI

Maçka merkezine 22 km mesafedeki Gürgenağaç Köyü’nden 7 km toprak yolla ulaşılan Kiraz Yaylası’na yaz aylarında yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlarla da ulaşmak mümkün. 1850 m. rakımlı yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumda. Yaylanın içinden akan buz gibi suda alabalık avlayabilir, yaylada çim kayağı yapabilirsiniz. Her yıl Temmuz ayının üçüncü cuma günü yaylada "Ayeser Şenlikleri" kutlanıyor. Elektrik, PTT ve su gibi altyapıya sahip yaylada, bakkal, kır kahvesi, kasap, et lokantası hizmet veriyor. Hamsiköy ve Gürgenağaç köylerinde pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

 

 

KARADAĞ YAYLASI

1946 m. yükseklikteki yayla, bol oksijeni ile akciğer tedavisi görmüş hastaların tatil için tercih ettiği yerlerden. Akçaabat - Düzköy yolunun 12. kilometresinden batıya dönülerek 28 km. toprak yolla ulaşılabilen yaylaya, yayla mevsiminde ticari taşıtlarla yolcu taşımacılığı da yapılıyor. Yaylada yaban hayatı da oldukça zengin. 10 yataklı pansiyonda konaklayabilir, bakkal, fırın, kır kahvesi ve lokantadan ihtiyaçlarınızı giderebilir, hatta yayladaki hediyelik eşya satış yerlerinden yakınlarınıza yöresel armağanlar da götürebilirsiniz.


 

HIDIRNEBİ VE KURUÇAM YAYLALARI

Yaylalara Akçaabat - Düzköy yolunun I2. nci kilometresinden batıya dönülerek on kilometrelik toprak yolla ulaşılıyor. Yolu yaz-kış ulaşıma açık olan yaylalara ticari taşıtlarla yolcu taşımacılığı yapılıyor. Kuruçam - Hıdırnebi yaylaları arası bir kilometre. 1742 m. yükseklikteki yaylalarda alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumda. Orman içinde kurt, tilki, çakal vb. yabani hayvanları izleyebilir, foto safari yapabilirsiniz. Yayladaki bakkal, manav, kasap, fırın, lokanta ve kır kahveleri mevcut. Yayla mevsiminde işletilen pansiyonlarda kalabilir, yörede yaşayan köylülerden püsküllü çanta, alaca çorap, örme sepet, yayık, tahta kaşık gibi ürünler satın alabilirsiniz.


 

TONYA-ERİKBELİ YAYLASI

Erikbeli, Sazalanı, Ken, Sinlice, Şıkkıranı ve Siz dağı yaylaları arası doğa yürüyüşü için ideal.

Tonya ilçesinin güneyinde 24 km. toprak yolla ulaşılan Erikbeli Yaylası’na yaz aylarında taksi ve dolmuşlar çalışıyor. 1800 m. yükseklikteki yaylada altyapı hizmetleri tamamlanmış durumda. Erikbeli Turizm Merkezi, Kadırga, Çatma Obası, Sazalanı, Zigana, Ken yaylalarına giden yolların birleştiği kavşakta yer alıyor. Ken yaylası Erikbeli Turizm Merkezi'nin 9 km. kuzeyinde, Konaklama için kamp malzemelerinizi getirmeyi unutmayın. Ancak yayladan et, süt, yumurta, ekmek gibi gıda maddelerini temin etmek mümkün.

 


  Keşfedin, Trabzon
 • UZUNGÖL

  Uzungöl, eşsiz doğal güzellikleri ile Karadeniz'in son yıllardaki en gözde turizm merkezlerinden biri.
  10.07.2015
 • TRABZON KEŞFEDİN

  Hamsiköy, Trabzon’dan Gümüşhane’ye doğru giden yolda Zigana dağı eteklerinde
  10.07.2015
Popüler Yerler