Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

  1. Otel ve Tatil Rehberi
  2. İç Anadolu
  3. Çorum
  4. Alaca
  5. Alaca

Alacahöyük

Alacahöyük’ün adı; Çorum’a bağlı “Alaca” ilçesinin 1.5 km kuzeydoğusundaki “Höyük” köyüne bağlı olduğu için Alacahöyük... Tahmin edilebileceği gibi bu höyükte çok zengin bir kültürel miras mevcut… Friglerden başlayarak Osmanlılara kadar pek çok ayrı kültür evresinden kalma on dört yerleşim saptanmış bu dar topraklarda. Alacahöyük’te ele geçen buluntular, Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile 1941’de ziyarete açılan Alacahöyük Müzesi’nde sergileniyor. Alacahöyük ve Boğazköy’ü kaplayan toplam alan 1988’de Milli Park ilan edildi ve koruma altına alındı.

Alacahöyük'ün şu an görülebilir kısmını oluşturan Hitit tabakaları üç yapı katından oluşmakta. Bu dönemde, 250 m. çapında daireye yakın şekildeki höyüğün kenarında bir savunma sistemi oluşturulmuş, savunma sistemi üzerinde şehre girişi sağlayan iki ana kapının varlığı tespit edilmiş. Bunlardan biri güneydoğudaki sfenksli kapı, diğeri höyüğün batısındaki kapı.

 

Milli Park:  Çorum içinde, Sungurlu ilçesi sınırlarındaki Milli Park alanına Sungurlu-Çorum karayolu ile ulaşılıyor ve saha Sungurlu'ya 26, Yozgat'a 29, Ankara'ya 208 km mesafede. Milli Park’ın yoğun ziyaretçi dönemi Mayıs-Ekim ayları arası. Konaklama ihtiyacı Boğazkale köyünden karşılanabiliyor.

Hüseyin Gazi Türbesi: Alaca’nın güneyindeki Mahmudiye Köyü yakınında. XVIII.yüzyıla tarihlenen türbe aslen kaba moloz taştan ama zaman içinde yapılan bilinçsiz onarımlar sonucu mimari özelliğini yitirmiş. Buradaki türbenin dışarıdan görülen kubbesinin sonradan yapıldığı düşünülüyor. Kapı kemerinin üzerine renkli mermerlerden yapılmış 12 köşeli bir yıldız motifi ile dört sıra halinde kitabesi yerleştirilmiş. Türbe içerisinde bir sanduka var ve mezarın baş kısmında 12 dilimli bir mezar taşı bulunuyor.

 

Alışveriş

Çok büyük bir sürpriz yok. Sahada gördüklerinizin ve tahayyül etmenizi söylediklerinin hepsinin minyatürleri ve orada yaşadığı söylenen uygarlıklara ait her türlü simgesel eşya sizi bekliyor; bir de tabii gelmişken bol bol leblebi almanız tavsiye edilir.

Ne Yemeli?

Alacahöyük’te yaygın bir yerleşim birimi bulunmuyor ama Çorum Mutfağı’ndan ilginç örnekler vermeye kentin meşhur olduğu leblebisinin hikayesi ile devam edebiliriz.

Nasıl gidilir?

Çok eski dönemlerin en önemli doğu-batı yolu üzerindeki Alacahöyük kalıntıları bugün bağlı olduğu ilçe Alaca’ya 17 km, ili Çorum merkezine 45 ve Ankara’ya 210 km mesafede ve karayolu ile rahat ulaşım imkanı mevcut.

 

 

 

 


Popüler Yerler