Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

 1. Otel ve Tatil Rehberi
 2. Akdeniz
 3. Antalya
 4. Kaş
 5. Kalkan

Türkiye'nin en uzun kumsalı: Patara

Türkiye'nin en uzun kumsalı: Patara

Patara 18 km. uzunluğu (en dar yeri 280 m., en geniş bölümü ise 1500 m.) ile Türkiye'nin en uzun kumsalına sahip. Koruma alanı ilan edilen Patara plajı Caretta-Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanı. Bölgede, Caretta-Caretta'ların üreme dönemlerinde kaplumbağaların ekolojik ortamlarının devamı için, koruma tedbirleri titizlikle uygulanıyor.

Çölleri anımsatan kumu, tertemiz denizi ve çam ormanlarıyla ünlü yöre, bünyesinde birçok sürprizi saklıyor. Antik kentin büyük bir bölümü de, rüzgarlarla taşınan kumlar altında saklı. Kum taşınmasını önlemek amacıyla geliştirilen bir proje dahilinde iklime uygun dikilen akasya ve bitki türleri bölgeye ayrı bir güzellik katarken; koyu pembe çiçekli zakkumlar, çam ağaçlarıyla bütünlük sağlıyor. Patara'da yerleşim alanı, Gelemiş Köyü antik kentinin 2 kilometre gerisinde yer alıyor. Alabildiğine geniş, uzun ve vahşi kumsalda rüzgar, denizde ise dalga hiç eksik olmuyor. Akdeniz'in sayılı temiz denizine sahip Patara'da sahile vuran dalgalar vücutta jakuzi etkisi yaparken, kulaç atmaya çabalamaktan yorgun düşüyorsunuz. Patara'nın kum yapısı oldukça ilginç. Binlerce yıl önce temiz denizlerin göstergesi olan bir çeşit mikroorganizma ürünü kumlar üzerinde kum kürü yapanlar, ağrı ve sızıdan kurtuluyorlar.

Turistik bir yöre olan Patara' da çok sayıda konaklama tesisi, otel, motel, pansiyon, alışveriş merkezleri ve leziz yöresel yemeklerin yapıldığı restoranlar bulunuyor.

 


  Keşfedin, Kalkan
 • Kaş'ta Mavi Yolculuk

  23.06.2015
 • Kaş'ta keşfedilecek çok yer var

  Sapsarı kum ve mavi denizin buluştuğu kumsallar, Kaş'ın benzersiz plajlarının adresleri. Küçükçakıl, Büyükçakıl, Akçagerme ile Limanağzı yüzme tutkunları için ideal yerler.
  30.06.2015
 • KALKAN PLAJLARI

  Kalkan'ın doğal güzelliklerini ve tarihini keşfedin.
  24.06.2015
Popüler Yerler