Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Marmara
 3. Çanakkale
 4. Ayvacık
 5. Assos

TROYA HAZİNELERİ

Binlerce parçadan oluşan hazinenin yalnızca en değerli 260 parçası Moskova'daki Puşkin Müzesi’nde... Bizim "Truva Hazineleri" olarak adlandırdığımız hazineler Truva’da ilk kazıları yapan arkeolog Schliemann ve eşi tarafından 1873 yılında Türkiye’den yurtdışına kaçırılmış. Yaklaşık sekiz bin parçadan oluşan hazineyi Türkiye’den kaçırdıktan sonra Avrupa’nın bir çok ünlü müzesine teklif eden, ancak çalıntı olduğu için reddedilen Schliemann,elindeki hazineyi 1881’de Berlin Müzesi’ne devretmiş. Ancak bundan önce eserlerin başına tam olarak neler geldiği, ne kadarının özel koleksiyoncuların eline geçtiği, ne kadarının Almanya’da ve Rusya’da kaldığı hala bilinmiyor. Schliemann’ın eşinin, bu eserleri, “özel davetlerde taktığı” da biliniyor.

II. Dünya savaşına kadar Berlin'de, bir müzede bulunan bu hazineler, II. Dünya savaşından sonra tamamen yok olmuş.

Bazı Kaynaklara göre savaş sonrası Berlin'deki Müze Naziler tarafından soyulmuş. Başka kaynaklara göre ise, Berlin'e ilk giren Ruslar müzeyi talan edip, hazineleri Rusya'ya taşımışlar. Hazinelerin yasal olarak onların malı olduğunu iddia eden Rus Yetkililer ise hazinenin Hitler'in savaş zamanı Sovyetler Birliğinde yapmış olduğu tahribata karşılık bir tazminat olarak alındığını öne sürüyorlar.

Öte yandan Schliemann'ın II. Kazı iznini almak için rüşvet olarak geri verdiği bazı parçalarla, daha sonraki kazıların bulduğu eserlerin bir kısmı bugün İstanbul Arkeoloji müzesinde " Troya Bölümü" adı altında sergileniyor. 


  Keşfedin, Assos
 • TRUVA-TROYA

  Truva Atı efsanesi, dünya efsanelerinin en etkileyicilerinden biri.
  09.07.2015
 • KAZDAĞI

  Kazdağı Göknarı dünya üzerinde sadece burada yetişiyor, tarihte ilk güzellik yarışması burada yapılmış
  08.07.2015
Popüler Yerler